Dienas ziņas

Strauji izplatās Āfrikas cūku mēris

Dienas ziņas

Ukrainai ziedo saimniecības apvidus auto

Slēdz skolu bērniem ar īpašām vajadzībām

Ventspils novadā sarūkoša skolēnu skaita dēļ slēdz skolu bērniem ar īpašām vajadzībām

Ventspils novadā jauno mācību gadu nesagaidīs Anahites pamatskola, kas darbojās nomaļajā Stiklu ciematā. Novada pašvaldība lēmusi, ka skolēnu skaits nav atbilstīgs reālajām izmaksām un specializēto internātskolu nodevusi likvidācijas procesam. Lai pievērstu uzmanību slēgtajai skolai, kurā mācījās bērni ar īpašām vajadzībām, Stiklu ciematā izskanējis arī Liepājas Austrasbērnu koncerts skolas kolektīva atbalstam.

Anahites pamatskola, kas atrodas tālu no visām apdzīvotām vietām, tiks slēgta augusta beigās. Bērni ar īpašām vajadzībām skolā dzīvoja internātā, apguva mācību programmu apvienotās klasēs, bet pēc pamatskolas beigšanas tur bija papildu iespēja iegūt ēdināšanas pakalpojumu sniedzēja un galdniecības iemaņas. 

“Katrā ziņā vietējie skolotāji un iedzīvotāji saprata, ka kaut kad jau tas notiks, jo bērnu skolā kļuva arvien mazāk un mazāk… Bet nu… Nekas. Varbūt tāda ātra, negaidīta nāve ir vieglāka nekā ilga mocīšanās,” komentēja Puzes pagasta iedzīvotājs Jānis Bite.

Iemesls šādam solim ir skolēnu skaits. Pēdējos trīs gados audzēkņu skaits sarucis no 47 uz 27.

Ventspils novada domes sēdē vairākums deputātu nobalsojuši par skolas slēgšanu, kā risinājumu izvēloties audzēkņu integrēšanu citās novada skolās. 

“Tomēr ir liela materiālā bāze un telpas. Mēs vēl cerējām, ka palīdzēs un mūs glābs, bet neviens mūs neglāba. Mēs esam tur, kur mēs esam, – nevienam neesam vajadzīgi,” pauda Anahites speciālās internātpamatskolas skolotāja Inta Pāvelsone.

Skolā strādāja 33 darbinieki, ar kuriem šobrīd darba attiecības jau pārtrauktas. Tos bērnus, kurus nevar integrēt vispārējās izglītības iestādēs, turpmāk apmācīs arī kaimiņu novadā – Kuldīgas Pelču specializētajā centrā.

“Lēmums patiešām bija ļoti smags. Faktiski tas ir arī Izglītības un zinātnes ministrijas uzstādījums – ir jābūt pietiekamam izglītojamo skaitam šajās izglītības iestādēs, jo šīs iestādes tiek finansētas  pilnībā no valsts budžeta līdzekļiem,” skaidroja Ventspils novada Izglītības pārvaldes vadītāja Aina Klimoviča.

Puzes pagastā esošās specializētās internātskolas situāciju vērtējusi arī Izglītības un zinātnes ministrija (IZM). Un ministrija uzsvērusi, ka skolas slēgšana esot tikai un vienīgi pašvaldības lēmums.

“Tiek ieviests modelis “Skolēns pašvaldībā”. Tas nozīmē, ka pašvaldībām ir gan lielāka atbildība, gan lielākas tiesības lemt par savām izglītības iestādēm. Gan vispārējām izglītības iestādēm, gan arī speciālajām skolām. Jo pašvaldības vislabāk zina situāciju uz vietas un to, kā būtu labāk pašvaldībā dzīvojošajiem bērniem,” norādīja Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvis Jānis Aizpors.

Tikmēr Anahites pamatskolas pedagogiem aizvadīts īpašs atvadu koncerts. Mūziķi, izpildot Imanta Kalniņa un Mārtiņa Freimaņa dziesmas skolas tuvumā, vēlējās pievērst uzmanību tam, ka Ventspils novadā būs par vienu mācību iestādi mazāk.

“Tur, kur ir skola, tajās vietās ir dzīvība. Šobrīd grūti saprast, kas slēpjas aiz šiem likuma burtiem, kāpēc tādas mazas skolas vairs nedrīkst dzīvot. Bet mēs to piedzīvojam, ka tās vienas pēc otras veras ciet. Mēs jau daudzās vietās ieraugām, kā šī vieta izmainās, dzīve pieklust,” pauda koncerta organizatore Maija Kalniņa.

Šobrīd Latvijā darbojas 46 speciālās izglītības iestādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt