Sadaļas Sadaļas

De Facto

Ieskats 23. maija «De Facto» tematos

De Facto

De Facto

Vēlēšanas Jēkabpils novadā: senie sāncenši, krimināli skandāli un sēļu cīņasspars.

Vēlēšanas Jēkabpils novadā: senie sāncenši, krimināli skandāli un sēļu cīņasspars

Jēkabpils ir mazākā no Latvijas lielajām pilsētām, taču pēc vēlēšanām pašvaldības iedzīvotāju skaits dubultosies: jauno Jēkabpils novadu veidos Jēkabpils pilsēta kopā ar pieciem līdzšinējiem novadiem tās apkārtnē. Pilsētas domi satricinājuši skandāli, novadi – jaunpienācēji – cer atšķaidīt gaisotni.

ĪSUMĀ:

  • Jēkabpils domi satricinājuši vairāki krimināli skandāli, kā arī mēru atcelšanas un atkāpšanās.
  • Topošā novada jaunpienācēji cer skandalozo gaisotni atšķaidīt ar laucinieku prātīgumu.
  • Sēļi vēlēšanās cer iegūt zelta kārti Jēkabpils tradicionāli karojošo nometņu cīņā.

Jēkabpilī atšķirībā no dažām citām lielajām pilsētām vēlēšanu tuvums ir sajūtams ik uz soļa. Vēlēšanās piedalās 12 saraksti, no kuriem vairums arī cītīgi izmanto iespēju atgādināt vai paziņot par sevi ar afišu, plakātu un arī pavisam neparastu vides objektu palīdzību.

Raibais reklāmu jūklis ir laba alegorija tam, kas aizvadīto četru gadu laikā notika Jēkabpils pilsētas domē: 20 gadus valdījušā Leonīda Salceviča (Jēkabpils Reģionālā partija (JRP)) gāšana no varas, Zaļās partijas pārstāvja Raivja Ragaiņa kļūšana par mēru uz diviem gadiem, pēc kuriem viņu no amata gāza Aivars Kraps ("Latvijas attīstībai" (LA)). Viņš pats šī gada sākumā  atkāpās no amata pēc tam, kad KNAB viņu izkratīja un piemēroja liegumu ieņemt mēra amatu kriminālprocesā par iespējamām nelikumībām pašvaldības iepirkumos. 

Pretēji likuma prasībām Jēkabpils dome tā arī nav ievēlējusi jaunu priekšsēdētāju, un šos pienākumus pilda vicemēre Kristīne Ozola. Pabijusi gan Ragaiņa, gan Krapa koalīcijās, kādreizējā Nacionālās apvienības pārstāve nu kļuvusi par “Progresīvo” saraksta līderi, un ambīciju viņai netrūkst. “Es esmu uzņēmusies domes vadību šajā sarežģītajā laikā, un es varētu arī turpināt [vadīt] novada domes darbu,” pauž Ozola un apgalvo:

“Es gribēšu sastrādāties ar visiem deputātiem, bet nepieļaušu privātu interešu virzīšanu caur domes sēdēm...”

Mājienus un pārmetumus par privātu interešu virzīšanu Ozola ir paudusi jau iepriekš, mērķējot tos uz Ragaini, kura vadītajā Latvijas Zaļās partijas sarakstā arī šoreiz kandidē ietekmīgais būvuzņēmējs Aigars Nitišs. Ilgus gadus Nitiša un bijušā mēra Salceviča pretimstāvēšana bijis būtisks faktors Jēkabpils politikā.

“Šie divi cilvēki – vienam noteikti vajag varu atpakaļ, un tas ir Salceviča kungs (..) Uzņēmējs [Nitišs], kurš te, kā saka, tas ir tāds pretstats viņam ir bijis, vienmēr varbūt ir bijis ar citu domāšanu, ar saimniecisku domāšanu. (..) Viņš atbalsta mūsu idejas, viņš atbalsta visu to, bet iesaistīties tādā cīņā viņam nav nekādas vēlmes...” komentē bijušais mērs Ragainis.

Savukārt Salcevičs uz runām, ka viņam ierindas domnieka amatā esot palicis garlaicīgi, ar ko arī esot izskaidrojamas intrigas un kriminālprocesi Jēkabpils domē, reaģē asi: “Tas parāda tikai cilvēku tādu zemiskumu, nu tādu vājumu, ka meklē attaisnojumu savas neizdarības vai nemākulības, vai neinteliģences dēļ, apmelojot kādu citu. Tā tas nav! Katrā ziņā tas, kas ir noticis pēdējā pusgadā šeit – man tas nav izskaidrojams. A varbūt tāpēc, ka nebija, piedod man, nopietna saimnieka pilsētā?” Kļūt par mēru neesot Salceviča pašmērķis – par saraksta līderi viņš kļuvis, jūtot atbildību pret paša vadīto Jēkabpils reģionālo partiju. 

Tikmēr cits bijušais mērs – Aivars Kraps – LA sarakstā ir otrais. Viņam izdevies piesaistīt gan pašvaldības darbiniekus, gan uzņēmējus, gan arī vairākus citas partijas iepriekš pārstāvējušus deputātus. Piemēram, saraksta līdere Elīna Serkova ir Krustpils novada domes deputāte, kas vēl nesen pārstāvēja JRP. Partijas ''Latvijas attīstībai'' mēra kandidāts būs tas, kas savāks visvairāk plusu vēlēšanās, bet Krapa kriminālprocess esot pārpratums, kas drīz tikšot atrisināts, tic Serkova: “Šī ir konkurentu radīta situācija, kādā mums ir jāstartē, jo es varu apliecināt, ka Aivars Kraps darbojās ļoti intensīvi, ļoti mērķtiecīgi un labi veica pienākumus kā domes priekšsēdētājs, manā skatījumā. Un tāpēc mēs, šī komanda, esam viņam apkārt, un ļoti spēcīga komanda.”

Arī vietējo “Saskaņas” līderi, Jēkabpils domnieku Andreju Gavrilovu nesen aizturēja Nodokļu un muitas policija aizdomās par aplokšņu algu maksāšanu viņam piederošajā un vadītajā būvuzņēmumā “Erbauer Group”, kas uzvarējis arī vairākos pašvaldības iepirkumos. “Saskaņa” joprojām cer iegūt vismaz divus mandātus jaunajā lielā novada domē, saka saraksta otrais numurs, Krustpils domnieks Juris Puriškevičs: “Varbūt tas varētu būt politiskais triks pirms vēlēšanām, bet es nevaru teikt, ka tieši mūsu pirmais numurs ir vainīgs. To tikai var pateikt mums tiesa. Tāpēc pagaidām daudz par to nerunāsim.”

Tas, ka Jēkabpils vārds pēdējā laikā biežāk izskan skandālu dēļ, sarūgtina Latvijas Zemnieku savienības saraksta līderi, pilsētas domnieci Līgu Kļaviņu: “Šādu zīmogu, ka Jēkabpils asociējas ar augstiem korupcijas riskiem, pie tā ir nopietni jāstrādā. Un, zināt, mūsu novadā ir dzimis dižgars Rainis, kurš ir teicis, ka, ja tīrā traukā ielej netīru ūdeni, top arī trauks netīrs.”

Jēkabpilī opozīcijā esošā Latvijas Reģionu apvienība (LRA) un Krustpilī valdošā “Vienotība” jaunā novada vēlēšanās apvienojušas spēkus. Saraksta galvgalī ir LRA pārstāvis pilsētas domē Mārtiņš Svilis, kurš par deputātu bija kļuvis pirmo reizi un guva pieredzi vispirms koalīcijas darbā, bet vēlāk kā opozicionārs. Par to, vai jaunajā domē abas nometnes spētu vienoties, Svilis ir skeptisks: “Manā saprašanā vairāk tā kā padomju laiku sistēmas pārvaldība, ka viedokļu dažādība tiek noniecināta, ignorēta un vietējie mediji arī savukārt ar kaut kādiem paņēmieniem faktiski kļuvuši par esošās varas populisma un propagandas ruporiem... Tā kā – ja tas tā turpinās, tad noteikti es tur nekādā gadījumā sevi nesaskatu tādā koalīcijā.”

Atšķaidīt skandalozo pilsētas politikas gaisotni esot gatava Nacionālā apvienība, kuras sarakstu vada Krustpils domnieks Kārlis Stars.

Viņš cer uz vismaz trīs mandātiem un sola, ka sastrādāties  varētu gandrīz ar visiem – ir gan atsevišķi izņēmumi: “Sarkanā līnija mums ir “Saskaņa”, sadarbība ar šīs nišas partijām tātad mums ir noliedzama. Un vēl mēs esam novilkuši sarkano līniju pret cilvēkiem, kas mūs kaut kādā veidā ir nodevuši.” Daudz šādu cilvēku neesot, saka Stars, taču nekomentē, vai ar to domā arī bijušo partijas biedri, Jēkabpils vicemēri Ozolu.

Krustpils novada dome šobrīd atrodas vienā ēkā ar mazā Jēkabpils novada domi. Tās priekšsēdētājs Aivars Vanags līdz šim kandidēja no vēlētāju apvienības. Šobrīd šādas iespējas vairs nav, tāpēc viņš ir iestājies partijā un būs Jaunās konservatīvās partijas (JKP) saraksta līderis. Kurā pusē JKP kā jauns spēks reģionā nosvērsies, Vanags vēl nezinot: “Pagaidām mūs uz sarunām neaicina. Droši vien visa tā saruna sāksies 5. datumā [jūnijā] naktī. Nu, es kā visu laiku smejos, tad pilsēta uzskata, ka mēs pieejam pie pilsētas, bet teorētiski Jēkabpils novadam pievieno gan Viesīti, gan Aknīsti, gan Jēkabpils pilsētu visu. Mums, mūsu cilvēkiem nemainīsies nekas.”

To, ka izmaiņas būs, labi apzinās, bet joprojām neapmierināti ar to ir Viesītē, kurai tā arī neizdevās panākt Sēlijas novada izveidošanu un kļūt par tā administratīvo centru. Viesītes mērs Alfons Žuks nu ir kļuvis par līderi partijas “Apvienība Iedzīvotāji” sarakstam, kurš savā programmā uzsver apņemšanos saglabāt Sēlijas kultūrvēsturiskā novada identitāti. Žuks cer, ka sēļiem izdosies iegūt vismaz divus no 19 mandātiem Jēkabpils novada domē: “Var sanākt pašās beigās – pat zelta balss mums var būt, jā. Jo tur ir divi bloki, to tur nav ko slēpt. Divi bloki ir, jā.

Un, kā es teicu, anekdotē, nu, kā mērkaķītis: vai pie skaistajiem, vai pie gudrajiem.”

Ar nepilniem sarakstiem Jēkabpils novadā startē arī divas partijas, kuru reitingi nacionālajā mērogā ir niecīgi un sarakstos nav arī līdzšinējo domju deputātu – Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija un "KPV LV".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt