Aktuāli

LKA vadītāja Sanda Liepiņa par šī gada hipotekārās kreditēšanas ziņojumu

Aktuāli

LPPA prezidents Ivo Ošenieks par pasažieru pārvadātāju problēmām ar finansējumu

Latvijas ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide par LĢĀA biedru ārkārtas sapulci

Veide: Kapitācijas naudas pieaugums atbalstāms, taču kritērijus izpildītu vien trešdaļa ģimenes ārstu

Veselības ministrijas piedāvātais ģimenes ārstu kapitācijas naudas pieaugums par 28% būtu atbalstāms, taču iecerētie kritēriji to ļautu saņemt vien trešdaļai ģimenes ārstu, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Ģimenes ārstu asociācija šonedēļ no Veselības ministrijas saņēma atbildi par asociācijas galveno prasību – kapitācijas naudu palielināšu – un aprēķinus par to. Veides ieskatā tādējādi šādi dati ir jau daudz ticamāki.

Paredzēts 28% palielinājums 12% vietā, kas tika piedāvāts streika sākumā. Ģimenes ārstu asociācija būtu ar mieru šādam palielinājumam.

Kapitācijas naudas pieaugums par katru praksē reģistrētu pacientu paredzēts no 1,25 uz 1,60, informēja Veselības ministrijā.

Plānotie astoņi kvalitātes kritēriji:

 • triju mēnešu laikā no datuma, kad pacients reģistrēts pie ģimenes ārsta, viņam ir veikta apskate un veselības stāvokļa novērtējums;
 • bērnu veselība;
 • organizētā vēža skrīninga datu uzraudzība zarnu audzēju agrīnā diagnostikā;
 • glikohemoglobīna (glikozētā Hb) mērījumi 2.tipa cukura diabēta slimniekiem;
 • mikroalbuminūrijas noteikšana kvantitatīvi 2.tipa cukura diabēta pacientiem;
 • zema blīvuma holesterīna līmeņa noteikšana;
 • izelpas maksimuma plūsmas mērīšana bronhiālās astmas pacientiem;
 • ģimenes ārsts savā darbībā izmanto iespējami daudz manipulāciju, kuras ietilpst viņa profesionālajā kompetencē un ir norādītas Ministru kabineta noteikumu* 11. pielikumā.
Šādu pieaugumu plānots, palielinot ģimenes ārstu bruto darba samaksu līdz 1125 eiro mēnesī pašreizējo 859 eiro vietā. Lai kapitācijas naudas pieaugums sasniegtu 1,60 par vienu praksē reģistrētu pacientu papildus plānots:

1) palielināt kapitācijas naudas finansējumu par 150 eiro mēnesī, pievienojot trīs mērķa kritērijus, kas jānodrošina ģimenes ārstu praksē:

 • reģistrēto pacientu veselības stāvokļa novērtējumu;
 • konsultāciju pieejamību piecu dienu laikā;
 • prakses darbību gan rīta, gan vakara stundās.

2) daļēji integrēt esošo kvalitātes maksājumu kapitācijas naudā 55,10 eiro mēnesī.

Tāpat papildu finansējums paredzēts reģistratora darba samaksas palielināšanai līdz 430 eiro mēnesī.

“Viens no šiem kritērijiem ir apskatīt vismaz 65% pacianētus un izvērtēt viņu veselības stāvokli. Tas, protams, prasa vēl finansiālus un laika resursus, māsas, kas uzaicina un palīdz. Arī atsaucība no pacientiem. Līdz ar to rezultāts atkarīgs ne tikai no ģimenes ārstiem,” skaidroja Veide.

Pašlaik šādu kritēriju izpildot viena trešā daļa ģimenes ārstu, līdz ar to pārējie kolēģi varētu nesaņemt plānoto palielinājumu.

Tikmēr Saeima ceturtdien, 5.oktobrī, izskatīšanai komisijās nodot Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu, kas paredz reformēt veselības aprūpes finansēšanas sistēmu un ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu. 

Ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes. Sarunās ar streikotājiem neizdevās panākt vienošanās par kapitācijas naudas palielināšanu atalgojuma sadaļā. Sākotnēji ministrija prasībām nepiekrita, taču pēc Stratēģiskās padomes sēdes piedāvāja kapitācijas naudas palielināšanu sasaistīt ar kvalitātes kritēriju izpildi.

Streika otrās nedēļas sākumā mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu - turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti