Dienas ziņas

Meklē risinājumus Talsu vecpilsētas iedzīvināšanai

Dienas ziņas

Dzīvnieku viesnīca tagad arī Rēzeknē

Gaisa monitorings Ventspils skolā

Ventspils sākumskolā uzstādīta gaisa monitoringa sistēma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Visās Ventspils Centra sākumskolas telpās ir uzstādīta gaisa monitoringa sistēma, kas ļauj sekot līdzi ne tikai gaisa temperatūras maiņai un mitruma līmenim, bet arī tam, kā samazinās skābekļa līmenis. Šos rādītājus regulāri analizē skolas administrācija, un jau tagad esot skaidrs, ka iepriekš telpas nav vēdinātas pareizi.

Uzņēmuma "VN Universe" pārstāvis Viesturs Šeļmanovs-Plešs par gaisa kvalitāti mācību kabinetos sāka interesēties tad, kad skolas gaitas uzsāka viņa atvase. Kopā ar saviem kolēģiem izgudrotājiem-radioelektronikas speciālistiem Viesturs izstrādāja sensorus, kuri ir vienkārši ievietojami elektrības rezotē. Ja parādās zaļa vai dzeltena gaisma, tad nav iemesla satraukumam, bet sarkanas krāsas lampiņa nozīmē, ka telpā nevar atrasties ilgāk par 20 minūtēm, jo ir pārsniegts CO2 daudzums.

"Iestājas tāda kā organisma aizsargreakcija pret to, ka pietrūkst nedaudz skābekļa. Bērni, pieaugušie, kas atrodas telpās, sāk kļūt ļoti miegaini un vairs nevar tik aktīvi uztvert informāciju," teica Šeļmanovs.

Sākumskolā bērnus gaisa kvalitātes noteikšanas process aizrauj un viņi seko līdzi sensora darbībai. Skolotājai tiek atgādināts, kad laiks vēdināt klasi. Ziemas periodā mācību stundu laikā to ir grūti izdarīt, tāpēc tas tiek darīts starpbrīžos, kad skolēni iziet no mācību kabineta.

"Līdz šim mēs tiešām vēdinājām, logus atverot vairāk uz augšējo, slīpo režīmu. Tad šobrīd visi apzinās, ka tādā veidā klasi izvēdināt nevar, un mēs atveram vaļā logus plašajā vēdināšanas režīmā. Bērni iziet no klases telpas starbrīdī un līdz ar to klasē nomainās gaiss," stāstīja Ventspils Centra sākumskolas direktores vietnieces pienākumu izpildītāja Anita Gaile.

Projekts ir unikāls ar to, ka visi dati tiek fiksēti portālā un jebkurā laikā ir pieejami skolas vadībai. Monitorā ir attēlota shēma, kurā ir iespējams aplūkot situāciju katrā mācību kabinetā. Dati atjaunojas ik pēc trim minūtēm. Vistraujāk ogļekļskābās gāzes līmenis pieaug kabinetos, kuros atrodas vecāki bērni.

Latvijā lielākā daļa skolu atrodas ēkās, kuras celtas jau sen un pārbūvēt ventilācijas sistēmu tajās nav iespējams. Radioelektronikas uzņēmums “VN Universe” šobrīd ir izvirzījis sev uzdevumu - izstrādāt ventilācijas rekuperatoru, kurš pats regulēs gaisa kvalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti