Panorāma

Piepelnīties biedrībās varētu liegt arī pašvaldību vadītājiem

Panorāma

Panorāma

Raimonds Vējonis atvadās no Saeimas

Vējonis pēdējā uzrunā Saeimai: Latvijas lielākais izaicinājums ir nevienlīdzība

Viens no Latvijas lielākajiem izaicinājumiem ir nevienlīdzības mazināšana, pēdējo reizi Valsts prezidenta amatā uzrunājot Saeimu, sacīja Raimonds Vējonis.

Vējonis uzsvēra, ka ir bijusi vēsturiska iespēja svinēt Latvijas valsts pastāvēšanas pirmo simtgadi. Pārliecība par neatkarīgas Latvijas pagātni un nākotni, gatavība cīnīties ir pamats, uz kā celta Latvija, un tas ir jādara kā tagad, tā arī nākotnē, pauda prezidents. Vējonis norādīja, ka nobriedusi valsts un sabiedrība spēj apzināties pagātnes ciešanas un tādējādi būt stipra, veidojot labāku nākotni.

"Mēs esam atvēruši čekas maisus, un saruna par mūsu pagātni turpinās. Svarīgi, lai pagātnes vērtējumu veidotu objektīvi un zinātniski pētījumi, nevis mīti un leģendas. Svarīgi ir būt godīgiem pašiem pret sevi un pagātni, lai cik sarežģīta būtu mūsu vēsture un cik ļoti gribētos kādu tās lappusi rediģēt vai izsvītrot," tā prezidents.

Viņš uzsvēra, ka Latvija ir daļa no vienotas Eiropas un turpinās droši pastāvēt un uzplaukt tikai tad, ja mēs paši spēsim nodrošināt savā valstī tiesiskuma, demokrātijas un vienlīdzības principus. "Šodien saskaramies ar daudziem izaicinājumiem – iekšējā un ārējā drošībā, sociāli ekonomiskajā drošībā, tai skaitā ekonomikas izaugsmes mazināšanās, nepilnības izglītības un veselības jomās. Tomēr viens no mūsu valsts lielākajiem izaicinājumiem ir nevienlīdzības mazināšana. Tā sākas ar sapratni, ka labklājība nav ekonomikas skaitļi, bet reāla cilvēku dzīves. Par nevienlīdzību tiek arvien vairāk un skaļāk runāts, bet sliktāk ir ar konkrētiem darbiem un efektīviem likumiem, kas ļautu mazināt nevienlīdzību mūsu sabiedrībā. Īpaši asi tā skar daudzbērnu ģimenes un seniorus. Es ceru, ka konsekventi risinājumi šajā virzienā būs redzami jau tuvākajā laikā. Jo īpaši jaunā budžeta gatavošanā nevajadzētu aizmirst par saviem vēlētājiem dotajiem solījumiem, bet meklējot finansējumu jaunām iniciatīvām, reizē atcerēties veidot sabalansētu valsts budžetu," pauda Vējonis.

Prezidents norādīja, ka Latvijai ir jānodrošina labāka nākotne jaunajai paaudzei. Tā sākas ar drošu un veselīgu bērnību  drošā un attīstību veicinošā vidē. Sakārtota izglītības sistēma ir stabils pamats gan patriotiskajai audzināšanai, gan spožu talantu attīstībai sportā, kultūrā un amata prasmēs. "Ir jautājumi, kuriem vienkārši ir jāpieliek punkts. Ir jābeidz bērnus ievietot bērnunamos. Katram bērnam ir jāaug ģimenē. Mēs varam bērniem, jau piedzimstot, piešķirt Latvijas pilsonību. Mums ir jānodrošina visiem bērniem vienlīdzīgas iespējas iegūt izglītību latviešu valodā un veidot pilnvērtīgu nākotni Latvijā," norādīja prezidents.

Vējonis pauda uzskatu, ka Latvijas nākotnes jautājumi saistās ar domāšanas maiņu no tūlītēja izdevīguma uz ilgtermiņa perspektīvu. "Jāiemācās domāt un rīkoties laika nogrieznī, kas garāks par vienu ievēlēšanas periodu. Latvija joprojām ir viena no zaļākajām valstīm pasaulē, bet diemžēl nevaram teikt, ka Latvija ir zaļāka kā jebkad. Starptautiski esam saņēmuši neglaimojošus vērtējumus vairākās jomās – gaisa kvalitāte, efektīva piesārņojuma kontrole un samazināšana, pārdomāta resursu izmantošana ir tikai dažas no tām. Pienācis laiks atkal pievērst nopietnu uzmanību ilgtermiņa politikas veidošanai vides jomā," uzsvēra prezidents.

Vējoņa pilnvaras beigsies 7. jūlijā, kad viņu amatā nomainīs jaunievēlētais Valsts prezidents Egils Levits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti