Vējonis deputātiem pārmet pasivitāti un aicina prezidentam dot tiesības izsludināt Saeimas ārkārtas vēlēšanas

Valsts prezidents Raimonds Vējonis ceturtdien, 22.jūnijā, uzrunājot Saeimu, veltīja skarbu kritiku Saeimas deputātiem par pasivitāti valstij svarīgu jautājumu risināšanā, kā arī aicināja piešķirt plašākas pilnvaras Valsts prezidentam. Tāpat valsts vadītājs rosināja piešķirt Latvijas pilsonību visiem Latvijā dzimušiem nepilsoņu bērniem, ja vien paši vecāki to vēlas.

Deputāti uz notiekošo valstī raugās, it kā viņus nekas neskartu

Vējonis uzsvēra, ka šim gadam bija jābūt reformu gadam, taču tas nav noticis.

„Šim bija jābūt reformu gadam. Daudz ir bijis iecerēts un solīts, bet maz bijis reālu darbu.

Esam ērti iekārtojušies savos krēslos un no malas raudzījušies, kā valdība mēģina īstenot nodokļu reformu, visai sabiedrībai tik nepieciešamās pārmaiņas veselības aprūpē un izglītības sistēmā, un izturējušies tā, it kā tās uz mums neattiektos.,” sacīja prezidents.

Viņš deputātiem pārmeta, ka tie no malas lūkojušies uz valdību, kas centusies panākt nodokļu reformu, kā arī pārmaiņas izglītības un veselības aprūpes sistēmā. „Uzvedamies tā, it kā tas uz mums neattiektos. (..) Saeimas nogaidošā attieksme ir jāmaina,” kritisks par parlamentāriešu veikumu bija Vējonis.

„Tā vietā, lai raudzītos no malas un kritizētu, valdībai ir nepieciešams lielāks jūsu atbalsts un iesaistīšanās,” turpināja Vējonis.

Viņš norādīja, ka sekas šādai pasivitātei ir sabiedrības uzticības mazināšanās Saeimai, kā arī nogurums no nemitīgajām runām par pārmaiņām, kas nepienāk.„Cilvēki ir noguruši no nemitīgas runāšanas par reformām. Viņi grib redzēt reālus darbus” sacīja prezidents.

Prezidentam vajag tiesības izsludināt ārkārtas vēlēšanas

Vējonis arī aicināja Saeimu lemt par tautas vēlētu Valsts prezidentu ar plašākām pilnvarām. Lielākām pilnvarām būtu jābūt arī premjeram. „Lai valdībai labāk sekmētos iecerētie darbi, Ministru prezidentam jāpiešķir lielākas pilnvaras valdības izveidē un tās darbības programmas īstenošanā.

To varētu panākt, ja Saeima apstiprinātu Ministru prezidentu, bet viņa aicinātos ministrus ieceltu Valsts prezidents,” sacīja Vējonis.

„Tāpat Valsts prezidentam būtu piešķiramas pilnvaras izsludināt Saeimas ārkārtas vēlēšanas,

nevis tikai ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu. Šāds Valsts prezidenta pilnvaru paplašinājums prasa, lai Valsts prezidentu ievēlētu visa tauta tiešās vēlēšanāsm,” viņš piezīmēja.

Prezidents atgādināja, ka līdz šim Saeima ir pasīvi rīkojusies ar likumiem, kuros prezidentam būtu lielākas pilnvaras.

Vējonis: Par prezidenta pilnvarām
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

Vējonis aicina Saeimu lemt par to, lai jau 2019. gadā Valsts prezidents tiktu ievēlēts visas tautas vēlēšanās, kā arī tiktu paplašinātas valsts vadītāja pilnvaras.

Pietiekami stipri, lai nebaidītos no maziem nepilsoņu bērniem

Vējonis arī aicināja piešķirt pilsonību nepilsoņu bērniem, ja vien vecāki paši to vēlas.

„Arī nepilsoņu ģimenēs dzimušie bērni taču ir mūsu bērni. Latvijai svarīgs un nozīmīgs ir ikviens bērns.

Mēs esam pietiekami stipri, lai nebaidītos no maziem bērniem un vienreiz pateiktu, ka viņi ir mūsējie!” pauda prezidents.

Viņš norādīja, ka rudenī nāks klajā ar ierosinājumiem likumā, kas ļaus piešķirt pilsonību nepilsoņu bērniem. „Saeimas rudens sesijā es nākšu ar likumdošanas iniciatīvu, lai dotu iespēju Latvijā jaundzimušiem nepilsoņu bērniem kļūt par Latvijas pilsoņiem jau viņu piedzimšanas brīdī, ja vien viņu vecāki saviem bērniem neizvēlas citas esošas valsts pilsonību,” sacīja Vējonis.

Prezidents ik gadu uzrunā Saeimu pavasara sesijas izskaņā, kas allaž ir īsi pirms Jāņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt