Panorāma

N.Ušakovs Maskavā tiekas ar Krievijas vicepremjeru

Panorāma

Sākušās Dzejas dienas

Veselības aprūpes reformu atsāks no nulles punkta

Veselības aprūpes reformu atsāks no nulles; apdrošināšanu varētu saistīt ar socnodokli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Nākotnē veselības apdrošināšana varētu tikt piesaistīta sociālajām iemaksām, bet daļu no šīm iemaksām iecerēts novirzīt veselības aprūpes budžetam. Politiķi sola, ka tādējādi pēc četriem gadiem veselības aprūpes finansējums būs pieaudzis par 160 miljoniem eiro gadā, bet jau nākamgad - par vismaz 30 miljoniem. 

Pret šo ieceri neiebilst arī organizācijas, kuras vēl nesen sparīgi cīnījās pret Ingrīdas Circenes piedāvāto veselības aprūpes finansējuma reformu.  

Kad Ingrīda Circene pameta Veselības ministriju, jau tā trūcīgo atbalstu zaudēja arī viņas lolojumus – likums, kas paredzēja, ka bezmaksas veselības aprūpe pienākas tikai iedzīvotāju ienākumu nodokļa nodokļu maksātājiem. Tā vietā tagad iecerēts izstrādāt pavisam jaunu likumu, kas paredzētu papildu finansējumu veselības aprūpei novirzīt no sociālās apdrošināšanas iemaksām. Tātad veselības apdrošināšanu iegūtu tie cilvēki, kas veic šādas iemaksas.

„ Ko tas nozīmē cilvēkam? Tas nozīmē, ka viņam nodokļu slogs nepieaug, tie paši nodokļi nekļūst lielāki, bet pakalpojumu pieejamība palielinās, proti, nebūs jāgaida rindā pie speciālistiem un arī tiks segti izdevumi par medikamentiem,” sola darba grupas vadītāja Ilze Viņķele („Vienotība”).

Darba grupā, kas šo piedāvājumu izstrādāja, ir iekļauti gan ierēdņi un politiķi, gan sabiedrisko organizāciju pārstāvji, tomēr jaunās ieceres izziņošanas brīdī Ilzei Viņķelei blakus stāvēja tikai Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dins Šmits. Pēc tam, kad viņš šovasar iestājās “Vienotībā”, izskanēja spekulācijas, ka Šmits pēc vēlēšanām varētu pretendēt uz veselības ministra posteni. Viņš šim finansējuma modelim pauda viennozīmīgu atbalstu.

„Līdz šim tomēr galvenā kritika dotācijai ir bijusi tā, ka viņa ir katru gadu no jauna. Cik nu dotē, tik arī ir. Šeit ir ļoti skaidra sasaiste tādu nelaužamu paredzamību. No tā viedokļa mēs kā pakalpojumu sniedzējs visiem iedzīvotājiem jau daudz paredzamāk varēsim kaut ko piedāvāt,”  uzskata Šmits.

Arī organizācijas, kuras iepriekš ļoti asi iebilda pret Ingrīdas Circenes ieplānoto reformu, pat pieprasot viņas demisiju, sola jauno ieceri atbalstīt. Bažas, vai solītais finansējuma pieaugums nepaliks tikai uz papīra, gan nav pagaisušas, jo tas būtu atkarīgs no sociālā budžeta ieņēmumu pieauguma tempa.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska sprieda - ja finansējums palielināsies par 10%, „tad 3% papildus varēs iezīmēt un dabūt veselības aprūpei, tie ir tie 160 miljoni”.

„Bet tas ir tad, pēc Viņķeles kundzes teiktā, ja palielinās šis budžets par 10%. Un ja 10%, tātad kādā veidā mēs viņus varam palielināt? Atkal bija šis plāns, šī shēma – samazināt pelēko ekonomiku, aplokšņu algas un palielināt ražošanu,” norādīja Kozlovska.

 

Saskaņā ar jauno modeli jau nākamgad veselības aprūpei varētu novirzīt pusprocentu no sociālajām iemaksām, jeb aptuveni 31 miljonu eiro, bet trīs līdz četru gadu laikā tas sasniegtu 160 miljonus eiro gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti