Ventspils Augstskola: Valsts finansējuma trūkums var apturēt Irbenes radioteleskopu darbību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ventspils Augstskola (VeA) ceļ trauksmi, ka bez valsts finansējuma var nākties apturēt Irbenes radioteleskopu darbību.

VeA informēja, ka Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs (VSRC), kas strādā ar  Irbenes radioteleskopu, ir daļa no augstskolas. Jau trešo gadu valsts nav atradusi finansējumu radioteleskopa darbībai, kas iepriekš bija 343 000 eiro apmērā, tāpēc to savos līdzekļos meklējusi augstskola. Diemžēl šogad resursi ir izsmelti, un neatlaidīgi aicinājumi atjaunot finansējumu ir bez panākumiem. Tādējādi ir bažas, ka jau šī gada pavasarī var nākties apturēt Irbenes radioteleskopu darbību.

Kopumā 17 gadu VSRC piedzīvojis nozīmīgus infrastruktūras uzlabojumus un zinātniskos sasniegumus. VSRC lepnums – radioteleskopi Irbenē – ir lielākie šāda veida teleskopi Ziemeļeiropā, savukārt zinātnieki un inženiertehniskais personāls strādā pie fundamentālās zinātnes pētījumiem astronomijā un astrofizikā. 2020. gada nogalē Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un Ekonomikas ministrija (EM) publicēja izstrādāto Latvijas Kosmosa stratēģiju 2021.–2027. gadam. Lai šī stratēģija būtu īstenojama, liela nozīme ir VSRC sekmīgai darbībai.

Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centra (VSRC) nākotnes attīstības vizualizācija
Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centra (VSRC) nākotnes attīstības vizualizācija

"VSRC radioteleskopu komplekss Irbenē atrodas pusstundas braucienā no VeA. Šī Latvijas daļa ir reti apdzīvota un atrodas valsts aizsargjoslu likumā noteiktā radioklusēšanas zonā, nodrošinot piemērotu vidi radioastronomijas novērojumiem. Tieši šeit pirms sešiem gadiem mediji un ievērojams skaits ziņkārīgo vēroja, kā Latvijā lielākais celtnis radioteleskopa 32 metru diametra šķīvi pēc renovācijas novietoja atpakaļ uz tā mehānisma. Neilgi pēc radioteleskopa RT-32 renovācijas modernizāciju piedzīvoja arī blakus esošais radioteleskops RT-16.

Veiktie uzlabojumi deva iespēju veikt pētījumus jaunā kvalitātē, daudzkārt palielināt novērojumu intensitāti un kļūt par vērā ņemamu dalībnieku starptautiskajā kosmosa izpētē.

VSRC kļuva par pilntiesīgu locekli Eiropas radioastronomijas novērojumu tīklā (EVN), Eiropas pētniecības infrastruktūras konsorcijā (JIVE) un kopš 2019. gada, kad Irbenē bija izveidota zemo frekvenču antenu lauka stacija LOFAR, kļuvis arī par Starptautiskā LOFAR teleskopu (ILT) tīkla biedru. Dalība šajos tīklos ir viens no atslēgas punktiem Latvijas Kosmosa stratēģijā," paziņojumā medijiem vēsta VeA.

Dalība minētajos tīklos ir ļāvusi VSRC palielināt zinātniskās darbības apjomu un uzlabot novērojumu kvalitāti. Augstskolā atzīmēja, ka VSRC zinātnisko pētījumu kvalitāte tika novērtēta nupat pabeigtā, gandrīz divus gadus ilgā starptautiskā izvērtējumā. IZM organizētais izvērtējums notika par VSRC pārziņā esošajiem zinātņu blokiem – inženierzinātnēm un dabas zinātnēm, par periodu 2013.–2018. gads.

VeA norādīja, ka izmērāmie rezultāti parāda –  VSRC zinātniskā darbība attīstījusies:

  • kopš 2013. gada VeA (galvenokārt VSRC) pētnieki ir dubultojuši īstenoto zinātnisko projektu skaitu, kas 2020. gadā jau sasniedza 39;
  • pieaudzis augsta līmeņa recenzētu zinātnisko publikāciju skaits, kuras indeksētas datu bāzēs “Web of Science” un “Scopus”;
  • vairākkārt audzis publikāciju skaits tieši pasaules vadošajos astrofizikas zinātniskajos žurnālos;
  • pieaudzis doktorantu skaits, kas savu zinātnisko darbību veic VSRC.

Kopumā dabas zinātnēs (galvenokārt astrofizikā) IZM izvērtējumā saņemts vērtējums 3 (labi) no 5, pie tam VSRC izaugsmes potenciāls novērtēts pat ar 4 (ļoti labi).

"Redzot VSRC sasniegto un atzinīgo vērtējumu, varētu domāt, ka VSRC nākotne ir skaidra - jāturpina iesāktais un jānostiprina Latvijas vārds kosmosa izpētē.

Taču realitāte ir skaudrāka, un jau šī gada pavasarī var nākties apturēt Irbenes radioteleskopu darbību.

Ja šo atbalstu neizdosies atjaunot, cietīs gan VSRC, gan Latvijas valsts reputācija. Var tikt lauztas sadarbības līgumos fiksētās saistības par novērojumiem, kurus veic Irbenē, un zaudēta dalība starptautiskajos tīklos. Ilgāka ekspluatācijas pārtraukšana draud arī ar pašreiz nodarbināta augsti kvalificēta inženiertehniskā personāla zaudēšanu, kuram specifisko kompetenču ziņā aizvietotāju Latvijā nav," uzsvērts augstskolas paziņojumā.

VeA pārstāvji norādīja, ka Lundas universitātes profesors Dainis Draviņš VSRC izaugsmes iespējas raksturojis kā lieliskas, it sevišķi ņemot vērā Latvijas virzību uz pilnu līdzdalību Eiropas Kosmosa aģentūrā. Var paredzēt pieprasījumu nodrošināt tālus radiosakarus ar kosmiskiem aparātiem orbītās augstu virs Zemes, Mēness tuvumā un tālāk kosmosā. 

"Apkopojot sasniegumus, vērtējumus un viedokļus, var secināt, ka gadiem ilgusī attīstība un zinātniskā darbība Irbenē neapstāsies, – par to šaubu nav. Šaubas ir par pauzi, kuru var nākties ieturēt, ja netiks rasts valsts atbalsts," rezumējuši VeA pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti