Veselības ministrija nepiekrīt koplīgumam ar ģimenes ārstiem

Veselības ministrija (VM) nav teikusi ''jāvārdu" Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas piedāvājumam slēgt koplīgumu, kurā ietvertas ģimenes ārstu prasības.

Tās pārsvarā skar darba apmaksu un darbam izvirzītās prasības.

Atbildes vēstulē ministrija aicina asociāciju parakstīt sadarbības memorandu par līdzdarbību valsts pārvaldē.

Tā kā vēstule saņemta vien piektdienas vakarā, Ģimenes ārstu asociācijas valde ar to vēl nav iepazinusies.

Asociāciju konsultējošā zvērinātā advokāte Solvita Olsena gan norāda, ka sadarbības memorands ar ministriju noslēgts jau 2005.gadā, un, viņasprāt, šāda veida risinājums nav piemērots.

“Sadarbības memorands paredzētu aktīvu Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas iesaisti normatīvo aktu iestrādē, tādējādi papildus nodrošinot savu interešu aizstāvību,” skaidro ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

“VM piedāvājums attiecībā uz primārās veselības aprūpes attīstību paredz būtiskus uzlabojumus. Priekšlikumi ir iesniegti jau mēneša sākumā Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai. Kapitācijas naudu ir plānots palielināt, paaugstinot ģimenes ārstu darba samaksu līdz 1125 eiro mēnesī, salīdzinājumā ar šobrīd esošajiem 850 eiro mēnesī. Papildus ģimenes ārstu praksēm ir paredzēts novirzīt 150 eiro, pievienojot trīs kritērijus. Tie ir nodrošināt pacientu veselības stāvokļa novērtējumu, nodrošināt ģimenes ārstu pieejamību piecu darba dienu laikā un nodrošināt ģimenes ārstu prakses darbību gan rīta, gan vakara stundās,” saka Šneiders.

Vēstīts, ka iepriekš veselības ministre Anda Čakša (izvirzīta no Zaļo un zemnieku savienības) atzina, ka sarunas draud ievirzīties strupceļā, jo abām pusēm ilgstoši neizdodas panākt kompromisu.

Jau ziņots, ka ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes. Sarunās ar streikotājiem neizdevās panākt vienošanās par kapitācijas naudas palielināšanu atalgojuma sadaļā. Sākotnēji ministrija prasībām nepiekrita, taču pēc Stratēģiskās padomes sēdes piedāvāja kapitācijas naudas palielināšanu sasaistīt ar kvalitātes kritēriju izpildi.

Streika otrās nedēļas sākumā mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu - turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.

Tikmēr oktobrī Veselības ministra nākusi klajā ar solījumu palielināt tā saukto kapitācijas maksu jeb naudas summu, ko ģimenes ārsts mēnesī saņem par vienu pacientu no 1,25 līdz 1,60 eiro. Ģimenes ārstu asociāciju šāda summa apmierina, bet tā nepiekrīt daļai ministrijas izvirzīto kvalitātes kritēriju, kā arī e-veselības pilnīgai ieviešanai no nākamā gada sākuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt