"RADE" – tāds ir nosaukums Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā izveidotajai dizaina darbnīcai. Darbnīca ir jaunums, un tā sāka darboties salīdzinoši nesen, līdzīgs projekts īstenots ar Valmierā, stāsta Ventspils dizaina darbnīcas "RADE" vadītājs Emīls Anškens: "Pamatmērķis ir radīt darbavietas mazajās pilsētās, paradīt, ka mazās pilsētas var būt konkurētspējīgas un dot daudz dažādas iespējas. Dizaina darbnīcas pamata modelis ir saistīts ar to, ka nodrošinām iekārtas, ko cilvēki paši ikdienā neiegādāsies vai viņiem tās nevajag visu laiku, tad viņi iekārtas var izmantot tik, cik viņiem vajag."
Divi Rīgas Tehniskās universitātes un Ventspils Augstskolas studenti šobrīd izstrādā savu biznesa ideju un veido neparastu sporta apģērbu. Viens no viņiem ir Reinis Freibergs, kurš atklāj: "Kopā ar komandas biedru Mārtiņu mēs šodien esam atnākuši testēt savu ideju, mēs piedalāmies projektā "KInGS", kas ir Kurzemes inovāciju granti studentiem. Mēs ieguvām finansējumu, grantu. Mūsu ideja ir ražot modulāru sporta apģērbu, ko var pārveidot un piemērot dažādiem laika apstākļiem, lai nebūtu jāpērk vairāki apģērba gabali."
Ventspils dizaina darbnīcā "RADE" ir pieejamas dažādas iekārtas, lai pēc paša radīta dizaina apstrādātu apģērbu, plastmasu, metālu, kā arī koku, akrilu un dažādus kompozītmateriālus, veidotu aksesuārus, drukātu fotogrāfijas un uzlīmes, kā arī izgatavotu iepakojumus visiem darbnīcā radītajiem dizaina priekšmetiem.
"Tas, protams, ir maksas pakalpojums, bet tas, ko iegūst cilvēks, īpaši jaunais uzņēmējs – iekārtas ir dārgas, kad sāc biznesu, ieguldīt 25 000 eiro printerī, nezinot, vai tam būs pielietojums, vai vispār tas pašam patiks, vai būs klienti... Var atnākt un izmēģināt, izīrēt pa stundai. Kad bizness aiziet, tad var pirkt savas iekārtas. Tad mēs – Ventspils Augsto tehnoloģiju parks varam piedāvāt citas telpas, kur var izvietot savu ražotni," stāsta darbnīcas vadītājs.
Līdzās dizaina darbnīcai jau citā ēkā atrodas Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā izveidota prototipēšanas darbnīca, kas radīta sadarbībā ar uzņēmumu SIA "Aspired". Ventspils prototipēšanas darbnīcas vadītājs Dāvids Egle atklāj plašo darbības spektru un iespējas: "Ja tev ir traka ideja un neviens to neuzņemas darīt, mēs to padarīsim par īstenību. Strādājam ar koku, metālu, albumīnu, 3D druku, veicam lāzerskenēšanu."
Dāvids Egle ar lielu entuziasmu stāsta par vairākiem īstenotiem projektiem, kas tapuši prototipēšanas darbnīcā, tā atklājot, cik plašs var būt darbības spektrs, cik dažādi izpildījumi un vajadzības uzņēmējiem vai sportistiem: "Ir zināms, ka BMX freestyle sporta veids ir iekļauts olimpiskajās spēlēs. Ir liela iespēja, ka Latvijas komanda "Rave team" no Liepājas būs olimpiskajās spēlēs. Mēs esam radījuši BMX zobratu prototipus, kas būtu tuvāk viņu vajadzībām. Katrs projekts ir interesants. Bija no Valmieras puses, kur uzņēmums "Pike Boy Kayak" izstrādāja koka kajaku, ko var salocīt un ielikt somā. Pilnīgi inovatīvs produkts tirgū."
Iespēju loks ir ļoti plašs, tāpēc dizaina un prototipēšanas darbnīcas izmanto interesenti no dažādām Latvijas vietām, ne tikai no Kurzemes reģiona.