Panorāma

EM rosina likvidēt OIK trīs gadu laikā

Panorāma

Salaspils dome soda bērnus par rēķinu apmaksas kavēšanu

«Būvnieku lietā» nomaina prokuroru

Vērienīgajā «būvnieku lietas» izmeklēšanā nomaina prokuroru

Vērienīgās “būvnieku lietas” izmeklēšana, kas ilgst jau četrus gadus, varētu ievilkties. Latvijas Televīzijai kļuvis zināms, ka izšķirošajā brīdī nomainīts uzraugošais prokurors Juris Ločmelis.

“Būvnieku krimināllieta” sākta 2014.gadā, kad Finanšu policija atklājusi apjomīgu nodokļu izkrāpšanas shēmu būvniecības nozarē – iesaistīti lieli būvniecības objekti visā Latvijā, vairāk nekā 60 fiktīvas firmas. Daļa no iespējamiem shēmas dalībniekiem – deviņi cilvēki – jau gaida pirmo tiesas sēdi. Viņiem izvirzītas apsūdzības par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un naudas atmazgāšanā.

Taču pret vēl pieciem cilvēkiem izmeklēšana turpinās. Iemesls – prokurors, kas lemj par to, vai lieta gatava tiesai, pērn nosprieda, ka savākto pierādījumu nepietiek. “Attiecīgajās epizodēs netika nostiprināti pierādījumi, kā prokurors to vēlējās. Tagad runa ir par piecām personām un deviņiem uzņēmumiem,” norāda Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas direktors Kaspars Podiņš.

Noprotams, ka tieši šajā daļā figurē uzņēmējs Māris Martinsons. Agrāk sarunā ar LTV raidījumu “De facto” viņš savu saistību ar shēmu bija noliedzis.

Finanšu policijā skaidro, ka visi papildu darbi paveikti jau pavasarī un bija jāsagaida, kad prokurors varēs visu pārbaudīt uz izvērtēt, vai tagad pierādījumi pārliecinoši. Taču pagājušonedēļ kļuva zināms, ka prokurora Jura Ločmeļa vietā, kurš ar “būvnieku lietu” strādājis kopš pirmsākumiem, lietu uzraudzīs cita prokurore – Zane Pavāre.

“Tik sarežģītai lietai stadijā, kad tā nonākusi izmeklēšanas finišā, prokurora maiņa nav vērtējama pozitīvi.

Jaunajam prokuroram var būt savi norādījumi par izmeklēšanas gaitu, savi norādījumi,” norāda Podiņš.

Prokuratūrā skaidro, ka iepriekšējais “būvnieku lietas” prokurors Ločmelis paaugstināts amatā, bet lietas izmeklēšanai prokuroru nomaiņa nekaitēs. “Kāpēc iepriekšējais prokurors nevarēja pabeigt un tad pieņemt amatu? Šāda maiņa nav nekas ārkārtējs, virzītājs paliek nemainīgs, maiņa ir normāla, prokurori iet uz izaugsmi. Lai viņš varētu novest līdz galam, paietu ilgs laiks. Ģenerālprokurors apstiprinājis jaunu prokurori, ka viņa ir spējīga, nekādu sarežģījumu nebūs,” skaidro Ģenerālprokuratūras pārstāve Aiga Eiduka.

Ar to “būvnieku lietas” daļu, kas jau nodota tiesai, Juris Ločmelis turpinās strādāt. Gan Ločmelis, gan ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers ir atvaļinājumā, bet par lietu tagad atbildīgā prokurore Zane Pavāre no sarunas ar LTV atteicās.

No publiski pieejamiem datiem var secināt, ka par prokurori Pavāre strādā jau 11 gadus, bet organizētās noziedzības nodaļā ir kopš pagājuša gada.

KONTEKSTS:

"Būvnieku lieta” uzsākta 2014. gada vasarā, tolaik mediji ziņoja par  60 fiktīvām firmām, milzīgiem zaudējumiem valsts budžetam un 87 kratīšanām un arī personu aizturēšanu. Finanšu policija bija atklājusi – strādājoši uzņēmumi savu projektu ietvaros reģistrējuši realitātē nenotikušus darījumus ar fiktīvām firmām un atskaites par tiem iesnieguši VID, lai saņemtu PVN atmaksu.

Šogad jūnijā tiesai nodots viens no "būvnieku lietas" kriminālprocesiem –  astoņu cilvēku lielo organizēto grupu apsūdz par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, naudas atmazgāšanā un krāpšanā. Starp šīm personām nav uzņēmēja Māra Martinsona, jo daļa, kurā figurē viņa vārds, izņemta no šīs lietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti