Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Eiropa veidos savu naudas atmazgātāju sarakstu

Panorāma

Panorāma

Maskas centralizētajiem eksāmeniem sagādās VUGD

Veselības ministre: Iztikt bez maskām eksāmenos varētu, ja skolas spēj nodrošināt distancēšanos

Bez maskām eksāmenos šogad varētu iztikt, ja izglītības iestādēs ir iespējams nodrošināt skolēnu distancēšanos divu metru attālumā un ja nesastopas vairāk kā 25 cilvēki, ceturtdien preses konferencē norādīja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par").

ĪSUMĀ:

  • VM un IZM dažādi viedokļi par masku valkāšanu eksāmenā.
  • Viņķele norāda, ka varētu iztikt bez maskām eksāmenos, ja skolas spēj nodrošināt distancēšanos.
  • VM gan priekšroku dod tam, ka skolēni eksāmenos valkā maskas.
  • Maskas uzdots sarūpēt VUGD, paredzēta arī skolēnu transportēšana, ja tas būs vajadzīgs.

Viņķele atzina, ka Veselības ministrija uzskata, ka vidusskolas beidzēji ir pieauguši cilvēki, kuriem vajadzētu lietot maskas. Izglītības un zinātnes ministrija uzskata, ka viņiem maskas nevajadzētu lietot, jo tās rada lielāku stresu skolēniem.

Veselības ministre norādīja, ka tā ir skolu atbildība, lai skolēni nedrūzmētos pie ieejas vai pie tualetēm. "Ja nevarēs organizēt eksāmenu norisi ar plūsmu nodalīšanu un nesatikšanos vairāk kā 25 cilvēkiem, tad maskas būs jālieto," uzskata ministre. Viņa gan norādīja, ka pašlaik noteikts - pasākumi bez maskām 25 cilvēku sastāvā ar 2 metru atstarpi var notikt maksimums trīs stundas. Tādējādi teorētiski eksāmenus, kuri ilgst trīs stundas, varētu atļaut arī bez maskām.

Viņa norādīja, ka ministrijas vienosies par racionālo pieeju, "nepārregulēsim, kur tas nav nepieciešams". 

Ceturtdien Latvijas Pašvaldību savienība ar Izglītības un zinātnes, kā arī ar Veselības ministrijas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāvjiem pārrunāja gaidāmo 12. klašu skolēnu eksāmenu norisi, kā arī izlaidumus un atestātu saņemšanu. Izglītības un zinātnes  ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) lēsa, ka varētu iztikt bez sejas maskas eksāmenos, kuros iespējams nodrošināt lielāku distanci par diviem metriem un skolēnu skaitu telpā līdz 25. Bet šim priekšlikumam iebilst veselības aprūpes speciālisti, norādot, ka Covid-19 norit arī bez simptomiem.

Vēl tikšanās laikā Veselības ministrijas Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane norādīja - sagaidāms, ka arī izlaidumi un atestātu pasniegšana šogad notiks pēc Covid-19 diktētiem noteikumiem. Izlaidumi varētu tikt aizvadīti bez radinieku klātbūtnes, bet atestātu nodošana jāorganizē bez tuva cilvēku kontakta.

Latvijas Pašvaldību savienības padomniece kultūras un izglītības jautājumos Ināra Dundure Latvijas Radio norādīja – ir skaidri eksāmenu organizēšanas un mācību gada nobeigšanas noteikumi, bet vēl jāvienojas par labāko veidu, kā nodrošināt, lai skolām pietiktu individuālo aizsardzības līdzekļu.

Paredzēts, ka maskas skolēniem sagādās VUGD. Katram skolēnam centralizētā eksāmena laikā plānots izdalīt trīs sejas aizsargmaskas, lai tās vajadzības gadījumā ik pēc stundas varētu samainīt. Tādējādi Veselības ministrija cer mazināt izskanējušās bažas par, iespējams, nesamērīgo diskomfortu eksāmena laikā.

"Izdali veiksim mēs kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Protams, ja kaut kur pašvaldībai būs nepieciešams atbalsts, mēs varam to sniegt," norādīja pulkvežleitnants, VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis.

Pēc eksāmena beigām maskas utilizēs atkritumu apsaimniekotāji. Tāpat zināms, ka skolēniem ārpus Rīgas varētu norīkot reisus uz eksāmeniem.

"Autotransporta direkcija ir gatava atbalstīt eksāmenu norisi. Tas, kas mums būtu nepieciešams, lai atbalstītu šo eksāmenu norisi, ir apkopot informāciju un identificēt, kurām skolām kādos datumos ir nepieciešams sabiedriskais transports," sacīja Autotransporta direkcijas Sabiedriskā transporta daļas vadītājs Gusts Ašmanis.

Savukārt galvaspilsētā par sabiedriskā transporta nodrošināšanu norit sarunas ar "Rīgas satiksmi".

KONTEKSTS:

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. Sākotnēji tika aizliegti publiskie pasākumi ar vairāk nekā 200 cilvēkiem. Dažas dienas vēlāk pulcēšanos ierobežoja līdz 50 cilvēku grupām, bet 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem, un jāievēro 2 metru distance. Tāpat marta beigās nolemts, ka brīvdienās un svētku dienās tirdzniecības centros var darboties tikai atsevišķi veikali. Bet aprīļa sākumā valdība nolēma pagarināt ārkārtējo situāciju vēl par mēnesi  līdz 12. maijam.

Valdība sēdē ceturtdien, 7. maijā, nolēma ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināt līdz 9. jūnijam, bet mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi. Tostaro atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt