Panorāma

Darbu sāk e-Saeima

Panorāma

Par krīzēm informēs īsziņās

Veidos specializētās audžuģimenes pusaudžiem

Veidos specializētās audžuģimenes pusaudžiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vai mērķi – panākt, ka Latvijā vairs nav bērnunamu – izdosies sasniegt? Aiz kalniem vairs nav 2021. gads, kas noteikts kā gala termiņš mērķim - panākt, ka visi bērni dzīvo ģimenēs. Tas nozīmē, ka līdz gada beigām ģimenes jāsameklē vairāk nekā 600 bērniem, no kuriem lielākā daļa ir pusaudži. Valdība šonedēļ apņēmusies veidot īpaši apmācītas ģimenes tieši viņiem.

Ar epizodēm par raušanu aiz matiem, barošanu ar varu un apsaukāšanu tieši Jelgavas bērnunamā sākās sižetu cikls “Sistēmas bērni”. Regulāri pievēršot uzmanību problēmām, kas valda otrpus bērnunamu žogiem un sienām, politiķi un sabiedrība apņēmās līdz 2021. gadam aizvērt visus bērnunamus ciet.

Tikmēr audžuģimenes uz 2021. gada termiņu raugās skeptiski. Nav tā, ka bērnu skaits bērnunamos nesamazinās. Gada laikā "sistēmu" pametuši gandrīz 200 bērni, daļa nonākuši ģimenēs, vēl daļa – vienkārši izauguši. Bet lielākā daļa tur turpina dzīvot.

No patlaban vairāk nekā 600 bērnunamu bērniem lielākā daļa ir pusaudži vecumā no 13 līdz 17 gadiem.

Pusaudži bērnunamos nodzīvo visilgāko laiku, bieži tur sasniedz pilngadību. Un, lai to risinātu, valdība šonedēļ vienojās veidot audžuģimenes speciāli pusaudžiem.

"Man liekas tā, ka šis informatīvais ziņojums, viņš ir vienkārši ļoti šaurs un virspusējs. Kāds tas pakalpojumu grozs man nāk līdzi? Ko jūs man nodrošiniet? Narkologs – cik reizes nedēļā? Psihiatrs – cik reizes nedēļā? Pieejamība jebkurā diennakts laikā, kad bērnam ir lēkme, kur es varu zvanīt? Mums nav pusaudžu narkologu, mums nav psihiatru," saka profesionālo audžuģimeņu apvienības “Terēze” vadītāja Ārija Martukāne.

Latvijā patlaban ir divu veidu specializētās audžuģimenes:

  • krīzes ģimenes, kas ir gatavas īslaicīgi palīdzēt 24 stundas diennaktī,
  • ģimenes, kas aprūpē bērnus ar smagu invaliditāti.

Tās abas saņem 860 eiro mēnesī. Labklājības ministrija (LM) sola, ka pusaudžu audžuģimenes mēnesī varētu saņemt vismaz tikpat daudz vai pat vairāk.

"Tiks domāts gan par materiālo atbalstu, gan arī pakalpojumu veidā. Ir saprotams, ka neviena ģimene nevēlēsies specializēties, ja nebūs atbalsta grozs viņām līdzi jau dots. Lai nebūtu tās situācijas, kad izvēlas specializēties, bet realitātē saskaras ar bērniem, kuriem ir uzvedības problēmas, tad atsakās no tālākas šo bērnu aprūpes," norāda LM pārstāve Rita Paršova.

Lai palīdzētu "sistēmas bērniem" ātrāk un veiksmīgāk atrast savas nākamās ģimenes, pirms pusotra gada tapa atbalsta kustība "Plecs". Tās komanda atzīst, ka atrast mājas desmit un vairāk gadus veciem bērniem ir grūti, bet ne neiespējami. Taču, ja lielā steigā gribam sasniegt mērķi un 2021. gadā patiešām bernunamus slēgt, tad steidzīgi jāpieņem arī reāli risinājumi.

"Plecam" pusotra gada laikā izdevies atrast ģimeni 80  pusaudžiem. Atbalsta programmas „Plecs” stratēģiskais vadītājs Jānis Erts saka,

jāizveido sava veida "zaļais koridors" ātriem un bezmaksas pakalpojumiem.

"Šī sistēma īsti nav definēta vispār Latvijā. Jebkura specializētā audžuģimene bez speciālistiem viena pati nevar [pastāvēt]. Ja tu paņem [pusaudzi], tad ir jābūt arī tā, ka skola ar tevi sadarbojas, nevis pasaka - tiec galā pats ar šo bērnu," pauž Erts.

Detaļas par atbalsta apmēru, samaksu un citām niansēm ministrija sola noslīpēt līdz šī gada beigām. Tas nozīmē, ka pirmās īpaši apmācītās ģimenes pusaudžus varētu uzņemt vien nākamgad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti