Panorāma

Onkoloģija tomēr iegūs līdzekļus no tabakas pārdošanas

Panorāma

Sarūk iespējas vērot hokeju klātienē

D. Mūrmane-Umbraško un S. Henkuzens savu vainu neatzīst

Veselības ministrijas bijušie ierēdņi neatzīst savu vainu Covid-19 vakcīnu iepirkuma nepilnībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veselības ministrijas (VM) bijusī valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško un VM pārraudzībā esošās Zāļu valsts aģentūras (ZVA) bijušais vadītājs Svens Henkuzens neatzīst savu vainu saistībā ar nepilnībām tā sauktajā Covid-19 vakcīnu iepirkumā. To bijušie ierēdņi paziņoja šodien Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijā, kuras uzdevums ir izmeklēt Latvijas valdības kļūdaino rīcību Covid-19 pandēmijas laikā.

Kad Latvijā pagājušā gada nogalē nežēlīgi plosījās Covid-19, valstij bija iespēja iegādāties vairāk nekā 400 000 papildu "Pfizer" vakcīnas devu. Taču šī iespēja tika palaista garām un Latvija saņēma tikai 100 000 papildu devu. Daļu atbildības veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") saskatīja bijušā ZVA direktora Henkuzena rīcībā. Viņš 22. decembra valdības sēdē ministriem sniedzis neprecīzu informāciju par Latvijai pieejamo vakcīnu skaitu.

Tieši par vakcīnu iepirkumu Henkuzenu, kā arī bijušo VM valsts sekretāri Mūrmani-Umbraško piektdien, 21. maijā, iztaujāja Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputāti. Sēdē Henkuzens uzsvēra, ka vakcinācijas darba grupa, ko viņš kādreiz vadījis, nenodarbojās ar vakcīnu iepirkumiem.   

"Tie bija pavisam citi cilvēki ar citiem uzdevumiem. Līdz ar to es nevarēšu piekrist, ka vakcinācijas darba grupa pārņēma šos vakcīnu iepirkumu jautājumus. Tā nebija. Un arī vēlāk, kad nāca nākamais ministrs un precizēja šīs darba grupas ar rīkojumu, arī tad šai grupai netika uzdots izvērtēt jaunos vakcīnu pieteikumus, bet gan strādāt ar tiem jautājumiem, kas ir saistīti tieši ar procesu organizēšanu Latvijā," skaidroja Henkuzens.

Vienlaikus Henkuzens nenoliedza, ka atsevišķās epizodēs tika jautāts arī viņa viedoklis par vakcīnu iepirkumu.

Saistībā ar iepirkumu prokuratūra patlaban veic pārbaudi, ko plānots pabeigt tuvāko nedēļu laikā.

"Vakcīnas pašas par sevi nepasūtījās. Vakcīnas pasūtīja kāds konkrēts cilvēks. Vai viņš telefoniski to darīja, vai viņš to darīja uz e-pastu pamata, bet vakcīnas pasūtīja konkrēts cilvēks," teica prokurors Gints Bērziņš.

Viņš norādīja, ka vakcīnu iepirkums tika veikts, nerēķinoties ar to, ka valstī ir ārkārtējā situācija.    

"Man radās tāda sajūta, ka šis vakcīnu iepirkums šīm komisijām un ierēdņiem ir viens no daudziem, kas ir darba kārtībā. Līdzvērtīgs jebkādam citam nepieciešamo preču iepirkumam, kurš tika vērtēts zināmā mēra pēc tiem pašiem kritērijiem, kā tiek vērtēti jebkuri citi iepirkumi," atzina Bērziņš.

Komisijas sēdes nobeigumā izskanēja doma uz kādu no nākamajām sēdēm aicināt arī bijušo veselības ministri Ilzi Viņķeli ("Attīstībai/Par!"). Komisijas priekšsēdētājs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") pret to neiebilda. Tomēr vispirms viņš aicināja iztaujāt amatpersonas un tikai pēc tam vērtēt politiķu atbildību. 

KONTEKSTS:

Par pārkāpumiem saistībā ar "BioNTech/Pfizer" vakcīnu iepirkšanu šā gada aprīļa sākumā toreizējai VM valsts sekretārei Mūrmanei-Umbraško izteikts rājiens. Mūrmane-Umbraško tika pazemināta amatā, pēc kā viņa iesniedza atlūgumu

Tāpat lieta sākta par ZVA direktora Henkuzena darbības izvērtēšanu. Maija sākumā Henkuzenam piemērots disciplinārsods – pazemināšana amatā uz trīs gadiem. Disciplinārsoda izpilde sāksies no dienas, kad viņš atgriezīsies no bērna kopšanas atvaļinājuma. Henkuzens valdības lēmumam nepiekrīt un grasās to apstrīdēt tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti