Dienas ziņas

D. Tramps prasa sameklēt par viņu atdotās balsis

Dienas ziņas

Dažāda attieksme pret mājsēdes ierobežojumiem

Covid-19 gultu noslodze – tuvu maksimumam

Veselības ministrija: Situācija slimnīcās Covid-19 dēļ turpina pasliktināties

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 izplatības dēļ situācija slimnīcās turpina pasliktināties, atzina Veselības ministrijā (VM). Tādēļ ar slimnīcām tiks pārrunāti turpmākie pasākumi, lai pēc iespējas nodrošinātu palīdzību slimniekiem.

Veselības ministrija: Situācija slimnīcās Covid-19 dēļ turpina pasliktināties
00:00 / 03:17
Lejuplādēt
No pirmdienas, 4. janvāra, ārstniecības iestādēs būs stingrākas prasības ambulatorajiem pakalpojumiem. Šīs konsultācijas ārstniecības iestādēm iespēju robežās jānodrošina attālināti, bet klātienē pieraksts jāorganizē tā, lai pacienti nesatiktos. Taču nodrošināt ambulatorās vizītes slimnīcām kļūst arvien grūtāk. Piemēram, Stradiņa slimnīcā jau tagad Covid-19 slimnieku ir vairāk nekā gultu specializētajās Covid-19 nodaļās.

"Visu laiku cīnāmies, lai pēc iespējas ilgāk sniegtu visus pakalpojumus," sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Janita Veinberga. Taču apstākļi nemitīgi mainās – gan saslimušu pacientu, gan slimojošu ārstu dēļ, tādēļ ambulatorajiem pacientiem jārēķinās, ka var arī saņemt zvanu, ka gaidāmā vizīte tiek pārcelta.

"Pašlaik man nav informācijas, ka mēs kādu pakalpojumu būtu pilnībā aizvēruši, bet sīkāka informācija varētu sekot dienas gaitā.

Slimnīcas darbu tomēr ļoti ietekmē darbs ar Covid-19 pacientiem, un uz šo rītu mūsu dati nav iepriecinoši: mūsu Covid-19 pacientu gultu noslodze ir mērāma 106 procentos," atzina slimnīcas pārstāve.

Stradiņa slimnīcas galvenā ārste Eva Strīķe
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Tas nozīmē, ka Stradiņa slimnīcā pašlaik ir aizņemtas visas 145 gultas specializētajās Covid-19 nodaļās, bet vēl deviņi pacienti ārstējas citās izolētās palātās. Slimnīcā neizslēdza iespēju, ka var nākties atvērt ceturto Covid-19 nodaļu, jo šo pacientu ārstēšanās var ilgt divas un trīs nedēļas.

Stradiņa slimnīca pirmdien, 4. janvārī, tomēr nolēma, ka ceturto Covid-19 nodaļu pagaidām neatvērs, jo, pateicoties labai sadarbībai ar reģionālajām slimnīcām, daļa pacientu, kuri nav tik smagā stāvoklī un kuriem nav nepieciešama specifiski Stradiņa slimnīcas speciālistu palīdzība, tiek pārvesti uz reģionālajām slimnīcām.

"Tā ka darbs šobrīd ir ļoti, ļoti grūts. Tas prasa milzīgi daudz resursu un spēka visu pārplānot. Tiem pacientiem, kuriem nepienāk zvans, ka kaut kas tiek pārplānots, mēs joprojām ļoti lūdzam ierasties laikus – nevis stundu vai pusstundu pirms vizītes, bet piecpadsmit minūtes pirms. Tas ir laiks, lai uzliktu masku, nodezinficētu rokas, atstātu garderobē virsdrēbes un dotos uz kabinetu. Ļoti lūdzam būt saprotošiem, lai neveidotos rindas un drūzmēšanās, jo tas atkal ir papildu risks,” uzsvēra Veinberga.

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā aizņemti vairāk nekā 90% Covid-19 pacientiem paredzēto gultu, pastāstīja slimnīcas valdes loceklis Haralds Plaudis. 

"Mums ir 386 pacienti – lielākais skaits, kāds līdz šim ir bijis. Šobrīd noslodze ir virs 90 procentiem, bet mēs ik dienu izvērtējam, un ir iespēja atvērt gultas. Ir vēl vairāk ārstu darbā, un mēs skatāmies, ka varēsim vairāk izrakstīt," stāstīja Plaudis. Viņš ar cerībām raugās uz vakcīnu, lai arvien mazāk būtu mediķu, kas ir slimi vai karantīnā. Pašlaik slimnīcā vakcinēti jau 700 mediķu.

Savukārt Vidzemes reģionālajā slimnīcā pašlaik aizņemtas 46 no 50 Covid-19 gultām un vēl iespējams palielināt to skaitu līdz 70. Tā kā vairākās apkārtnes slimnīcās traucēta pacientu uzņemšana, Vidzemes slimnīcā pašlaik ir tik daudz terapeitisko pacientu, ka tie jāizvieto arī citās nodaļās, norādīja slimnīcas pārstāve Benita Brila.

No plānveida palīdzības stacionārā notiek tikai endoprotezēšanas un onkoloģiskās operācijas, bet ambulatorie pakalpojumi pašlaik tiek sniegti ierastajā režīmā.

"Un vēl labā ziņa ir tāda, ka pēc aptuveni divu nedēļu slēgšanas tieši darbinieku saslimšanas dēļ šodien atkal darbu atsāk mūsu neiroloģijas nodaļa ar insulta vienību, kas ir ļoti svarīgi insulta pacientiem," viņa papildināja.

VM norādīja, ka situācija slimnīcās Covid-19 dēļ turpina pasliktināties, tāpēc "VM ar slimnīcām apspriedīs turpmākos nepieciešamos pasākumus".

Pēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ziņām pašlaik kopumā 12 slimnīcās ir traucēta pacientu uzņemšana dažādos profilos. Savukārt Covid-19  pacientu gultu noslodze dažās slimnīcās pat pārsniedz 100%, kas nozīmē, ka brīvdienās daudzviet slimnīcas vēl pārveidoja citu profilu pacientu gultas par Covid-19 gultām.

Specializēto Covid-19 gultu skaits pagaidām nav izsmelts arī Liepājas reģionālajā slimnīcā, kur 4. janvāra rītā ārstējās 18 pacienti ar apstiprinātu Covid-19 saslimšanu, tai skaitā viens intensīvās terapijas nodaļā.

Pavisam slimnīcā Covid-19 pacientiem ir atvēlētas 33 gultas nodaļā, divi izolatori intensīvajā terapijā un divi – bērnu nodaļā. Pieejamas arī 10 gultas tranzīta nodaļā, pirms pacientam noskaidro diagnozi, kā arī sagatavotas vēl 12 gultas, ja visas pašreizējās tiks aizpildītas, Latvijas Radio pastāstīja slimnīcas vadītājs Edvīns Striks.

"Pašlaik pie mums ir Liepājas un Liepājas rajona iedzīvotāji, un tiek vesti arī pacienti no Jelgavas un Dobeles. Mums pašiem kapacitāte ir – gan gultu, gan personāla ziņā.

Visas brīvdienas gan internisti, gan infektologi bija darbā, lai varētu pēc iespējas ātrāk izārstēt šos pacientus un būtu brīvas vietas nākošo pacientu uzņemšanai," sacīja Striks.

Ambulatoro pakalpojumu klāsts Liepājas slimnīcā pašlaik nav ierobežots, taču stingrāku epidemioloģiskās drošības pasākumu dēļ ir krietni garākas rindas.

"Protams, primārā ir akūti neatliekamo pacientu un Covid-19 pacientu ārstēšana. Līdz ar to, protams, cieš plānveida pakalpojumi. Laika termiņš vienam pacientam ir lielāks, lai nekrustotos pacientu ceļi un varētu dezinficēt kabinetu pēc pacientiem. Tā ka ambulatorie pakalpojumi ir maksimāli samazināti, lai tikai varētu apkalpot šos akūtos pacientus," uzsvēra slimnīcas vadītājs. Taču netiek pārtraukta onkoloģisko pacientu aprūpe un citi pakalpojumi, kam nepieciešama terapijas nepārtrauktība, tai skaitā invazīvā radioloģija un kardioloģija.

Tā kā kopumā ar Covid-19 saslimušo skaits pagaidām nemazinās, Veselības ministrija izstrādā plānu tālākajai rīcībai. Piemēram, top kritēriji pacientu izrakstīšanai no slimnīcas, tālākajā aprūpē iesaistot ģimenes ārstus, pastāstīja Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

“Otrs virziens, kurā strādājam, ir sociālās aprūpes centru iemītnieki – ja viņu stāvoklis atbilst mājās ārstējama pacienta stāvoklim, tad arī šos pacientus uz stacionāru nenogādā, bet ārstē uz vietas sociālās aprūpes centrā, kur piesaistīti gan mājas aprūpes pakalpojumu sniedzēji, gan arī ārstniecības personas, ja tādas ir sociālās aprūpes centrā uz vietas,” skaidroja Janka.

Taču, kā atkārtoti uzsver mediķi un arī Janka, problēma nav gultasvietu, bet gan personāla skaits.

“Veselības inspekcijā ir apzināti visi tie, kas ir gatavi palīdzēt. Tāpat plānots piesaistīt arī studentus un koledžu studentus, kuri var palīdzēt. Veselības inspekcija uzrunās arī skaistumkopšanas speciālistus, kas ir gatavi palīdzēt. Un arī tos ārstus un ārsta palīgus, kuri ir beiguši savus darbus Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā un atrodas izdienas pensijā, bet viņiem ir spēkā esošs sertifikāts. Tāpat pamazām darba gaitās atgriežas saslimušās ārstniecības personas, un mēs ceram, ka palīdzēs arī uzsāktā vakcinācija,” norādīja Janka, piebilstot, ka uzrunātie speciālisti nestrādātu intensīvajā terapijā, bet palātās, kur ļoti trūkst vidējā un jaunākā ārstniecības personāla.

Plānveida stacionārie pakalpojumi slimnīcās pagaidām ierobežoti līdz 18. janvārim, izņemot tos, kuriem nepieciešama terapijas nepārtrauktība. Ja situācija uzlabosies, ierobežojumus pamazām atcels, tomēr, kā norādīja ministrijas pārstāve Janka, šobrīd labāk pakalpojumu uz brīdi atlikt, nekā riskēt ar pacienta inficēšanos slimnīcā.

KONTEKSTS:

Kopš pandēmijas sākuma Latvijā apstiprināti 43 118 Covid-19 saslimšanas gadījumi. Tostarp 621 jauns Covid-19 gadījums konstatēts aizvadītajā diennaktī. Stacionāros 4. janvārī ārstējas 1213 pacienti: 1141 ar vidēji smagu slimības gaitu, 72 ar smagu slimības gaitu.

Covid-19 radītās pārslodzes dēļ veselības aprūpē pērn 10. decembrī izsludināta ārkārtas situācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti