Vējonis: 13. Saeimai jāapliecina, ka Latvijā ir viens likums, viena taisnība visiem

Jaunās 13. Saeimas deputātiem ir jāapliecina, ka Latvijā ir viens likums, viena taisnība visiem, otrdien, 6. novembrī, uzrunājot deputātus, pirmajā 13. Saeimas sēdē sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Prezidents jaunievēlētos deputātus apsveica ar tautas doto uzticības mandātu un norādīja, ka Saeimas sēžu zālē ir cilvēki, kas svinīgo solījumu dos pirmo reizi. Tā ir iespēja jau no šodienas veidot jaunu politisko diskusiju kultūru, teica Vējonis. Prezidents uzsvēra, ka sagaida - jaunie deputāti arī paši kalpos likumiem. "Jums jāapliecina, ka mūsu valstī ir viens likums, viena taisnība visiem. Aicinu strādāt tā, lai pamatoti teiktu, ka strādājat valsts interesēs," teica Vējonis.

Valsts prezidents aicināja aiz muguras atstāt cīņas, strīdus un izpratni par tādu politiku, kur pirmajā vietā ir šauras intereses. "Jums jāiestājas par mūsu valsts interesēm. Atcerieties, ka pārstāvat visu sabiedrību, nevis tikai vēlētājus. Valsts ilgtermiņa intereses sasniegsim tikai tad, ja mērķis nebūs izcelt tikai savas intereses," pauda prezidents.

"Jūsu pienākums ir īstenot vēlētājiem apsolīto. Es aicinu katru no jums jau no pirmās dienas strādāt tā, lai mēs pamatoti varētu teikt, ka tiek pieņemti labi likumi sabiedrības interesēs. Sabiedrība sagaida, ka jūs pašaizliedzīgi strādāsiet, lai sekmētu mūsu demokrātiskās valsts attīstību un panāktu reālus uzlabojumus.  Nav pilnīgi neviena cita, kas šo darbu paveiktu jūsu vietām," uzrunājot deputātus, sacīja Vējonis.

Prezidents deputātus aicināja strādāt pēc labākās sirdsapziņas, īstenot tautas gribu un aiz muguras atstāt savstarpējās cīņas, strīdus un tādu izpratni par politiku, kur pirmajā vietā varētu būt šauras grupas vai savas partijas sponsoru intereses. "Mūsu valsts un mūsu bērnu nākotne ir vienīgās intereses, par kurām jums ir jāiestājas ik dienu," uzsvēra Vējonis. 

Valsts prezidents arī aicināja deputātus ieklausīties oponenta teiktajā, lai sadzirdētu vērtīgus priekšlikumu un rastu iespēju jēgpilniem kompromisiem. Vējonis sagaida, ka katrs iesniegtais priekšlikums tiks jēgpilni pamatots, bet pieņemto likumu mērķis tiks plašāk skaidrots. Prezidents arī uzsvēra, ka sasteigtiem un līdz galam neizdiskutētiem priekšlikumiem trešajā lasījumā jāpaliek pagātnē.

"13. Saeimai būs daudz nozīmīgu uzdevumu, kurus būs iespējams paveikt tikai kopā. Ir jāturpina ieguldīt mūsu drošības stiprināšanā un jārod iespējas uzlabot tiesu darbu. Jāstiprina finanšu sistēmas drošība un jāpilnveido noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas mehānismi. Savlaicīgi ir jāuzsāk darbs pie lielāko investīciju ceļa kartes – Nacionālā attīstības plāna pēc 2020. gada izstrādāšanas. Esmu drošs, ka mēs esam vienisprātis par nepieciešamību saglabāt nemainīgu eiroatlantisko kursu un veidot sabalansētu valsts budžetu," uzskata Vējonis.

KONTEKSTS:

Otrdien notiek 13. Saeimas pirmā sēde. Jaunievēlētā Saeima pirmajā sēdē ievēlē balsu skaitītājus, kā arī pagaidu Mandātu, ētikas un iesniegumu komisiju. Tās locekļi komisijas sēdē pārbauda vēlēšanu materiālus un sūdzības par vēlēšanām, ja tādas iesniegtas Centrālajā vēlēšanu komisijā. Komisija sagatavo ziņojumu Saeimai par deputātu pilnvaru apstiprināšanu.

Tad deputāta amata kandidāti, kas ievēlēti 13.Saeimā, dod svinīgu solījumu un apliecina to ar savu parakstu.

Pēc svinīgā solījuma došanas Saeima balso par lēmuma projektu par 13.Saeimas deputātu pilnvaru apstiprināšanu.

Jaunievēlētā Saeima pirmajā sēdē atklātā procedūrā ar vēlēšanu zīmēm ievēlē Saeimas Prezidiju - Saeimas priekšsēdētāju, divus viņa biedrus, sekretāru un viņa biedru.

Saskaņā ar Satversmi pirmo sēdi atklāj un līdz 13.Saeimas priekšsēdētāja ievēlēšanai vada 12.Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība (NA)). Uzrunājot jauno Saeimu, Mūrniece teica, ka uz viņiem ar cerību raugās visi Latvijas pilsoņi.

Uz 13. Saeimas spīkera amatu kandidē Mūrniece un Dagmāra Beitnere-Le Galla (Jaunā konservatīvā partija). Daļa frakciju pagaidām oficiāli neatklāj, kā tās iecerējušas balsot jautājumā par spīkeru.

Saskaņā ar Ministru kabineta iekārtas likumu līdz ar jaunievēlētās Saeimas sanākšanu uzskatāms, ka Ministru kabinets ir atkāpies, tādēļ sēdi noslēdz ar valdības paziņojumu par savu pilnvaru nolikšanu.  Līdzšinējā valdība turpinās pildīt savus pienākumus līdz brīdim, kad Saeima būs izteikusi uzticību jaunam Ministru kabinetam.

Saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi jaunievēlētā Saeima sanāk uz pirmo sēdi novembra mēneša pirmajā otrdienā, kad arī beidzas iepriekšējās Saeimas pilnvaras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti