Rīta Panorāma

Rāznas nacionālā parka ceļotāju diena

Rīta Panorāma

"No saldenās pudeles" - joku luga vasaras vakaram

Intervija ar veselības ministri Andu Čakšu

Veselības ministre: e-veselības portāla darbība ir stabilizējusies

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Iepriekš e-veselības portālā novērotie regulārie pārrāvumi ir novērsti, un sistēmas darbība ir stabilizējusies, to Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" paziņoja veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība).

To, ka e-veselības portāla darbība ir stabilizējusies, esot atzinuši arī paši mediķi, tostarp ģimenes ārsti, sacīja veselības ministre. Arvien sistēmā, pēc Čakšas teiktā, ir novērojami nelieli, īslaicīgi pārrāvumi, bet "regulārie pārrāvumi" ir novērsti.

"Regulārie pārrāvumi, kas bija, šobrīd ir novērsti, bet vienalga ir jāturpina darbs pie [sistēmas] uzlabošanas, un mēs visu laiku strādājam pie tā," teica ministre.

Jautāta, cik izmaksāja sistēmas darbības stabilizēšanai piesaistīto ārvalstu ekspertu pakalpojumi, ministre vien norādīja, ka šie tēriņi iekļaujas kopējā sistēmai atvēlētā budžeta ietvarā.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes locekle Ligita Vulfa Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” atzina, ka “ subjektīvi ir sajūta, ka ir uzlabojumi”, bet laiks, ko prasa konkrētas darbības ar sistēmu, vēl jāizvērtē.

Viņa gan atzina, ka nav uzlabotas visas lietas, uz kurām vērsa uzmanību ārsti, piemēram, nav atjaunots medikamentu saraksts, joprojām nevar atrast atsevišķus medikamentus, lai izrakstītu elektronisku recepti.  

Vulfa arī sacīja, ka sistēma joprojām dažreiz uzkaras vai izmet ārā, un sava veida neērtības saglabājušas, bet, salīdzinot ar janvāri, kad sistēmas lietošana kļuva obligāta, to ir mazāk.

Nacionālā veselības dienesta direktora vietniece informācijas tehnoloģiju un komunikācijas jautājumos Linda Freimane savukārt raidījumam “Pēcpusdiena”  pastāstīja, ka sistēmas dažādas darbības ir uzlabotas no 2 līdz pat 9 reizēm, sistēmas darbība ir raitāka un stabilāka.  

Nākamais solis ir sistēmas attīstība, iekļaujot arī līdz šim neiekļautos kompensējamos medikamentus, lai tos visus varētu izrakstīt elektroniski, sistēmā pakāpeniski ievieš jaunas lietas, lai tās lietošana būtu raitāka, un dienests arī uzklausa mediķu ierosinājumus par to, ko papildus varētu iekļaut e-veselībā. Freimane atzina, ka saraksts ir gana garš, un to pakāpeniski ieviesīs.

KONTEKSTS:

No 2018. gada 1. janvāra uzsāktā obligātā valsts e-veselības sistēmas lietošana paredz, ka darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite ir tikai elektroniska. Jau pirmajā darbības dienā sistēmā bijuši ilgstoši tehniski traucējumi, un pirmajās dienās ne visi ģimenes ārsti vispār izmantoja šo sistēmu. Arī pēc tam novērotas sistēmas darbības problēmas.

Čakša maija vidū paziņoja, ka ārvalstu eksperti ir atraduši kļūdu e-veselības portālā un pārrakstīs kodu, tādējādi novēršot līdzšinējās problēmas. Kļūdu solīts atrisināt divos mēnešos - tātad līdz jūlija vidum. Jūnija otrajā pusē ārsti arvien sūdzējās par e-veselības darbību.

E-veselības sistēmas izveidē kopumā tika ieguldīti 15 miljoni eiro, un finansējums vajadzīgs arī ikgadējai uzturēšanai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti