Panorāma

Zolitūdes traģēdijas tiesā liecina apsūdzētais būveksperts

Panorāma

Briselē notiek Eiropadomes samits

R. Vējonis sāk konsultācijas ar ievēlētajām partijām

Vējoņa sarunas ar mazākajām partijām: iezīmējas sešu partiju koalīcija

Valsts prezidents Raimonds Vējonis ceturtdien tikās ar 13. Saeimā iekļuvušajiem politiskajiem spēkiem, sākot ar četriem mazāk balsis saņēmušajiem - "Jauno "Vienotību"", Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS), Nacionālo apvienību, kā arī "Attīstībai/Par!". Teju visu partiju paustajā pēc sarunām izskanējusi vēlme pēc plašas, sešu partiju koalīcijas.

"Jaunās "Vienotības"" pārstāvis Edgars Rinkēvičs prezidentam norādījis - politiskais spēks jauno valdību neveidos, bet arī vēl nav izšķīrušies par savu favorītu vadībai. Apvienība ir apliecinājusi prezidentam savu gatavību turpināt darbu pie iesāktajām veselības un izglītības reformām, atbildīgas budžeta izstrādes, uzsvēra mediju brīvības nozīmi. "Jaunā "Vienotība"" atgādināja par nepieciešamību pēc iespējas ātrāk veidot Saeimas komisijas, kas ir parlamenta rīcībspējas un lemt spējas jautājums.

Rinkēvičs uzsvēra, ka valstī ir nepieciešama pēc iespējas plašāka koalīcija, kas ietvertu visas ievēlētās partijas bez "Saskaņas". Pēc viņa teiktā, lai gan partijām ir pretrunas, "Jaunā "Vienotība"" ir gatava runāt par darbiem un politiskajām prioritātēm.

ZZS pārstāvis Armands Krauze norādīja, ka apvienība gatava strādāt nākamajā valdībā, ko veido sešas partijas. "Esam gatavi konstruktīvam darbam un gaidām, kad partijas ar lielāko balsu skaitu izvirzīs savu premjera kandidātu," teica Krauze.

Līdz šim pret Zaļo un zemnieku savienības iekļaušanu valdošajā koalīcijā kategoriski iebilda Jaunā Konservatīvā partija.

Uz sarežģītu valdības veidošanas procesu, ko šobrīd paralēli vara trīs politiskie spēki, pēc tikšanās ar prezidentu norādīja Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars. Viņs teica, ka gaisā joprojām jūtama priekšvēlēšanu gaisotne un "sarkano līniju ir pārāk daudz". "Tādējādi mums pašiem ir mazāka iespēja tikt līdz stabilai valdībai. Uzticamies, ka sarunu vedēji pratīs rast kompromisu," teica Dzintars.

"Attīstībai/Par!" pārstāvis Artis Pabriks sarunā ar prezidentu uzsvēra, ka vēlas pēc iespējas iekļaujošāku, sešu partiju koalīciju. Pabriks apgalvoja, ka apvienība mēģinās darīt visu, lai panāktu pozitīvu rezultātu. Viņš izteica cerību, ka jauno valdību izdosies izveidot līdz 18. novembrim, kad Latvija svinēs 100 gadus.

Vējonis, tiekoties ar visām partijām, norādīja, ka vēlas piedalīties ārlietu, aizsardzības un iekšlietu ministra kandidāta izvēlē. Viņam svarīgi, lai partijas uztur pašreizējo ārpolitikas kursu, atvēl 2% no iekšzemes kopprodukta aizsardzībai. Nozīmīga ir arī tiesiskuma stiprināšana, maksātnespējas administrācijas problēmas, kā arī Saeimas deputātu izdošana sodīšanai, ja tas tiek prasīts.

Vējonis ir pret drošības iestāžu apvienošanu kā to piedāvā Jaunā konservatīvā partija. Viņš uzskata, ka svarīgi turpināt mediķu algu paaugstināšanu un nodrošināt mediju brīvību.

Ātrākais, kad prezidents varētu nosaukt jaunā premjera vārdu ir 6. novembris. Pašreizējais premjers Māris Kučinskis (ZZS) strādās līdz brīdim, kad Saeima apstiprinās jauno valdību.

Sarunas ar pārējām partijām Vējonis turpinās piektdien, bet pēc tām ir plānots prezidenta rakstisks paziņojums par konsultācijās secināto. Viņš varētu rīkot arī otro konsultāciju kārtu.

KONTEKSTS:

Jau vairāk nekā nedēļu turpinās sarunas par nākamās valdības veidošanu, taču pagaidām vienošanās nav panākta.  “KPV LV” un JKP pēc otrās tikšanās pie rezultāta nenonāca, un sarunas turpināsies, bet "KPV LV" pēc būtības neatbildēja, vai pieņem JKP valdības modeli ar 5 partiju koalīciju.

"Attīstībai/Par!" paziņoja, ka nepieņems JKP piedāvāto valdības modeli, un sāka darbu pie sava valdības deklarācijas uzmetuma. Arī "KPV LV" paziņoja, ka gatavo valdības deklarācijas projektu.

Visvairāk mandātu - 23 - ieguva "Saskaņa", kura paziņoja, ka tai pienākas veidot valdību. Tiesa, neviens no pārējiem sešiem Saeimā iekļuvušajiem spēkiem nav gatavs ar to sadarboties. "KPV LV" gan viesojās pie "Saskaņas", pārrunājot iespējamos saskarsmes punktus, bet par valdības veidošanu ar partiju neesot runāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti