Pēcpusdiena

Valdība vērtē jaunu mehānismu brīvprātīgo Latvijas aizstāvju rindu paplašināšanai

Pēcpusdiena

Forumā diskutē par sabiedrisko mediju nākotni Baltijas jūras reģionā

VM rosina rotēt uz citiem amatiem Veselības inspekcijas vadību

Veselības inspekcijas vadība rotāciju sauc par neloģisku, nepamatotu «izrēķināšanos»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Veselības inspekcijas vadītāja Aija Mežsarga un viņas vietniece Iveta Šica ir neizpratnē par Veselības ministrijas plāniem rotēt abas ierēdnes uz citām iestādēm, un rotācijas plānu sauc par neloģisku un nepamatotu. 

Šicu rosina pārcelt Valsts sporta medicīnas centra direktora vietnieka fiziskās veselības aprūpes jautājumos amatā, savukārt Mežsargai piedāvāts Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra direktora vietnieces amats.

Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” sacīja, ka rotācija ļauj ierēdņiem nodot savas zināšanas citām iestādēm, un, lai gan rotācijas valsts pārvaldē bieži uzskata par sodu, bet “negribētu par to runāt kā par sodu”.

Ministrijas pārstāve gan negribēja komentēt šo konkrēto amatpersonu rotāciju, bet norādīja, ka jāskatās uz nozari kopumā, nozarē jāīsteno reformas, un tajās jāiesaista padotības iestādes, tāpēc ministrija skatās, kā labāk izmantot zināšanas šajās padotības iestādēs.

Mūrmane-Umbraško sacīja, ka piemēram, Šica uzkrājusi zināšanas par veselības aprūpes kvalitāti, un tagad arī Sporta medicīnas centrā ir daudz ar to saistīto jautājumu, kā celt veselības aprūpes kvalitāti bērniem ar paaugstinātu fizisko slodzi, arī kā uzlabot dopinga kontroli. 

Precīza rotācijas motivācija būšot izklāstīta lēmumā par pārcelšanu, bet otrdien, 25.aprīlī, ierēdnēm tika lūgts izteikt viedokli par iespējamo rotāciju, sacīja ministrijas pārstāve.  

Veselības inspekcijas vadītājas vietniece Iveta Šica raidījumā “Pēcpusdiena” savukārt sacīja, ka rotācijai nav nekādas motivācijas, turklāt ne viņas izglītība ekonomikas un finanšu jomā, ne līdzšinējā pieredze neatbilst piedāvātā amata prasībām. To viņa arī pauda atbildē ministrijai, norādot, ka viņa nevar piekrist amatam, kuram viņai nav atbilstošās izglītības un pieredzes.   

Viņa rotāciju sauca par nepārdomātu soli, un, runājot par reformām, norādīja, ka daudz jādara tieši, lai sakārtotu un pārraudzītu veselības aprūpe sistēmas darbību, un, iespējams, tad nozarei nemaz nebūtu nepieciešams tik liels papildu finansējums.

Šica LTV norādīja, ka pēdējo 7 - 8 gadu laikā inspekcija ļāva budžetam atgūt 2,3 miljoni eiro, “šis darbs ne vienmēr paliek redzams un ne vienmēr ministrija par to interesējas, bet mēs esam ierēdņi, mums savs darbs ir jāturpina, mums nav tiesību locīties”.

Savukārt Mežsarga raidījumam sacīja, ka rotācijas piedāvājumu uzskata par izrēķināšanos, jo viņa un viņas vietniece pieņēma daudz lēmumu, kas nepatīk ministrijai un ministrei.  

Piemēram, viņas vērsās prokuratūrā par valsts naudas pārmaksu Bērnu slimnīcā 150 000 eiro apmērā un Stradiņu slimnīcā par 350 000 eiro, nepamatoti uzskaitot sniegtos pakalpojumus.  Iesniegums ir par laiku, kad pašreizējā veselības ministre Anda Čakša vienu iestādi vadīja, bet otrā bija valdē. Mežsarga sacīja, ka to gan viņa uzzināja tikai pēc tam, kad jau vērsusies prokuratūrā.

Prēmija un piemaksa par labu darbu Ziemassvētkos, rotācija tūlīt pēc Lieldienām - Mežsarga uzskata, ka šī ir brutāla izrēķināšanās par inspekcijas pieņemtajiem lēmumiem, jo prokuratūrā inspekcija vērsusies februārī.

Viņa ministrijai uz rotācijas piedāvājumu atbildēja, ka nevar sniegt viedokli, “jo man piedāvāts zemāks amats”, tāpēc “paturam jautājumu gaisā”. Mežsarga atzina, ka varētu izvērtēt rotācijas piedāvājumu, ja būtu piedāvāts līdzvērtīgs amats.

Mežsarga gan norādīja, ka uz Veselības inspekciju viņu “aizrotēja” tikai aptuveni pirms gada, “knapi gadu nostrādāju šeit un atkal rotē projām...”.   

Iepriekšējo rotāciju gan viņa atzina par pamatotu, jo līdz tam viņa strādāja Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā jau piecus gadus.

Veselības inspekcijas Līgumu uzraudzības nodaļas vadītāja Margarita Meļņikova   LTV pauda, ka šī rotācija faktiski novedīs pie “uzraudzības un kontroles likvidācijas”, “tā ir konkrēta šīs jomas kontroles likvidācija”.  

Bet ministre Anda Čakša LTV skaidroja, ka rotācijas mērķis ir panākt, lai dažādas iestādes neinterpretētu dažādi dažādus noteikumus; ja ierēdņi izgājuši ārā no iestādes, paskatījušies, kas notiek citur, un pēc tam atgriežas savā iepriekšējā darba vietā, viņi jau notiekošo “redz citā gaismā”. 

Ministre jebkādu personīgu ieinteresētību noliedz. Arī Ģenerālprokuratūrai pārsūtītās lietas par laiku, kad viņa vadīja Bērnu slimnīcu un bija valdē Stradiņos, neesot iemesls Mežsargas rotācijai uz zemāku amatu. 

Bet pacientu advokāte Solvita Olsena gan uzskata, ka “bija pēdējais brīdis aizrotēt”. Olsenas ieskatā inspekcija un tās vadītāja pietiekami neaizsargāja pacientu tiesības, par ko advokāte ar kolēģiem arī informēja ministri.  Olsena stāstīja, ka inspekcija, piemēram, ierobežo advokātu tiesības iepazīties ar materiāliem un rupji izturoties pret pacientiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti