Vēl trīs pierādītās vēlētāju uzpirkšanas neietekmē mandātu sadalījumu Saeimā

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) šodien vienbalsīgi lēma nemainīt mandātu sadalījumu Latgales vēlēšanu apgabalā saistībā ar tiesas pierādīto trīs vēlētāju uzpirkšanu par labu Saeimas deputātam Dzintaram Zaķim.

CVK, tāpat kā novembra sākumā, ir secinājusi, ka trīs balsu pirkšanas gadījumi nemaina ne mandātu sadalījumu Latgales vēlēšanu apgabalā, ne arī ietekmē no "Vienotības" ievēlētā Zaķa mandātu.

CVK secinājusi - ja "Vienotībai" Latgales apgabalā atņem sešas balsis, tai tāpat ir lielāks balsu skaits nekā "Saskaņai", līdz ar to mandātu pārdale partiju līmenī nenotiek. Tāpat ir ar kandidātiem - ja Zaķim atņem šīs sešas balsis, pieskaitot tās diviem citiem kandidātiem, mandāti tomēr nemainās.

Saeimas vēlēšanu likums nosaka, ka, saņemot notiesājošu spriedumu krimināllietā par vēlēšanu tiesību pārkāpumiem, CVK pienākums ir piecu dienu laikā izvērtēt tiesas konstatēto pārkāpumu ietekmi uz mandātu sadalījumu attiecīgajās vēlēšanās.

12.Saeimas vēlēšanu rezultātu analīze liecina, ka mandātu sadalījumu starp kandidātu sarakstiem Latgales vēlēšanu apgabalā ietekmētu 78 balsis. Savukārt Rēzeknes tiesas CVK nosūtītajā spriedumā ir pierādīta trīs vēlētāju uzpirkšana.

Šis ir otrais tiesas spriedums par vēlētāju uzpirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās Latgales vēlēšanu apgabalā, kas stājies spēkā. Arī iepriekšējā spriedumā Rēzeknes tiesa konstatēja trīs vēlētāju uzpirkšanu.

CVK jau novembra sākumā, lemjot par iepriekšējo tiesas lēmumu, atzina, ka Rēzeknes tiesas konstatētie vēlēšanu pārkāpumi neietekmē mandātu sadalījumu Latgales vēlēšanu apgabalā.

Lai pārbaudītu, kā trīs balsis ietekmē mandātu sadalījumu, tās jāatņem no derīgo balsu skaita, kas 12.Saeimas vēlēšanās Latgales vēlēšanu apgabalā nodotas par partijas "Vienotība" kandidātu sarakstu, un pēc Saeimas vēlēšanu likumā noteiktās metodikas jāpārrēķina sarakstu iegūtais vietu skaits. Šādi pārrēķinot vēlēšanu rezultātus, par partijas "Vienotība" sarakstu Latgales vēlēšanu apgabalā bija nodotas nevis 16187, bet 16184 derīgas balsis, savukārt mandātu sadalījums starp kandidātu sarakstiem paliek nemainīgs. CVK aprēķinājusi, ka mandātu sadalījumu ietekmētu 78 balsis.

Tāpat arī, atņemot trīs balsis no 17937 balsīm, kas 12.Saeimas vēlēšanās nodotas par deputāta kandidātu Zaķi, secība, kā "Vienotības" Latgales vēlēšanu apgabala deputātu kandidāti sarindoti pēc nodoto balsu skaita, nemainās, jo nākamais lielākais balsu skaits par citu deputāta kandidātu ir 17762.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti