Panorāma

Vēl nelemj par VID ģenerāldirektores pārcelšanu jaunā amatā

Panorāma

Panorāma

Veselības inspekcija izvērtēs aknu transplantācijas PSKUS

Veselības inspekcija izvērtēs visas aknu transplantācijas Stradiņa slimnīcā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Veselības inspekcija izvērtēs visas Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā veiktās aknu transplantācijas, jo tuvinieku satraukumu raisa fakts, ka astoņas no kopumā 13 veiktajām operācijām beigušās neveiksmīgi. Pacients miris drīz pēc aknu pārstādīšanas. Slimnīcā uzsver, ka katrs gadījums ir individuāls. Latvija tieši aknu transplantācijas jomā vēl ir ceļa sākumā. Bet pacienti, kas orgānu saņem, ir ar daudz smagākām kaitēm nekā Skandināvijā, kur ceļš pie ārsta ir īsāks.

Portālā "Delfi" vairāku pacientu tuvinieki pastāstīja, ka zaudējuši mīļos pēc aknu transplantācijas Stradiņa slimnīcā. Visiem šiem pacientiem tikai aknu pārstādīšana varēja glābt dzīvību, bet tā nenotika. Pēdējos gados veiktas 13 transplantācijas, no kurām astoņas – neveiksmīgas. Pacienti nomira drīz pēc operācijas.

Slimnīcas vadītājs Rinalds Muciņš norādīja, ka šī drūmā statistika ir vairāku apstākļu kopums: "Tas rezultāts arī mūs pašus neapmierina, bet mēs gribam dot cilvēkiem cerību, attīstīties un uzlabot visu. Mums arī pacienti ir hroniskāki, smagāki, ielaistāki. Pie mums pacientu, kas saņem transplantāciju, nevar salīdzināt ar pacientu Zviedrijā, kāda tur ir piekļuve."

Slimnīca gaida arī starptautiska audita rezultātus, jo transplantācijas izvērtējuši eksperti no tīkla "Skandiatransplant". Latvija drīzumā beidzot cer pievienoties šim tīklam.

"Soli pa solim ar skandināvu kolēģu palīdzību virzāmies, bet joprojām atpaliekam par 10–20 gadiem. Katrs gadījums ir unikāls un nav identisks, bet pamati ir zināšanas, pieredze, finansējums un resursi," sacīja Muciņš.

Veselības inspekcijā apliecina, ka neviena mirušā aknu transplantācijas pacienta tuvinieks nav lūdzis izvērtēt ārstēšanas kvalitāti.

Tomēr pēc publikācijas inspekcija izvērtēs pilnīgi visas veiktās transplantācijas. "Mēs vērsīsimies Stradiņa slimnīcā, lai izprasītu visas slimības vēstures un lai auditētu, cik liela problēma tā ir," pauda Veselības inspekcijas vadītāja Anita Slokenberga.

Ja tiks atklāts kaitējums, tuvinieki no Ārstniecības riska fonda, kas savā ziņā ir valsts apdrošināšana šādiem gadījumiem, saņems kompensāciju. "Ja mēs redzam, ka tur ir kaitējums, mēs paši esam rosinājuši, lai sniedz iesniegumu Ārstniecības riska fondam," pauda Slokenberga.

Atlīdzību par dzīvībai vai veselībai nodarīto kaitējumu var pieprasīt ne vēlāk kā trīs gadu laikā no tā nodarīšanas dienas.

Veselības inspekcija
Veselības inspekcija

Šogad Ārstniecības riska fondā 39 gadījumos pieņemti lēmumi par kaitējuma izmaksām. Kopējā izmaksu summa pārsniedz miljonu eiro, lielākās izmaksātās summas šogad ir 129 tūkstoši, 123 tūkstoši un 106 tūkstoši eiro. Lietas izskatīšana ilgst no pusgada līdz gadam, un ne visi šie kaitējumi nodarīti šogad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti