Dienas ziņas

Aicina atpūsties dabā ar izpratni

Dienas ziņas

LIZDA: attālinātās mācības radīs ilgstošas sekas

Vēl nav apzināti vakcinējamie, kuri ir mājas aprūpē

Vēl nav apzināti pret Covid-19 vakcinējamie, kuri ir mājas aprūpē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Seniori, kuri vecāki par 70 gadiem, ģimenes ārstu praksēs vai slimnīcās tiek vakcinēti jau trešo nedēļu. Taču ne visi uz vakcinācijas kabinetiem paši saviem spēkiem spēj nokļūt. Runa ir par mājas paliatīvajā aprūpē esošajiem. Vakcinācijas projekta birojs vēl tikai plāno sūtīt mobilās brigādes, un pirmās pie pacientiem varētu doties tikai aprīļa sākumā.

Jāņa sieva Māra pagājušajā gadā pārdzīvoja jau trešo infarktu. Kopš tā laika viņa saviem spēkiem no dzīvokļa trīs stāvu namā Rēzeknē vairs nespēj izkļūt. Tātad arī ne uz tuvējo vakcinācijas kabinetu, lai gan potei viņa jau pieteikta.

"'Pats es varu, bet sieva nekādā gadījumā. Vienīgi ar nestuvēm, bet tas jau neder nekādīgi,"  teica Jānis Ivdris. 

Šobrīd ģimenes ārsta palīgam par viena šāda pacienta vakcinēšanu valsts gatava maksāt 18 eiro. Ar šo summu nav iespējams segt izmaksas, kas rastos, mērojot ceļu un vakcinējot paliatīvā aprūpē esošu pacientu. Turklāt tās nav vienīgās ģimenes ārstu bažas.

"Es nedaudz bažījos, vai ārsta palīgs pats varētu uzņemties atbildību un pats pacientus apskatīt un pieņemt lēmumu, vai vakcinēt. Nedod, Dievs, būs kādam smagas komplikācijas…"

teica Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska.

Jāteic gan, ka ne visi ģimenes ārsti vēlas un gatavojas vakcinēt savus paliatīvos pacientus. Vakcinācijas birojs aicinās pašus iedzīvotājus ziņot par saviem mājas aprūpā esošajiem, lai plānotu mobilo brigāžu braucienus. 

"Pirmreizējā datu apkopošana sevišķi 70+ grupā notiks marta laikā. Būs noteikts datums, kad iedzīvotājiem jāpauž šī nepieciešamība, kā arī pēc tam ģimenes ārstiem būs jāiesniedz savi saraksti. Un tad aprīļa sākumā mēs varam sākt plānot izbraukuma vakcinācijas pie šiem iedzīvotājiem," stāstīja Vakcinācijas projekta biroja komunikācijas konsultante Agnese Strazda.

Tikmēr ģimenes ārsti, kuri piekrituši paši vakcinēt savus paliatīvos pacientus, to varētu sākt jau ātrāk, bet ir nepieciešama palīdzība ar transporta nodrošinājumu. 

"Varētu šajā transporta nodrošināšanā iesaistīties pašvaldības. Tikai tad mums nepieciešams skaidrs plāns, kam jāzvana – mums Sociālajam dienestam vai Sociālais dienests zvana mums," teica Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente.

"Nacionālais veselības dienests ir aptaujājis pašvaldības par gatavību iesaistīties, un daudzas ir norādījušas, ka nepieciešamības gadījumā ir gatavas iesaistīties ar iedzīvotāju transportēšanu.

Bet es drīzāk domāju, ka tas tik daudz neattiecas uz gulošajiem cilvēkiem. Noteikti ir tās personu grupas, kas nevarēs bez palīdzības nonākt uz vakcināciju – cilvēki ar invaliditāti, ar funkcionālajiem traucējumiem," teica Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte.

Vakcinācijas birojā uzsvēra, ka vienota reģistra, kur būtu apkopota informācija par mājas aprūpē esošajiem, Latvijā nav. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti