Dienas ziņas

Par kompetenču pieeju mācību saturā

Dienas ziņas

Dzērves pamatskola 1. vietā makulatūras vākšanā

Ventspils koncertzālē 1,3 miljonu vērtas ērģeles

Ventspils mūzikas skola aizstāv dārgo ērģeļu nepieciešamību

Ventspilī šomēnes uzsāks mūzikas skolas un koncertzāles būvniecību, kuras finansēšana no emisiju kvotām un deputātu sadalītās budžeta naudas, raisīja diskusijas. Tagad radusies neizpratne, kāpēc tajā nepieciešamas vairāk nekā miljonu eiro vērtas ērģeles. Skola skaidro, ka tas būs neieciešamas plašāka repertuāra atskaņošanai.

Ventspilī ēku projekts izkustējies pēc tam, kad lielākajai mūzikas vidusskolai ārpus Rīgas telpas atzītas par avārijas stāvoklī esošām.  Divus gadus vairāk nekā 500 skolēnu mācas izkaisīti pa piecām dažādām pagaidu ēkām pilsētā.

“Vienmēr paceļas diskusija par to, vai mums tiešām to vajag!? Varbūt, ka naudu var iztērēt kaut kur citur? Tā ir bijis gan ar bibliotēku, gan ar visām trim esošajām koncertzālēm!” norāda Kultūras ministrijas valsts sekretārs Sandis Voldiņš.

Bet šobrīd rezonansi izsaukusi ziņa, ka topošajā ēkā tiks izbūvētas īpašas, vairāk nekā miljonu eiro vērtas ērģeles, kas top speciāli Ventspils koncertzāles akustikai.

“Projektu realizēs Bonnas ērģeļbūves darbnīca ''Klaiss'', kas ir firma ar vairāk nekā 100 gadu vēsturi, ģimenes uzņēmums, kura strādā jau ceturtā paaudze.  Ar ļoti lielu pieredzi: instrumenti skan labākajās koncertzālēs visos kontinentos,” stāsta Ventspils pilsētas domes izpilddirektors Aldis Ābele.

Šīs būs vienīgās no jauna iebūvētās ērģeles visā Latvijas teritorijā.

Šis būs svarīgs instruments arī Ventspils Mūzikas vidusskolai, kurā pirms pusotra gada uzsākta specializācija ērģeļmūzikā. Tā būs arī Mūzikas akadēmijas studentu prakses vieta.

“Fakts ir tāds, ka trijās Latvijas lielākajās koncertzālēs nevienā nav stabuļu ērģeles. Digitālās - tās nav ērģeles. Līdz ar to lielu repertuāra klāstu nav iespējams spēlēt,” skaidro Ventspils Mūzikas vidusskolas direktors Andris Grigalis.

Ērģeles akustiskajā koncertzālē dos iespēju praktiski bez repertuāra ierobežojumiem  atskaņot gan solo programmas, gan arī izmantot ērģeles kopspēlē ar simfonisko orķestri, ko šobrīd nevar ne Liepājas, ne kādā citā Latvijas koncertzālē. Visur skan digitālie instrumenti,

“Zinot, kāds būs tas instruments, Baltijā otra tāda nav!” saka ērģeļu būves speciālists Jānis Kalniņš.

Profesionāļi atzīst, ka uz baroka ērģelēm nevar izpildīt romantisko un laikmetīgo mūziku, savukārt uz digitālajām ērģelēm – baroku. Pat tīri tehniski – pietrūkst vajadzīgo taustiņu.

Jau ziņots, ka Ventspils savu Mūzikas vidusskolas ēku ar koncertzāles funkciju Lielā laukuma dienvidu pusē apņēmusies uzbūvēt līdz Latvijas simtgadei 2018.gadā. Būvniecības darbu izmaksas tiek lēstas ap 25 miljoniem eiro.

Sabiedrība par atklātību "Delna" Satversmes tiesā apstrīdēja emisijas kvotu  finansējuma piešķiršanu Ventspils Mūzikas vidusskolas projektam, taču Satversmes tiesa "Delnas" iesniegumu noraidīja, un septembrī tiek noslēgts līgums par 15 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu zema enerģijas patēriņa Ventspils Mūzikas vidusskolas ēkas būvniecībai, vēstīja LETA.

Savukārt no darbības programmā "Izaugsme un nodarbinātība" profesionālās izglītības iestāžu modernizācijai paredzētajiem līdzekļiem Ventspils Mūzikas vidusskolai tiks novirzīti 10,9 miljoni eiro Eiropas Savienības (ES) un valsts finansējuma. Pēc deputātu priekšlikumiem valsts budžetā mūzikas skolai ir paredzēti 4,5 miljoni eiro tuvākajiem trim gadiem, savukārt vēl nepieciešamos aptuveni divus miljonus eiro Ventspils pašvaldība segs no saviem līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt