Panorāma

Nedrīkst izlikties, ka ES projektā nav fundamentālu problēmu

Panorāma

Krīze nosaka saimniekošanas modeli

Tartu kā piemērs Stradiņiem

Veselības ministrija vēlas turpināt Stradiņa slimnīcas būvniecību pēc Tartu parauga

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ja Tartu slimnīcu Igaunijā var uzcelt par 1500 - 1800 eiro kvadrātmetrā, mums arī jāvar! Tā uzskata Stradiņa slimnīcas kapitāldaļu turētājs Veselības ministrija, prasot koriģēt plānotās celtniecības izmaksas A korpusa otrajai kārtai.  

Patlaban tai izsludināts starptautisks projektēšanas iepirkuma konkurss, kas noslēgsies šomēnes. Šajās ēkās atradīsies uzņemšana, intensīvā terapija un operāciju bloki, ko Tartu slimnīcā gan cēla vispirms. Bet tā nav vienīgā atšķirība starp abām slimnīcām, kas patiesībā lieluma un darba apjoma ziņā īpaši neatšķiras. 

Tartu Universitātes slimnīca Igaunijā ir lielākā un vienīgā tik augsta līmeņa medicīnas iestāde. Tajā mācās topošie ārsti, šeit veic sarežģītas operācijas, arī transplantācijas. Kad uzcels bērnu slimnīcas korpusu, pilnīgi visas medicīnas nozares vārda tiešā nozīmē būs zem viena jumta.

Tartu slimnīcā pacientu ērtības ir pirmajā vietā. Palātās ir viens vai divi pacienti, katrā nodaļā ir īpašas telpas, kur tikties ar tuviniekiem; liftā, kas ved uz un no acu operācijām, skan balss, jo grūti saredzēt stāvus. Arī darbinieki, pat tie, kas strādā radioloģijas nodaļā pagrabstāvā, nav atstāti bez dienas gaismas.

Tartu slimnīcas izbūvēšanai kaimiņvalsts piesaistīja ārvalstu pieredzi, somu arhitektu no Somijas arhitektu biroja, kam pieredze slimnīcu celtniecībā ir nevis gadiem, bet jau vairākās paaudzēs.

Stradiņa slimnīcas jauno A korpusu būvē divās kārtās. Pirmajā kārtā, kuras nodošana kavējas, būs laboratorija, kas beidzot apvienos sešas līdz šim izklaidus esošās, dienas stacionārs un poliklīnika.

Visu pārējo – uzņemšanas nodaļu, operāciju zāles, ķirurģijas bloku, intensīvo terapiju, kā arī sievietes un bērna klīniku, kurā aprūpēs grūtnieces un jaundzimušos, būvēs otrajā kārtā. Tāltālā plānā ir arī B un C korpusi, bet par tiem pašlaik pat nerunā.

Tartu slimnīcā tieši uzņemšanu, trīs intensīvās terapijas nodaļas ar 32 intensīvās terapijas gultām un 14 operāciju zāles uzcēla pirmajā kārtā. Otrajā tapa pacientu torņi, kuros atrodas gan slimnīcas laboratorija, gan zāļu izgatavošanas telpas, onkoloģijas centrs, iekšķīgo slimību centrs, acu nodaļa un daudzas citas. Triju jaunāko ēku celtniecības izmaksas bija 57 miljoni eiro ar visiem nodokļiem, bet tehnikas un mēbeļu iegāde – 78 miljoni eiro, ieskaitot nodokļus.

Stradiņa slimnīcas pirmā kārta, kas nav īpaši sarežģīta, jo tajā nav ne operāciju bloku, ne reanimācijas, izmaksāja 86 miljonus eiro. Otro kārtu jau celšot pēc Tartu parauga.

“Tartu ir tāds piemērs – par saprātīgu cenu modernu slimnīcu,” atzīst veselības ministre Anda Čakša.

Stradiņa slimnīcas A korpusa 1.kārtas izmaksas vairs nav iespējams ietekmēt, bet otrās kārtas izmaksas gan ir samazinātas no 160 miljoniem uz 90 miljoniem eiro.

Stradiņa slimnīcas valdes locekle Arta Biruma stāsta, ka slimnīcas pārstāvji apmeklēja Tartu kolēģus, jo Igaunijā esošā slimnīca ir vienīga Eiropā, kas uzcelta par Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem.   

Un, jā, izrādās, var par 1500 – 1800 eiro kvadrātmetrā uzcelt, mums arī jāmēģina, tas ir valdības lēmums, kas balstās uz šiem faktiem, saka Biruma.

Janvārī noslēgsies otrās kārtas projektēšanas iepirkums, kas izsludināts starptautiski. Tāpat no igauņiem varot mācīties to, ka visu Tartu pārveidi veica viena un tā pati komanda.

“Mums ir tik ļoti mainījusies komanda, un, protams, viņiem izdevās arī ar konkurenci nosist cenu.  Bet Tartu finansējums ir tieši divas reizes lielāks nekā mums, viņi var nopirkt daudz labāku aparatūru,” piebilst Biruma.

Celtnieki tomēr cer janvāra vidū vai beigās pabeigt visu nepadarīto, turpinās aparatūras iepirkums un vasaras vidū plāno jau griezt sarkano lentīti.  

Jau ziņots, ka kopš 17.oktobra, kas bija termiņš jaunā korpusa pirmās kārtas nodošanai ekspluatācijā, būvniekam tiek piemērota soda nauda. Soda naudas apmērs ir vairāk nekā 3000 eiro dienā, un tā tiek aprēķināta no neizpildīto darbu apjoma summas. Līdz šim soda naudas apjoms ir sasniedzis aptuveni 216 000 eiro.

Jaunā korpusa aprīkojuma un iekārtu iegāde Stradiņa slimnīcai jāīsteno līdz nākamā gada 31.martam. Savukārt otrās kārtas būvniecību paredzēts sākt 2019.gada aprīlī un noslēgt 2023.gadā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti