Veselavas zirgu pastā izveidots Ziemassvētku brīnumu mežs

"Tā noteikti būs vieta, kur satikties cilvēkiem" – tā par savu ieceri, atjaunojot Veselavas Zirgu pasta staciju, saka tās jaunie saimnieki. Taču, lai atdzimtu vēsturiskā ēka, vēl ir daudz darāmā, bet arī jau tagad, sagaidot Ziemassvētkus, tā jau savā ziņā ir kļuvusi par satikšanās vietu, un te var satikt pat pašu Ziemassvētku vecīti. Latvijas Radio garāmbraucot piestāja Vidzemes šosejas malā, Bērzkrogā, pie bijušās Zirgu pasta stacijas.

Veselavas zirgu pastā izveidots Ziemassvētku brīnumu mežs
00:00 / 05:50
Lejuplādēt

Piestāt pie Veselavas Zirgu pasta ēkas jau šosejas malā aicina Sniegavīrs un nākamā gada simbols – zaķis. Tālāk, caur eglīšu vārtiem, doties pagalmā aicina šīs vietas saimniece Sigita Norvele.

"Mēs esam Veselavas Zirga pasta stacijā, vietā, kur caur sajūtām mēs iegūstam prieku, mēs esam uzbūruši tādu mazu brīnummežu maziem bērniņiem, kur viņi var rast šīs sajūtas caur gaismiņām, caur mūsu aktivitātēm. Laipni lūgti!" aicināja Norvele.

Dodamies skatīt, kas tad ir šis brīnumu mežs, kas tagad iemājojis Zirgu pastam blakus esošajā klēts ēkā. Pirmajā telpā vietējie mājražotāji piedāvā savu produkciju, kas varētu noderēt Ziemassvētku dāvanām, bet lai saprastu, kas tad vēl ir brīnumu mežā, Norvele aicina doties tālāk.

Veselavas zirgu pastā izveidots Ziemassvētku brīnumu mežs
Veselavas zirgu pastā izveidots Ziemassvētku brīnumu mežs

"Viss notiek šeit, bērniņiem ir iespēja uzrakstīt Ziemassvētku vecītim vēstulīti, vēlmes, varbūt kādu sāpīti, viņš to var izdarīt šeit. Re kur, te jau Markusiņš raksta vēstulīti Ziemassvētku vecītim," stāsta Norvele.

Mazais Markuss, kurš  uz vēstules Ziemassvētku vecītim cītīgi raksta savu vārdu, atklāj kādu vēlmi tad tajā ierakstījis. "Mašīnu, un es uzrakstīju savu vārdu, un es noskaitīju Ziemassvētku vecītim dzejoli," saka zēns. Viņa jautājumu Ziemassvētku vecītis iesaka izskatīt vakarā.

Jāteic, Ziemassvēku vecītim darba netrūkst, bērni nes uzrakstītās vēstules, skaita dzejolīšus, ģimenes izmanto arī iespēju kopīgi nofotografēties ar ceļmalā negaidīti sastapto Ziemassvētku vecīti un atzīst, ka ar daudzajām gaismiņām izrotātā ēka un šeit notiekošais raisa arī gaidāmo svētku sajūtas.

"Mums nejauši tas sanāca, vienkārši ieraudzījām, ka ceļa malā kaut kas ir, un piestājām, šeit viss tik skaisti izdekorēts, ka šo brīnumaino sajūtu var noķert. Fantastiski, bērniem ir, ko redzēt, pašiem arī, no ārpuses es nemaz nenojautu, ka te iekšā ir tik skaisti, forši, kā atnācām, tā silti un gaiši palika."

Veselavas Zirgu pasta saimniece Norvele stāsta, ka šī ideja – rast vietu, lai ģimenes ar bērniem varētu satikt Ziemassvētku vecīti, radusies, dzīvojot Īrijā.

"Mēs tur nodzīvojām diezgan ilgus gadus, gandrīz vai turpat tuvu desmit gadiem, vīrs vēl ilgāk, mums mājās ir bildes, kur mēs ar bērniem tiekamies ar Ziemassvētku vecīti, bet ne šādā vietā, bet gan tirdzniecības centros, tur speciāla mājiņa uzcelta un tur tiekas. Tad sasaucot kopā mazos rūķīšus, kas bija ar mieru palīdzēt, daudz kas ir darīts tieši ar vēlmi palīdzēt, bet samaksas, kā jau pa draugam un atvedot šo pieredzes stāstu no Īrijas, un ieliekot viņu šeit, ir tapis kaut kas šāds. Bet, vai viņš ir kā peļņas, noteikti nē, tas, kas ir ieguldīts šeit, tas noteikti nenesīs peļņu," stāsta saimniece.

Viņa strādā skaistumkopšanas jomā un pati nav veselaviete, bet šī vieta iekritusi sirdī, un, lai arī Zirgu pasta ēka bija kādu laiku stāvējusi tukša un pamesta, tomēr izšķīrusies par tās iegādi.

Veselavas zirgu pastā izveidots Ziemassvētku brīnumu mežs
Veselavas zirgu pastā izveidots Ziemassvētku brīnumu mežs

"Tā skatā varbūt nebija labākajā, bet nebija arī sliktā stāvoklī. Tas pirmais ir to savest tādā kārtībā, lai netek ūdens uz galvas, lai nekrīt kāda siena ārā. Pagaidām ar vīra un citu cilvēku palīdzību, kas ir gatavi nākt talkā, mēs tiekam galā, jo viņiem patīk tās trakās idejas un grib palīdzēt," atzīst Veselavas Zirgu pasta saimniece.

Latvijas Radio ar saimnieci izstaigā arī pašu Zirgu pasta ēku, tajā viņa izveidojusi nelielu foto izstādi, kas stāsta par pirmās brīvvalsts laika Latvijas cilvēkiem un viņu līdzgaitniekiem lauku un meža darbos – zirgiem. Pašas pasta ēkas atjaunošanā gan vēl daudz darāmā, bet daudz jau arī izdarīts – rīkotas talkas, lai ēku un apkārtni iztīrītu no atkritumiem, kas te gadiem krājušies, nomainīti logi, jumts.

"Tā noteikti būs pieejama cilvēkiem, bet, kāda tipa cilvēkiem, vai garāmskrejošiem, vai cilvēkiem ar sociālām vajadzībām, es nezinu, laiks visu rādīs, bet kaut kas te būs. Vai nu te būs kaut kas ar ēdināšanu saistīts, vai nu naktsmītnes, vai nu pensionāriem, sociāli bezpalīdzīgiem cilvēkiem vieta, kur būt," spriež Norvele.

 It sevišķi gandarīti par to, ka atdzimst vēsturiskā ēka, ir vietējie iedzīvotāji. To pauž arī Anna Lutere, kura te tagad ir galvenā karstas tējas vārītāja.

"Es teikšu tā, es esmu tik laimīga, ka neatceros, kad esmu bijusi tik laimīga. Tas te viss stāvēja tik ilgus gadus un nekustējās, un ka varēja atnākt viena sieviete un šādā īsā periodā izveidot šo, es vienkārši staroju par to, ka ir tik enerģiski cilvēki," atzīst Lutere.

Vietējie iedzīvotāji  palīdzējuši arī Sigitai radīt šo Ziemassvētku noskaņu, Bērzkroga zirgu saimniece Kristīne Leščinska te piedāvā bērniem izjādes ar saviem zirgiem.

"Ziemassvētki ir tas brīnumu laiks un tad tādus mazus brīnumus te izveidojām. Sigita mani uzrunāja, sak, Veselavas Zirgu pasts ir, kur tad Zirgu pasts bez zirgiem, ka mums arī jānāk. Man jau liekas, ka tas ir ļoti jauki, ka tādā mazā vietā var notikt kaut kas jauks, un cerēsim, ka arī notiks tālāk. Man liekas, ka ārpus lielām pilsētām ir vēl lielāka tā Ziemassvētku sajūta, šeit vēsturiskā vietā tas tīri forši un pilsētnieki var tikt ārā no pilsētas," vērtē Leščinska.

Brīnumu mežs piestāt Veselavas Zirgu pasta ēkā aicinās brīvdienās līdz gadu mijai, bet Norvele sola, ka arī citā laikā, piemēram, vasaras saulgriežos, atkal ar kaut ko interesantu te aicinās iegriezties garāmbraucējus.

Ziemassvētku brīnumu mežs Veselavas zirgu pastā
Ziemassvētku brīnumu mežs Veselavas zirgu pastā

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti