Veselības aprūpes finansēšana no sociālā budžeta – strīdīgs risinājums

Saeimas deputātes Ilzes Viņķeles („Vienotība”) vadītā darba grupa rosina veselības aprūpei naudu ņemt no sociālā budžeta. Priekšlikumu vēl vērtē Finanšu ministrija. Savukārt labklājības ministrs Uldis Augulis no Zaļo un Zemnieku savienības par ideju izsakās kritiski.

Saeimas deputātes Ilzes Viņķeles vadītā darba grupa piedāvā nākamgad veselībai atvēlēt pusprocentu no sociālajām iemaksām. Viņķele uzskata, ka veselība un sociālā nozare ir saistītas, tādēļ šāds risinājums ir loģisks:

„Nākamgad, ja izdodas vienoties par šādas jauktās apdrošināšanas un valsts budžeta finansētas kārtības ieviešanu, tad pusprocents no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām būtu 31 miljons latu un minimāli kritiski nepieciešamā dotācija vēl no pamatbudžeta ir ap 40 miljoniem.”

Četru gadu laikā veselībai varētu novirzīt līdz 3% no sociālajām iemaksām.

Finanšu ministrijā uzskata, ka veselības nozarē noteikti vajag reformas finansēšanas modelī, bet konkrētais priekšlikums vēl tiks vērtēts.

Labklājības ministrs Uldis Augulis no Zaļo un Zemnieku savienības tikmēr asi kritizē Viņķeles ideju. Pirmkārt, ministram nav skaidrs, kādiem pakalpojumiem nauda paredzēta. Viņķele tikmēr Latvijas Radio sacīja, ka no sociālajām iemaksām varētu segt ambulatoro palīdzību un speciālistu konsultācijas. Augulis gan uzskata, ka priekšlikums ir aplams arī pēc būtības:

„Ja grib kaut ko no valsts finansēt, tad tas ir atsevišķs finansējuma modelis. Nevis mēs jaucam sistēmu, kas, paldies Dievam, šobrīd ir attīrīta, un vairs nav neparedzētas izmaksas. Un, ja vēl grib 3% no turienes izņemt ārā, tad es nezinu, kā mēs finansēsim bezdarbniekus, pensijas un visu pārējo pēc trīs gadiem.”

Pret sociālo iemaksu novirzīšanu veselības aprūpei ir arī ekonomists Edgars Voļskis. Viņš uzskata, ka tas kropļos labu ilgtermiņa sociālo sistēmu.

„Sociālās apdrošināšanas budžets, kur iekša ir iestrādāta lielākā daļa, aptuveni 80%, ir pensijas; tas ir tomēr ilgtermiņa modelis, kur uzkrājumi tiek veikti ar ilgtermiņa skatījumu. Varbūt tur ir tie konkrētu iemaksu veicēju netiešā veida personīgie uzkrājumi, bet tas ir skatīts ilgtermiņa skatījumā. Mēs tagad nevaram vienkārši ar kaut kādu īstermiņa lēmumu ņemt un to sagraut, lai atrisinātu kaut kādu īstermiņa problēmu,” skaidro Voļskis.

Ekonomists Edgars Voļskis uzskata, ka veselības nozarei vajadzētu ieviest atsevišķu nodokli vai arī pieņemt bijušās veselības ministres Ingrīdas Circenes piedāvājumu - novirzīt veselībai daļu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa.

Ilze Viņķele tikmēr cer, ka viņas ideja gūs atbalstu. Tādā gadījumā viņa būtu gatava uzņemties arī veselības ministres amatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt