Veselības aprūpes pakalpojumu kvotu neizpildei dažādi iemesli; akmens metams arī pacientu dārziņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Virknei veselības aprūpes pakalpojumu piešķirtās kvotas netiek izpildītas, arī gadam noslēdzoties. Tas gan obligāti nenozīmē, ka pakalpojums nav pieprasīts. Tam var būt dažādi iemesli – gan ārstu, gan pacientu, gan arī tehnikas radīti.

ĪSUMĀ:

  • Dažas veselības pakalpojumu kvotas “izsmeļ” ātri, citas neizpilda.
  • NVD: Vispieprasītākie ir dārgie izmeklējumi.
  • Sirds un asinsvadu funkcionālajiem izmeklējumiem neizpilde - ap 400 000 eiro.
  • Uz neizpildīto līgumu rēķina palielina kvotas citiem pakalpojumiem.
  • Neizpildes lēmums - mediķu trūkums, iekārtu problēmas, pacientu neierašanās.
  • VM: Pacientu neierašanos nākotnē var risināt ar elektroniskajiem nosūtījumiem.


 

Uz dažiem veselības aprūpes pakalpojumiem valsts apmaksātie izmeklējumi jeb kvotas tiek aizpildītas lielā ātrumā, bet uz citiem pakalpojumiem kvotas aizpildīt neizdodas.

Vispieprasītākie ir dārgie izmeklējumi, atzina Nacionālā veselības dienesta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītājas vietniece Baiba Bērziņa.

“Kvotas, kuras tiek izpildītas visātrāk, ir dārgie izmeklējumi, piemēram, kodolmagnētiskā rezonanse. Šobrīd rinda visās ārstniecības iestādēs, kas ir līgumpartneri ar NVD, ir virs 30 dienām,” stāstīja Bērziņa.

“Mēs pie tā strādājam un, ja salīdzinām ar iepriekšējiem periodiem, tad 2016. gadā plānotais magnētiskās rezonanses izmeklējumu skaits bija 34 000, savukārt 2019. gadā tie ir 57 000. Neskatoties uz to, apjoms ir nepietiekošs un rindas ir virs trīs mēnešiem,” stāstīja Bērziņa.

Cita situācija ir sirds un asinsvadu sistēmas funkcionālajiem izmeklējumiem. NVD dati liecina, ka šajā jomā līguma neizpildes apjoms ir ap 400 000 eiro.

Bērziņa norādīja, ka, sazinoties ar ārstniecības iestādēm, uzzināts – lielā mērā kvotas izpildīt neizdodas ārstniecības personu trūkuma dēļ. Uz neizpildīto līgumu rēķina tiek palielinātas kvotas citiem pakalpojumiem, kuros ir gan pieprasījums, gan lielāka slimnīcu resursu kapacitāte.

“Pēc 3. ceturkšņa izpildes rezultātiem NVD veica līgumu pārplānošanu, kā rezultātā no šiem pakalpojumu veidiem, piemēram, sirds-asinsvadu funkcionālie izmeklējumi, mēs esam šo finansējumu samazinājuši un pārvirzījuši, piemēram, rentgenizmeklējumiem un elektrokardiogrāfijai,” skaidroja Bērziņa.

Bērziņa norādīja, ka rindas un līdz ar to arī kvotu neizpildi veicina vairāki faktori, piemēram, medicīnas darbinieku trūkums, iekārtu tehniskās problēmas un pacientu neierašanās uz konsultācijām vai izmeklējumu par to nepabrīdinot, tādejādi nedodot iespēju nākt kādam citam.

To, kā lielu problēmu redz arī Veselības ministrijā, atzina ministrijas pārstāve Anna Strapcāne.

“Kā liecina iepriekš apkopotie dati no universitāšu slimnīcām, tur aptuveni 10% pacientu neierodas uz konsultācijām un izmeklējumiem, iepriekš par to nepabrīdinot,” norādīja Strapcāne.

“Nākotnē viens no risinājumiem varētu būt elektroniskie nosūtījumi. Šobrīd pacients, ja viņam ir nosūtījums, var pierakstīties, pieņemsim, piecās ārstniecības iestādēs ar vienu nosūtījumu un četrās vizīti neatcelt. Ja būs e-nosūtījums, būs iespēja pierakstīties tikai vienā vietā,” skaidroja Strapcāne.

Nacionālā veselības dienesta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītājas vietniece Baiba Bērziņa tikmēr Latvijas Radio skaidroja, ka iepriekšējo gadu kvotu izpilde tiek ņemta vērā, vērtējot kvotu sadalījumu nākamajiem plānošanas periodiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti