Ventspils pilsētas dome atbalstīs jaunu īres dzīvojamo māju būvniecību

Līdz gada beigām pašvaldība izsludinājusi konkursu 1. kārtu, paredzot līdzfinansējumu līdz 200 000 eiro labākajam no iesniegtajiem projektiem. Ja  citviet Eiropā šāda prakse ir jau zināma, tad Latvijā šāds risinājums tiek piedāvāts pirmo reizi.

Ventspils pilsētas dome atbalstīs jaunu īres dzīvojamo māju būvniecību.Inga Ozola

Īres dzīvojamo māju jautājumam Ventspils pašvaldība pievērsusi uzmanību jau 2013. gadā, kad tika veikta  īres tirgus piedāvājuma un pieprasījumu izpēte,  stāsta Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Ošenieks.

"Saņēmām diezgan skaidru ziņu, ka pieprasījums ir ievērojams, bet maksātspēja par to, ko cilvēki vēlētos maksāt, neapmierina būvniekus un attīstītājus - piemēram, 5 eiro par kvadrātmetru, ko 2013. gadā bija gatavs maksāt vidējais ventspilnieks, jo pašizmaksa izveidojas 7 vai 8 eiro par kvadrātmetru, lai bizness būtu rentabls," pauda Ošenieks.

Ventspils pašvaldība tad ķērusies klāt vairāku scenāriju attīstīšanai, tagad pilsētas dome nākusi klajā ar piedāvājumu līdzfinansēt jaunu īres namu būvniecību, stāsta pašvaldības pārstāvis/

"Tas nav nekas jauns Eiropā, es pats personīgi apmeklēju Holandi, kas Eiropā ir kā paraugs, jo tieši tur ir  vislielākais īrējamo namu dzīvojamais fonds. Gadsimtiem senas tradīcijas ar dažādiem atbalsta mehānismiem  gan no valsts, gan pašvaldības puses. Ar to visu iepazīstoties, apmēram trīs gadus strādājot pie saistošajiem noteikumiem, saskaņots ar visām atbildīgajām institūcijām šāds īres dzīvojamo māju jaunbūves projektu līdzfinansēšanas konkurss," norāda Ošenieks.

Maksimālā Ventspils pilsētas domes līdzfinansējuma intensitāte paredzēta 35% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām un varēs sasniegt 200 000 eiro. Dzīvokļu skaitam jābūt ne mazākam par 12.  Interesi par konkursu uzņēmēji ir izrādījuši un šādu iniciatīvu atbalsts arī uzņēmuma BMB Investments pārstāvis Edgars Čeporjus. Uzņēmums nodarbojas ar ilgtermiņa izīrēšanu, tāpēc izvērtēs arī iespēju pieteikties konkursam.

"Piedāvājums ir salīdzinoši nesen radies, piedāvājums ir brīnišķīgs, kaut gan par to bija dzirdēts, ka pašvaldībā kas tāds tiek gatavots, bet mēs decembrī nodevām 13 dzīvokļu ēku, kas tika renovēta, gandrīz no jauna uzbūvējām. Mēs būtu priecīgi, ja šāds konkurss būtu bijis pirms diviem gadiem, kad projektu uzsākām. Mēs vērtēsim un skatīsimies, vai vēl vienu projektu mēs gribētu īstenot, jo tas ir finanšu ietilpīgs, neraugoties uz to, ka atbalsts ir diezgan pieklājīgs, bet, jā piedāvājums ir interesants, tur nav ko noliegt," saka Čeporjus.

Kopumā īres tirgus pilsētā ir sadrumstalots, uzsver uzņēmējs. "Ir daudz īpašnieki, fiziskas personas, kuri izīrē dzīvokļus. Ventspils specifika ir tā, ka par pilsētu interesējas kaimiņvalstu tūristi,  īpaši lietuviešu, daudzi nodarbojas ar īstermiņa īri, piedāvājot izīrēt nesezonā uz deviņiem mēnešiem un tad īstermiņa. Mēs izvēlējāmies savādāku stratēģiju – izīrēt  ilgtermiņā, kas ir mazāk ienesīga, bet stabila un sākām veidot savu portfeli.  Mums ir lielākais portfelis, izņemto pašvaldību," pauž Čeporjus.

Ventspils domes priekšsēdētaja vietnieks Ošenieks stāsta, ka konsultācijas ar potenciālajiem projekta attīstītājiem jau notikušas pirms konkursa.

"Projektu var realizēt 36 mēnešu laikā. Mēs vēl neesam saņēmuši pieteikumus, jo konkurss ir tikko izsludināts.  Arī komersantiem ir jāizvērtē iespējas, jo ir covid krīze ietekmē arī komersantus un iespējas ir jāizvērtē, viņi ir piesardzīgi. Konkursam var pieteikties līdz gada beigām – 9. novembrim," norāda Ošenieks.

Saistībā ar Covid-19 krīzi, ir signāli, kas liecina, ka cilvēkiem ir grūtāk samaksāt par mājokļiem -  no ilgtermiņa īres Ventspilī ir atteicies, piemēram, kāds no air baltic pilotiem, taču kopumā situācija esot stabila un izīrētāji cenšas būt pretimnākoši grūtībās nonākušajiem, arī pagarinot atmaksas termiņus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti