Pusdiena

Lauvastiesu hronisko pacientu vajadzībām plānotās naudas grib atdot tehnikas iegādei

Pusdiena

ANO misija aicina saukt pie atbildības Mjanmas militārpersonas

Vēlētāja rosina vienkāršot kārtību, kā pieteikties balsošanai pa pastu

Vēlētāja rosina vienkāršot kārtību, kā pieteikties balsošanai pa pastu

Latvijas pilsoņiem, kuri vēlēšanu laikā atradīsies ārvalstīs, ir jāpārvar daudzi šķēršļi, lai varētu pieteikties balsošanai pa pastu. Tā secina vēlētāja Linda Jākobsone, kura vēlēšanu dienā 6. oktobrī atradīsies ceļojumā un vēlējās iziet šo procesu. To, ka reģistrēšanās varētu būt vienkāršāka, atzīst arī Centrālā vēlēšanu komisija (CVK). Tomēr nekādu risinājumu pie esošā Saeimas sasaukuma un arī CVK neredz. 

Vēlēšanas ir svarīgs process, kurā jāpiedalās katram apzinīgam pilsonim, pat, ja šajās dienās iekrīt ceļojums. Tā uzskata Linda Jākobsone, kura oktobra sākumā atradīsies Grieķijas salā. No Latvijas viņa izlidos pirms 3.oktobra – termiņa, kad iespējama iepriekšējā nobalsošana. Arī salā vēlēšanu iecirknis neeksistē.

Līdz ar to vienīgā iespēja, konstatēja Linda, ir balsot pa pastu. Taču kārtība, kā šai balsošanai var pieteikties, izrādījās visai sarežģīta.

"Jo man ir jānonāk līdz 14.septembrim šajā valstī šajā iecirknī un jāparāda sava pase. Cilvēkam, kas atradīsies kaut kur tikai pāris dienas, tas nav iespējams. Tad šobrīd meklēju uzticības personu, kas līdz 14.septembrim varēs aizdoties ar manu pasi uz iecirkni citā valstī un iegūt zīmogu, ka es gribu un varēšu piedalīties vēlēšanās. Tas nav vienīgais apgrūtinājums, bet tas, manuprāt, ir ārkārtīgi liels apgrūtinājums cilvēkam, kurš vēlas piedalīties balsošanā," sprieda Linda Jākobsone.

Viņa ir neizpratnē – kāpēc šī kārtība ir tik sarežģīta un kāpēc nav radīta iespēja pirms došanās ārvalstīs aiziet, piemēram, uz Ārlietu ministriju, lai aizpildītu iesniegumu, saņemtu pasē zīmogu un paziņotu, kur viņai sūtīt balsošanas materiālus. CVK sekretārs Ritvars Eglājs skaidro, ka šādas balsošanas iespējas paredz Saeimas vēlēšanu likums.

"Gatavojoties šīm Saeimas vēlēšanām un paredzot tādus gadījumus kā Lindai, Centrālā vēlēšanu komisija interesējās, vai nevarētu organizēt Ārlietu ministriju kā pastkastīti šīm 16 pārstāvniecībām, kas varētu pieņemt pieteikumus balsošanai pa pastu tepat Latvijā. Diemžēl neizdevās šo lietu saorganizēt, jo tas nebija atkarīgs tikai no mums," skaidroja Eglājs.

Ārlietu ministrijas pārstāvji, atsaucoties uz Latvijas Radio lūgumu, solīja precizēt un sniegt atbildi, vai šāda iespēja tiek izskatīta.

Eglājs neizslēdz, ka šis varētu būt viens no grozījumiem, pie kā strādās 13.Saeima. "Jaunā Saeima būs. Jaunā Centrālā vēlēšanu komisija strādās ar jauno Saeimas sastāvu, lai ieviestu uzlabojumus. Šis varētu būt viens no virzieniem."

CVK sekretārs arī piebilst, ka pieteikties pasta balsošanai iespējams 16 Latvijas Republikas pārstāvniecībās. Un ir daudzas valstis, kur nobalsot vispār nav iespējams. Tomēr skaitļi rāda, ka balsošana pa pastu arī šobrīd nav īpaši populāra. Ja rēķina, ka ārzemēs ir aptuveni 20 000 vēlētāju, tad balsot pa pastu parasti piesakās aptuveni 400 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti