Krustpunktā

Lielā intervija: vakcinācijas procesa koordinators Vakcinācijas birojā Ņikita Trojanskis

Krustpunktā

Nodokļi un atbalsts uzņēmējiem. Izvaicājam VID ģenerāldirektori Ievu Jaunzemi

Mediķu algu reforma: darba samaksas modelis iestrēdzis valdībā

Veselības ekonomikas eksperte: Piedāvātā mediķu algu reforma aptvertu tikai daļu slimnīcu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Veselības ministrijas (VM) piedāvātais mediķu algu jaunais modelis aptvertu tikai daļu slimnīcu. Un diez vai tas stimulēs ārstus strādāt publiskās sistēmas slimnīcās, diskusijā norādīja Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja Daiga Behmane.

Mediķu atalgojuma jaunais modelis ietver tikai publisko sistēmu, publiskās slimnīcas. 

“Šeit iztrūkst ļoti daudz lietu. Modelī runā tikai par vienu daļu no veselības aprūpes sistēmas, bet diemžēl nerunā par visu veselības aprūpes sistēmu kopumā. Un, manuprāt, skatīties tikai atsevišķi, atrauti uz publiski finansētām slimnīcām ir diezgan bīstami un riskanti,” sacīja Behmane.

Viņa skaidroja, ka mediķi, uz kuriem attieksies jaunais algu modelis, pašlaik strādā vairākās vietās, arī ambulatorā aprūpē un privātās ārstniecības iestādēs. “No veselības ekonomikas puses analizējot, es nedomāju, ka šis modelis stimulēs to, ka lielā mērā ārsti ļoti gribēs strādāt publiskās sistēmas slimnīcās. (..) Ekonomiskie parametri, kas šajā modelī ir iekļauti, būtībā ir ļoti riskanti,” atzina Behmane.

Eksperte norādīja, ka ir jārada apstākļi, lai valsts un pašvaldību slimnīcas varētu rentabli strādāt. Tāpēc svarīgi būtu pakalpojumu tarifi un to apmaksas sistēma.

“Ja mēs vienlīdz ātri un sekmīgi nerisināsim pakalpojumu apmaksu slimnīcās, tad būtībā nekāds modelis neglābs publisko sistēmu,” piebilda Behmane.

Savukārt VM parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis nepiekrita kritikai, sakot, ka ministrijas piedāvātais algu modelis ir visaptverošs un aptver dažādu līmeņu speciālistus.

Tikmēr bijusī veselības ministre Anda Čakša kura tagad ir premjera pārstāvētās partijas “Jaunā Vienotība” biedre, piekrita Behmanes paustajam, norādot ka pacientiem varētu samazināties ambulatoro pakalpojumu pieejamība. “Ja pilna laika ekvivalentā vairs nav runa par ambulatoriem pakalpojumiem, un jāsaprot – ārsts ar lielu pieredzi, kas strādā pilnu slodzi slimnīcā, var neizvēlēties vairs strādāt tajā pašā ārstniecības iestādē ambulatori un doties privātajā iestādē. Uz to šobrīd motivē šis modelis,” sacīja Čakša.

Čakšas ieskatā VM piedāvāto algu modeli varētu izmantot tikai medicīnas māsu algām un vienlaikus turpināt diskusijas par ārstiem, kas sniedz stacionāros un ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus. Vienlaikus būtu jāceļ mediķu algas, kaut vai pēc pašreizējā modeļa, viņa piebilda.

KONTEKSTS:

2020.gada vidū Veselības ministrija iepazīstinājusi ar jauno ārstniecības personu atalgojuma modeli, kurā algas pieaugtu pakāpeniski. Plāno arī mainīt samēru starp pamata algu un mainīgo daļu.

Taču iecerētā mediķu algu reforma ir “iestrēgusi” valdībā.  Tā izskatīšana valdības sēdē atlikta, aicinot lemt par algām kopā ar nākamā gada budžeta sagatavošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti