Panorāma

Pagarinās rindas uz Covid-19 analīzēm

Panorāma

Bez vakcīnas nevarēs strādāt?

Pagaidām der tikai laboratorijās veikti Covid-19 testi

Veselības ministrija piesardzīgi vērtē ātro Covid-19 testu ieviešanu pirms pakalpojumu saņemšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veselības ministrija (VM) patlaban ir piesardzīga par Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvājumu paplašināt valstī atzīto Covid-19 testu klāstu, lai pēc iespējas vairāk cilvēku varētu saņemt pakalpojumus. VM arī piesardzīgi vērtē EM priekšlikumu Covid-19 noteikšanai ļaut ātros antigēnu testus veikt ne tikai laboratorijās vai ārstniecības iestādēs, bet arī cilvēkiem pašiem.

Ņemot vērā ātro testu, kuru cilvēks var veikt pats, relatīvi zemo precizitāti, speciālisti neatbalsta testēšanos ārpus laboratorijām un bez ārstniecības personas uzraudzības.

Rīgas Austrumu slimnīcas Nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins skaidroja: “Darbojas tā saucamais kopējais antigēnu testu saraksts, kurš der un ir saderīgs ar Eiropas digitālo Covid sertifikātu. Un tajā sarakstā vēl nav neviens tests, kas ir tā kā pašu veikts tests. Tur ir tikai tie testi, kurus faktiski ņem profesionālis. Mēs zinām, ka antigēna tests ir mazāk jutīgs nekā tradicionāls PCR tests. Un tur var būt gan viltus pozitīvi, gan viltus negatīvi rezultāti.”

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (Nacionālā apvienība) iepriekš sacīja, ka Covid-19 izplatībai pieaugot, ražojošajiem uzņēmumiem nevajadzētu iesviest jaunus ierobežojumus, bet pakalpojumu sniedzējiem jāļauj apkalpot klientus pēc Covid-19 ātro testu veikšanas uz vietas. Tikmēr Rīgas Stradiņa universitātes profesors Ģirts Briģis sacīja, ka neatbalsta šo ideju, jo, ja slimniekam nav simptomu, tests var uzrādīt negatīvu rezultātu. Tādējādi var "paslīdēt garām" teju puse inficēto.

KONTEKSTS:

Pieaugot Covid-19 saslimstībai un slimnīcu noslodzei, valdība šonedēļ iecerējusi spriest par jauniem Covid-19 ierobežojumiem

Pirmais Covid-19 uzliesmojums Latvijā piedzīvots 2020. gada martā, kad valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, kas beidzās 9. jūnijā, jo vasarā vīrusa izplatība norima. Tomēr rudenī uzliesmojums atsākās, tāpēc valdība noteica otro ārkārtējo situāciju, kas beidzās 2021. gada 6. aprīlī.

Arī šovasar Latvijā ierobežojumu bija mazāk, jo 14 dienu kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju turējās zem 100 gadījumiem. Cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu pulcēšanās ierobežojumu nav, tomēr arī privātos pasākumos jāuzrauga, vai visiem tie ir. Sertifikāta turētāji kafejnīcās un krogos drīkst sēdēt iekšā. Ēstuvju terasēm atcelts darbalaika ierobežojums, bet veikalos vienlaikus drīkst būt vairāk cilvēku. Cilvēki ar Covid-19 sertifikātu kolektīvos drīkst nevilkt masku, bet iedzīvotājiem bez tā maska jāvelk.

Iepriekš bija paredzēts, ka laikā, kad saslimstības rādītājs pārsniegs 120 gadījumu atzīmi, ierobežojumus nāksies pastiprināt, tomēr valdība lēma to nedarīt, nosakot, ka līdz nākamajam lēmumam spēkā ir līdzšinējie ierobežojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti