4. studija

Kakla skriemeļus, veicot datortomogrāfiju, vairs neskaitīs

4. studija

Nodilušās zebras

Sausa laika problēmas - putekļaini ceļi

Vērēmu pagastā sausās vasarās gadiem nākas ciest grants ceļa putekļus

Kas var būt skaistāks par siltu, saulainu dienu Latgales laukos? Taču Rēzeknes novada Vērēmu pagastā nemaz nepriecājas par sausu vasaru – tur šajā laikā sākuši putēt smilšu ceļi un dzīvot tur kļuvis teju neiespējami. Iedzīvotāji gadiem ilgi lūguši palīdzību, taču līdz šim šie lūgumi dzirdīgas ausis nav atraduši.

Sarmītes vectēva mājas, kur uz pastāvīgu dzīvi pārcēlusies pirms trīs gadiem, atrodas pārdesmit metrus no valsts autoceļa.

Sausās vasarās šeit nav ko elpot jau 30 gadus.

"Kamēr dzīvoja mamma, viņa man to stāstīja, bet es viņai neticēju. Jo mēs atbraucām vakarā – nu it kā viss normāli. Viņa saka – pa dienu nav, ko elpot," stāsta Sarmīte.

Dzīves paradokss, bet smagās mašīnas pa divus kilometrus garo grantētā ceļa posmu kursē no un uz asfalta rūpnīcu.

"Ja siena laikā pastāv tāds laiks, tad tā zāle ir balta. (..)

Kaza man vienkārši neēd to sienu.

Jo, ja tu paej, tev kājas paliek vienkārši baltas. Paskatieties, kā te put," rāda Sarmīte, norādot – mazbērns pēc mēnesi ilgas dzīvošanas laukos pāris reizes nokļuvis slimnīcā ar astmas lēkmēm.

"Ja brauc mašīna, tu esi vienos putekļos. Neredzi, kur iet uz priekšu," stāsta Irēna, kura bieži mēdz iet kājām pa putekļaino ceļu. Gunta zina teikt, ka stundas laikā pa ceļu braucot 20-30 auto. "Tad, kad es ar mazo bērnu staigāju, tad vienkārši nevaru karstajā laikā būt ārā."

Iedzīvotāji pagasta pārvaldē šo jautājumu aktualizē katru gadu.

Turklāt viņi nepieprasa, lai "Latvijas valsts ceļi" (LVC) uzlej asfaltu, bet gan – lai ceļu apstrādā ar pretputes līdzekli.

Pagasta pārvaldnieks Vladimirs Bistrovs atbild, ka sarunas ar LVC Rēzeknes nodaļu beidzas vienādi – šiem diviem kilometriem nepietiekot naudas.

"Mums nav tiesību aiztikt valsts ceļu. Ja es ieguldīšu [pašvaldības] līdzekļus, man Valsts kontrole un citas instances... Būs rājiens liels. 

Griezāmies visās instancēs, nu nenāk pretī," saka pagasta pārvaldes vadītājs.

Latvijā liela daļa no valsts autoceļiem ir ar grants segumu, bet ar pretputes līdzekli tiek apstrādāti tikai aptuveni 100 kilometri. "Konkrētais ceļš, šie divi kilometri, diemžēl nav iekļauti atputekļošanas programmā," teica LVC pārstāve Anna Kononova.

Arī masas ierobežojuma zīmi uz šī ceļa uzlikt nav iespējams, jo Ministru kabineta noteikumi paredz, ka to drīkst darīt tikai tad, ja smagais transports neatgriezeniski bojā ceļa segumu. Par putekļu ietekmi uz cilvēka veselību un dzīves kvalitāti noteikumos nav rakstīts.

"Mūsu kolēģi noteikti vēlreiz apsekos šo posmu,

un, ja būs tādas iespējas, tad vienmēr tās tiks izmantotas. Ja tādas iespējas būs, tad arī tur tiks veikta atputekļošana," teica LVC pārstāve.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt