Panorāma

Premjers aicina Lieldienās neciemoties un nepulcēties

Panorāma

Salaspilī izveidojusies karsta kritene

VM: kļūdas Covid-19 testos ir, bet ne masveidīgas

Veselības ministrija: Kļūdas Covid-19 testos ir, bet ne masveidīgas

Covid-19 testos mēdz būt kļūdas, bet tās nav masveidīgas. Tā secinājusi Veselības ministrija (VM), pārbaudot vairākus gadījumus, kad sociālās aprūpes centros vieniem un tiem pašiem klientiem, īsā laika periodā testējot, tika atklāti pretrunīgi analīžu rezultāti. Par to bija saņemtas sūdzības no Labklājības ministrijas (LM).

Trauksmi par kļūdām testos cēla labklājības ministre Ramona Petraviča ("Par cilvēcīgu Latviju") pagājušajā nedēļā valdības sēdē, minot vairākus piemērus. 

Sociālās aprūpes centrā (SAC) "Ērgļi" divu dienu laikā 10 klientiem vienādi vispirms laboratoriski veiktās analīzes rādīja "pozitīvs". Tajā pašā dienā visiem 10 ar eksprestestu – "negatīvs". Un nākamajā dienā vēlreiz laboratoriski – arī visiem "negatīvs".

SAC "Lode" trīs dienu laikā 5 klientiem, arī visiem 5 vienādi – pozitīvs, negatīvs un atkal negatīvs tests. Un līdzīgi arī SAC "Tērvete", kur bija 11 pozitīvi, bet, pārbaudot ar eksprestestiem un vēlreiz laboratoriski – arī nevienam slimība neapstiprinājās. 

"Tas ir tikai tas, ko mēs esam nokonstatējuši šajos trijos aprūpes centros, bet, kā to var paskaidrot – kāpēc tā? Un pilnīgi visiem?

Un tas nav atsevišķs gadījums, ko varētu teikt – nu, vakar bija pozitīvs un šodien ir negatīvs. Kāds pamats ir uzskatīt, ka visi pārējie testi pagājušajā nedēļā ir korekti?" vaicāja labklājības ministre.

Ministres sniegtos datus par testiem, kurus sociālās aprūpes centros veica "Centrālā laboratorija", tagad ir pārbaudījusi valstī galvenā – Nacionālā references laboratorija. Secināts – testi tomēr bijuši pozitīvi. Tātad – it kā sākotnēji bez kļūdām.

Bet – kāpēc tālākie testēšanas rezultāti bija tik pretrunīgi? "Centrālā laboratorija" to nekomentēja.

VM uzskata, ka daļa no analīzēm ņemtajiem paraugiem varēja tikt bojāti, piemēram, pārvadāšanas procesā, kad sajaukušies ar citiem. Vai arī paraugi jau sākotnēji bijuši nepareizi paņemti.

Jautāta, vai Nacionālais veselības dienests (NVD) turpinās "Centrālajai laboratorijai" maksāt par pakalpojumu, kas līdz galam nav kvalitatīvs, dienesta preses sekretāre Anna Karolīna Šaule teica: "Uz šo jautājumu es diemžēl atbildēt nevarēšu kā sabiedrisko attiecību speciāliste, jo man nav tāda informācija pieejama."

NVD solīja atbildi sniegt vēlāk. Taču līdz "Panorāmas" laikam saņemta vien ziņa, ka lēmums par tālāko tiks pieņemts pēc tam, kad būs saņemta oficiāla atbilde no Nacionālās references laboratorijas, kas veica pārbaudi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti