Veidos vienotu nekustamā īpašuma kadastru un datorizētās zemesgrāmatas sistēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Valdība otrdien vienojās veidot vienotu nekustamā īpašuma valsts kadastra un valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas sistēmu, kurai saskaņā ar atbildīgo iestāžu izstrādāto ieceri ir jāsamazina birokrātisko procedūru slogs iedzīvotājiem un uzņēmējiem.

Birokrātiskās procedūras, kas ir saistītas ar nekustamajiem īpašumiem, veido būtisku administratīvo slogu iedzīvotājiem, uzņēmējiem un pašvaldībām, tāpēc par nozari atbildīgā Tieslietu ministrija (TM) ir nākusi klajā ar ieceri apvienot nekustamā īpašuma valsts kadastra un vienoto, datorizēto zemesgrāmatu vienotā sistēmā.

Kā norāda TM valsts sekretāra vietniece Laila Medina, joprojām tiks saglabātas divas informācijas sistēmas, bet tās iecerēts savstarpēji integrēt:

„Koncepcija analizē veidot vienu, jaunu sistēmu vai arī turpinot attīstīt divas jaunas sistēmas, turpinot šo sistēmu sadarbību, vienotas procedūras, kas ir nepieciešamas gan privātpersonām, gan valsts iestādēm, kā arī šajās sistēmas uzkrāto integritāti. Ministru kabineta komiteja kopumā atbalstīja otru virzienu, tajā skaitā finanšu līdzekļu piešķiršanu, kas nepieciešami tā īstenošanai (..)”.

Tiesa, valdībā, vērtējot ministrijas iesniegto koncepciju, izskanēja šaubas, vai, plānojot kadastra un zemesgrāmatu informācijas sistēmu apvienošanu, ir izvērtētas arī visas iespējas ievērojami samazināt no iedzīvotājiem un uzņēmējiem pieprasīto izziņu skaitu.

Bez tam Ministru prezidentes padomnieks, uzņēmējs Normunds Bergs pauda bažas par to, ka iecerētajai informācijas sistēmu apvienošanai vēl nav radīts nepieciešamais likuma ietvars.

„Es jūtos pārsteigts un samulsis, ka man par šo ir jārunā. Ir tik ārkārtīgi pašsaprotams – neviena sistēma nevar būt labāka, kā likumdošanas rāmis, kuru tas apkalpo, un līdz ar to tas, ko es šodien dzirdēju, ir tikai atrunas. Ja TM kaut kādā veidā vēlas mainīt likumdošanu, tad tā nevar uztaisīt sistēmu labāku, kā ir likumdošana. Ja par visu ir padomāts - par datu savietošanu un izziņu neprasīšanu, tad nebūtu ne mazāko šaubu piekrist uztaisīt auditu likumdošanā un to izmainīt,” sacīja Bergs.

TM tomēr solījusi, ka jau tuvākajā laikā ir plānots izstrādāt nepieciešamos likuma grozījumus, lai nodrošinātu iecerētās sistēmas darbību arī praksē. Jāpiebilst, ka saskaņā ar Valsts kontroles jau pirms pieciem gadiem veiktas revīzijas rezultātiem kadastra informācijas sistēmā un datorizētajā zemesgrāmatā reģistrētie dati šobrīd nav pilnīgi, savstarpēji atbilstoši un pareizi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti