Sadaļas Sadaļas

Vēl 20 skolas pieteikušās valsts aizsardzības mācībām; nākotnē vajadzēs papildu instruktorus

Valsts aizsardzības mācību iekļaus valsts vidējās izglītības standartā noteiktajā izglītības saturā kā obligātu mācību priekšmetu no 2024. gada. Līdz tam laikam šīs apmācību programmas apgūšanai skolas piesakās brīvprātīgi. Nākamajā mācību gadā valsts aizsardzības mācību jaunieši apgūs vēl vairāk nekā 20 Latvijas izglītības iestādēs.

Skolas aktīvi piesakās valsts drošības mācības stundu ieviešanaiIveta Čigāne

Valsts aizsardzības mācības programmu vispārējās un profesionālās vidējās izglītības iestādēs paredzēts apgūt divu gadu laikā. Daugavpils jaunsargu instruktors, kaprālis Jānis Mežulis valsts aizsardzības mācību pasniedz Daugavpils un Maltas jauniešiem. Daugavpils 16. vidusskolā ir divas grupas – 10. un 11. klase. Arī Maltas vidusskolā arī ir divas grupas 10. un 11. klase, kur katrā no tām 13 skolēni apgūst šo programmu.

Pašlaik – ārkārtējās situācijas laikā – mācības notiek attālināti.

“Nodarbības iedalītas tādos kā moduļos. Pirmais – pilsoniskās aktivitātes, valsts drošība. Otrais modulis ir noturība krīzes situācijās un vadība. Jauniešus vairāk interesē valsts aizsardzības iemaņas un nodarbības, kur notiek arī praktiskās darbības kā, piemēram, militārā topogrāfija un orientēšanās, droša apiešanās ar ieročiem un arī praktiskā šaušana,” pastāstīja Mežulis.

Šī gada februārī noslēdzās Jaunsardzes centra izsludinātā pieteikšanās izglītības iestādēm, kas nākamajā mācību gadā vēlas īstenot valsts aizsardzības mācības priekšmetu. Jaunsardzes centra Plānošanas nodaļas vecā eksperte mācību jautājumos Ineta Svilāne pastāstīja, ka arī šogad atsaucība ir bijusi liela.

“Uz jauno mācību gadu no jauna ir pieteikušas vairāk nekā 20 mācību iestādes. Kopumā nākamajā mācību gadā valsts aizsardzības mācība priekšmetu varētu īstenot vairāk nekā 80 izglītības iestādes,” pastāstīja Svilāne.

Šogad daudz aktīvāk valsts aizsardzības mācībai pieteikušās ne tikai vidusskolas un ģimnāzijas, bet arī profesionāli tehniskās skolas.

Visaktīvākās bijušas izglītības iestādes no Pierīgas, Zemgales, Vidzemes un Latgales.

Jaunsardzes centra 2. novada nodaļas vadītājs Juris Lelis pastāstīja, ka nākamajā mācību gadā vairāk nekā 500 jaunieši no dažādām mācību iestādēm Latgalē uzsāks valsts aizsardzības mācības kursa apgūšanu. “Ja skatāmies šo mācību gadu, tad vairāk nekā 35 skolas iesaistījušas šīs mācību programmas īstenošanā un aptuveni 350 jaunieši apgūst valsts aizsardzības mācību. Šobrīd skolas to dara brīvprātīgi,” pastāstīja Lelis.

Lai realizētu valsts militārās mācības programmas līdz 2024. gadam plānu un valsts aizsardzības mācību ieviestu visās Latvijas skolās,

kopumā būtu nepieciešami apmēram 350 jaunsargu instruktori ar pedagoģisko izglītību.

Lai arī pašlaik pasniedzēju pietiek, Jaunsardzes centrs joprojām piedāvā vakances. “No 2021. gada sākuma mums Jaunsardzes centrā ir uzsākuši darbu aptuveni 30 jauni darbinieki, un šī gada laikā paredzēts piesaistīt aptuveni tādu pašu skaitu darbinieku. Šobrīd mums Jaunsardzes centrā valsts aizsardzības mācības programmas īstenošanai kadru pietiek,” apliecināja Ineta Svilāne no Jaunsardzes centra.

Kadru jautājums risināms arī Latgalē. Kā skaidroja Juris Lelis, lai sagatavotu kvalificētus valsts aizsardzības mācības pedagogus, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija sākusi īstenot jaunu profesionālās augstākās izglītības bakalaura studiju programmu “Veselība, fiziskā aktivitāte un drošība”.

“Ir atvērtas vakances. Pašlaik, ja runājam par visu Latgali, tad būtu labi, ja būtu kādi 3–4 darbinieki rezervē. Mēs esam atvērti, un

nākamajā kalendārā gadā mums arī vajadzēs darbiniekus, jo skolu un grupu skaits pieaugs,” sacīja Lelis.

Pašreiz valsts aizsardzības mācības kurss Latvijā tiek realizēts 69 mācību iestādēs un tajā ir iesaistījušies aptuveni 2000 jaunieši. No nākamā mācību gada šo priekšmetu Latvijā apgūs vēl aptuveni 20 mācību iestādēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt