De Facto

"Rīgas meži" gadiem turējuši briežu dārzu - bez plāna un jēgas

De Facto

De Facto - Krievija pieprasa drošības garantijas; Ņikiforenko lietā - kriminālprocess

Jauna sūdzība par Ņikiforenko, Veselības inspekcija ārstu nesoda

Veselības inspekcija saskatījusi pārkāpumu oktobrī saņemtā sūdzībā par ārstu Ņikiforenko, taču nav viņu sodījusi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nesenākā sūdzība par imunologu Jevgēniju Ņikiforenko Valsts policijā un Veselības inspekcijā nonākusi pērn oktobrī, ziņo LTV raidījums "De facto". Taču sākotnēji ne viena, ne otra iestāde neko sodāmu nav saskatījusi. Šobrīd krimināllieta ir uzsākta, savukārt Veselības inspekcija ar savu rīcību ir apmierināta.

ĪSUMĀ:

  • Pērn oktobrī paciente vērsusies ar iesniegumu Valsts policijā un Veselības inspekcijā par ārsta Ņikiforenko rīcību vizītes laikā.
  • Policija no Ņikiforenko pieprasīja paskaidrojumus, taču noziegumu nesaskatīja un kriminālprocesu pret ārstu nesāka.
  • Pēc ziņām medijos policija lūdza prokuratūru lietu pārbaudīt un kriminālprocesu pret ārstu tomēr uzsāka.
  • Veselības inspekcija veica pārbaudi un secināja, ka ārsts nedarīja neko vairāk par rutīnas cirkšņa limfmezglu pārbaudi.
  • Inspekcija secināja, ka likums tomēr ir pārkāpts, jo ārsts nav prasījis pacientes piekrišanu limfmezglu pārbaudei, taču Ņikiforenko nesodīja.
  • Advokāts skaidro, ka likums neliek inspekcijai gaidīt atkārtotu pārkāpumu, lai sodītu.
  • Viens no inspekcijas argumentiem, kāpēc tā šobrīd nevar sodīt Ņikiforenko, ir, ka vecās pārbaudes lietas pret ārstu ir iznīcinātas. Tas darīts jau pēc mediju intereses par ārsta darbībām.

LTV vēsta, ka Aleksandra (vārds mainīts) pie Ņikiforenko devās ar sūdzībām par muskuļu sāpēm. Vizītes laikā viņš izteicis komplimentus un jociņus, un palūdzis apgulties uz kušetes un parādīt vēderu. Aleksandra rakstiskā intervijā raidījumam apraksta to, kas bija noticis tālāk:

"Es apgūlos, viņš taustīja vēderu. Tad strauji pavilka manus legingus un apakšbikses un iebāza man apakšbiksēs roku, pieskaroties intīmajām vietām.

Es saspiedu kopā kājas, paķēru viņa roku un pateicu, ka nevajag to darīt. Bet viņš tik un tā uzstājīgi bāza savu roku, bet ar otru piespieda manas rokas un teica, ka vajag pārbaudīt limfmezglus. Saprotot, ka es pretojos, viņš ātri pataustīja pa labi, pa kreisi un aizgāja pie sava galda. Pēc vizītes es jutos ļoti dīvaini. Kādu stundu nosēdēju pie poliklīnikas mašīnā, nevarēju saprast, kas ir noticis. Tad man bija panikas lēkme, riebuma un netīrības sajūta. Es nezināju, kur likties, gāju dušā un vannā. Ilgi gulēju."

Dažas dienas pēc vizītes Aleksandra uzrakstījusi iesniegumus par Ņikiforenko Valsts policijai un Veselības inspekcijai. Latvijas Televīzijai ir zināms, ka policija no Ņikiforenko pieprasīja paskaidrojumus. Ārsts atbildējis, ka viss, ko darījis, ir limfmezglu un vēdera orgānu pārbaude. Tas pie Aleksandras sūdzībām esot bijis pamatots.

Var secināt, ka inspektors, kurš skatīja Aleksandras iesniegumu, ārsta teikto nepārbaudīja.

Drīz policija Aleksandru informēja – noziegumu ārsta darbībās nesaskata un kriminālprocesu pret viņu nesāks.

Policijas lēmumā nav analizēts Aleksandras stāstītais, ka pēc sievietes lūguma pārtraukt Ņikiforenko turpinājis viņai pieskarties un ar varu turējis viņas rokas.

Taču pēc tam, kad par Ņikiforenko rīcību ziņoja mediji, policija atgriezās pie šīs lietas un lūdza prokuratūru to pārbaudīt. Rezultātā kriminālprocesu pret ārstu tomēr uzsāka. Vairāk policija nestāsta, lai nekaitētu izmeklēšanai, taču aicina pieteikties jebkuru, kurš uzskata, ka cietis no Ņikiforenko darbībām.

LTV ziņo, ka Veselības inspekcija pēc Aleksandras iesnieguma arī veica pārbaudi un arī secināja, ka ārsts nedarīja neko vairāk par rutīnas cirkšņa limfmezglu pārbaudi.

Veselības inspekcijas ieskatā, Ņikiforenko tomēr pārkāpis likumu, jo nav prasījis pacientes piekrišanu, lai pārbaudītu limfmezglus. Taču inspekcija nolēma, ka ārstu nesodīs.

"Vai tas ir sods, par kuru uzreiz jāpiemēro administratīvā atbildība? Domāju, ka nē, ja tas atkārtojas gada laikā, tad jā," skaidro Veselības inspekcijas vadītāja Anita Slokenberga. "De facto" uzrunātais zvērinātais advokāts Ronalds Rožkalns skaidro, ka jaunais likums neliek inspekcijai gaidīt atkārotu pārkāpumu, lai sodītu par likuma pārkāpumu. Rožkalns inspekcijas rīcību Ņikiforenko lietā sauc par formālu. 

Aleksandra Veselības inspekcijai rakstīja jau pēc tam, kad Latvijas Radio interesējās par senākām inspekcijas pārbaudēm pret Ņikiforenko. Latvijas Televīzijai Slokenberga apgalvo, ka par to nezināja.

Viens no galvenajiem Veselības inspekcijas argumentiem, kāpēc tā šobrīd nevar sodīt Ņikiforenko, ir tāds, ka vecās pārbaudes lietas pret ārstu ir iznīcinātas.

Taču Latvijas Radio noskaidroja – inspekcija dokumentus nodeva iznīcināšanai jau pēc tam, kad saņēma jautājumus par iestādes rīcību, izmeklējot sūdzības pret imunologu.

"Manuprāt, veidojas paaudze, kas uzskata, ka ārsts terapeits, piemēram, var tikai pamērīt asinsspiedienu un paklausīties sirdi. Vairāk viņš neko nedara, bet tā nav. (..) Tajā pašā laikā es gribu atzīmēt to, ka paciente nav griezusies pie iestādes "Biocon" vadītājas, kas ir tepat blakus kabinetā un uzreiz risinājusi šo jautājumu, un šī paciente nav bijusi vienreiz vien pie šī daktera, kā atklājās. Ja man ir šāda satraucoša informācija, nu tad es griežos pie vadības, es informēju," sarunā ar "De facto" pauda Slokenberga.

KONTEKSTS:

Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Jevgēniju Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatījušas, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl vairākas šī ārsta pacientes.

Veselības inspekcija gan ir iznīcinājusi dokumentus no Ņikiforenko pārbaudes lietas, kas veikta pirms 12 gadiem, ziņoja LTV raidījums "De facto". 

Pats ārsts no mediju jautājumiem izvairās, bet pēc LTV sižeta vērsies policijā pret žurnālisti.

Mediju publikācijām uzmanību pievērsuši arī politiķi, uzsverot, ka notikušais ir jāizrunā un jāizstrādā principi seksuālās izmantošanas novēršanai ārsta kabinetā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti