Vējoņa prioritāte prezidenta amatā – valsts drošība; «zaļās idejas» nepametīs

Jaunievēlētā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa (ZZS) galvenā prioritāte būs valsts drošība, tajā skaitā bruņo spēku attīstīšana, NATO klātbūtnes pastiprināšana un  robežas stiprināšana. Vējonis sola izstāties no Latvijas Zaļās partijas, taču „zaļās idejas” nepametīs.

Savā pirmajā preses konferencē trešdien jaunievēlētais prezidents Vējonis sacīja, ka viņa prioritāte būs drošība no dažādiem aspektiem – bruņoto spēku stiprināšana un attīstība, NATO klātbūtnes pastiprināšana Latvijā un Baltijas reģionā, kā arī robežas stiprināšana.

Ja valsts būs drošībā, tad valstij būs iespēja ekonomiski attīstīties, piesaistīt investīcijas, savukārt, ja „mēs būsim ekonomisko droši, tad būsim arī sociāli droši”, sacīja Vējonis.

Viņš arī sacīja, ka viņa mērķis ir labi apmaksātas darba vietas. Vējonis cer radīt tādu darba vidi Latvijā, kas stimulētu labi apmaksātu darba vietu rašanos. Tas savukārt līdzētu, lai apturētu cilvēku aizbraukšanu no Latvijas.

Vējonis kā prezidents cer arī mazināt sociālo un reģionālo nevienlīdzību valstī.

Tāpat jaunievēlētais prezidents pauda gatavību pieņemt nepopulārus lēmumus un virzīt tos valdībā. Kā piemēru viņš minēja problēmas veselības un izglītības jomā, sakot, ka ne vienmēr politiķi ir gatavi pieņemt sāpīgus lēmumus.

Intervijā Latvijas Radio Vējonis stāstīja, ka jebkuram prezidentam ir jābūt visas tautas prezidentam un saliedēt sabiedrību ir vienkārši - ja valsts būs attīstīta, ja būs labi apmaksātas darba vietas, ja cilvēki nejutīsies sociāli apdraudēti, jautājumi, kas saistīti ar sabiedrības sašķelšanos, nebūs vairs tik svarīgi.

Vējonis klāstīja, ka sabiedrības šķelšanas jautājumi saistīti ar krievu valodas lietošanu un savādāku vēstures interpretāciju. Ja mēs prastu caur izglītības programmām jauniešiem mācīt Latvijas vēsturi, skaidrojot sarežģītus jautājumus, ja valsts būtu sociāli ekonomiskā attīstīta, sabiedrība būtu saliedētāka. 

Vējonis gan atzina, ka krievu valodas jautājums daļai sabiedrības vēl paliks dienas kārtībā, taču, ja mēs caur izglītības programmām panāksim, ka visi jaunieši runā labā latviešu valodā, arī šis valodas jautājums pazudīs.

Ne Zaļā partijā, bet ar "zaļām idejām"

Vējonis apliecināja, ka apturēs savu darbību Latvijas Zaļajā partijā.

„Bet tas nenozīmē, ka nepaudīšu „zaļās idejas”,” sacīja Vējonis, solot par to runāt gan savās runās, gan tiekoties ar ārvalstu amatpersonām.

„Latvija var būt zaļākā valsts pasaulē, un šis ir potenciāls, ko mēs varam nodrošināt,” sacīja Vējonis. Viņš ir arī gatavs turpināt būt Lielās talkas patrons.

Taujāts par komandu, ar kādu viņam kā prezidentam turpmāk nāksies strādāt, Vējonis sacīja, ka patīk strādāt kopā ar spēcīgiem cilvēkiem un viņš nebaidās no iekšējās konkurences.

Vējonis arī vēlas atjaunot Konstitucionālās tiesību komisijas darbu, jo esot nepieciešama virkne grozījumu Satversmē. Piemēram, esot nepieciešams precizēt valsts institūciju darbības kara gadījumā. Viņa ieskatā, komisija ir labs formāts, kas var sagatavot kvalitatīvus grozījumus Satversmē. Ja viņa vēlēšanu konkurents Egils Levits būs gatavs vadīt šo komisiju, Vējonis viņu labprāt tajā redzētu.

Vējonis arī solīja turpināt dzīvot savā dzīvoklī Ogrē, jo “vieta, kurā visu laiku dzīvojis, ir mīļāka”. Viņš ir pārliecināts, ka drošību varēs nodrošināt arī dzīvoklī. 

Attiecībā uz prezidenta pilnvarām nominēt premjeru, Vējonis pauda, ka partijām priekšvēlēšanu laikā jau būtu jānosauc savi premjera kandidāti. Ja Saeima būts gatava piedāvāt modeli, kurā ir iekļauta arī „Saskaņa” un koalīcija nāk pie prezidenta ar šādu piedāvājumu, Vējonis to vērtēšot, ņemot vērā arī drošības aspektu no drošības aspekta.

Ar Krieviju var sadarboties, ja situācija uzlabojas

Taujāts par Latvijas ārpolitiku, Vējonis sacīja, ka tās prioritāšu noteikšana tajā ir valdības darbs. Savukārt par attiecībām ar Krieviju Vējonis pauda, ka Latvija ir ieinteresēta konstruktīvā dialogā. Tajā pat  laikā, ja Krievija pakāpj starptautiskās tiesību normas, tad diemžēl konstruktīvu dialogu ar šādu valsti nevar veidot. Savukārt, ja Krievija izpilda Minskas otro vienošanos, šaušana Ukrainas austrumos apstājas un attiecības starp Ukrainu un Krieviju uzlabojas, tad Vējonis atbalstītu dialogu ar Krieviju.

Vējonis jau vienoties ar Saeimas spīkeri par regulārām sarunām, iesaistot arī ārpolitikas ministru, lai saskaņotu viedokļus. Vējonis arī piekrīt, ka Latvijas amatpersonām jākļūst aktīvākām ārpolitikā. Tas esot arī svarīgi arī uzņēmējiem un tas var palīdzēt jaunos kontaktos, meklējot jaunus tirgus. Un amatpersonām jādarbojas aktīvi, lai palīdzētu.

Ārpolitikā būtiski arī stiprināt attiecības Baltijas reģionā, arī iesaistot Poliju.

Jau ziņots, ka trešdien, 3.jūnijā, Valsts prezidenta amatā ievēlēts aizsardzības ministrs, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) izvirzītais Raimonds Vējonis.

"Par" Vējoni kā prezidentu aizklātās vēlēšanās nobalsoja 55 Saeimas deputāti, "pret" - 42 . Paredzēts, ka Vējonis oficiāli amatā stāsies pēc svinīgā solījuma nodošanas 8.jūlijā. 

Pilns trešdienas vēlēšanu dienas teksta tiešraides arhīvs te.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt