Rīta intervija

Intervija ar politologu Māri Andžānu

Rīta intervija

Premjers Māris Kučinskis par valsts budžetu, efektīvāku valsts pārvaldi un nodokļu reformu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis par aktualitātēm valsts politikā

Vējonis pēc vēlēšanām varētu atkal sniegt Saeimā «nepilsoņu bērnu likumu»

Valsts prezidents Raimonds Vējonis varētu pēc vēlēšanām nākamā sasaukuma parlamentā atkal iesniegt priekšlikumu pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu jaundzimušajiem nepilsoņu bērniem, kuru pašreizējā Saeima noraidīja.

Raimonds Vējonis otrdien, 24.oktobrī, intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka nepilsonības institūts ir padomju laiku palieka un “mums jāsaka “stop!”, beidzam piešķirt nepilsoņu statusu, mums ir tikai pilsoņi – vai nu Latvijas pilsoņi, vai citu valstu pilsoņi”.

Nepilsoņa institūts bija pārejas laika jautājums, “mums ir moderna valsts, es vismaz tā uzskatu, un jāiet laikam līdzi”, norādīja Vējonis.

Viņš atzina, ka šajā Saeimā vērsties ar šo priekšlikumu nav vērts, bet pēc vēlēšanām varētu būt "dubls nr.2".

Vējonis atzina, ka, iespējams, pēc vēlēšanām parlamentā parādīsies jaunas sejas un kaut kas mainīsies.

Prezidents arī kategoriski noliedza, ka viņš virza šo priekšlikumu, jo apsolījis to opozīcijā esošajai un pārsvarā krievvalodīgo vēlētāju atbalstītajai partijai “Saskaņa” apmaiņā pret šīs partijas atbalstu viņa pārvēlēšanu amatā.

“Jāprasa, kur šādas muļķības izrāva, es neesmu nevienam neko apsolījis, un man neviens neko nav apsolījis, tas ir loģisks priekšlikums, mums ir daudz paliekas no padomju laikiem, [..] mums vienreiz jākļūst par reāli brīvu valsti,” uzsvēra Vējonis.

Jau ziņots, ka Saeima 21. septembrī noraidīja prezidenta Vējoņa iniciatīvu pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem un nenodeva potenciālos likuma grozījumus izskatīšanai Saeimas Juridiskajai komisijai. Prezidents pauda nožēlu par Saeimas lēmumu, norādot, ka sabiedrība bija vairāk gatava pārtraukt bērniem piešķirt nepilsoņa statusu nekā Saeimas deputāti un pie šī jautājuma, visdrīzāk, likumdevējam būs jāatgriežas.

Vējonis iesniedza Saeimā likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”. Tas darīts, lai gan Nacionālā apvienība nolēmusi izmantot koalīcijas līgumā paredzētās veto tiesības, iebilstot pret šādu iecerei, un valdošā koalīcija neatbalstīs automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu Latvijas nepilsoņu bērniem.

Likumprojekts paredzēja atzīt pēc 2018.gada 1.jūnija dzimušos bērnus, kuriem saskaņā ar likumu “Par to bijušajās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības” būtu tiesības uz nepilsoņa statusu, par Latvijas pilsoņiem, ja vien bērna vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu un bērns nav citas valsts pilsonis. Šobrīd vecāki – nepilsoņi un bezvalstnieki - pēc bērna dzimšanas var izvēlēties, vai bērns būs Latvijas pilsonis vai nepilsonis.

Kopš 2013.gada Latvijas nepilsoņu bērni tiek reģistrēti Latvijas pilsonībā tādā gadījumā, ja kāds no vecākiem, reģistrējot bērna piedzimšanu Dzimtsarakstu nodaļā, paudis attiecīgu vēlmi. 2016.gadā kā nepilsoņi tika reģistrēti 52 jaundzimušie, kas ir trīs reizes mazāk nekā pirms trijiem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti