Ārpus Rīgas

Caur smiltsērkšķiem liek pamatus, lai atgrieztos dzimtenē

Ārpus Rīgas

''Rīgas un Apriņķa Avīzes'' galvenā redaktore Ieva Karlsberga par pašvaldību vēlēšanām

Avīzes "Bauskas Dzīve" galvenā redaktore par Vecumnieku cietuma telpu izmantošanu

Vecumniekos bijušā cietumā vietā - patvērums krīzē nonākušām ģimenēm un sirmgalvjiem

Vecumnieku biušā atklāta tipa cietuma ēkās un teritorijā biedrība “Kalna svētības kopiena” izveidojusi rehabilitācijas centru krīzē nonākušām ģimenēm, sirmgalvjiem un citiem cilvēkiem, kam nepieciešama sociālā rehabilitācija, Latvijas Radio pastāstīja reģionālā laikraksta “Bauskas Dzīve” galvenā redaktore Anita Rozentāle.

Gada sākumā tika slēgts Vecumnieku atklāta tipa cietums, jo, samazinoties ieslodzīto skaitam, to vairs nebija izdevīgi uzturēt. To slēdzot, Tieslietu ministrija ietaupīja pusmiljonu eiro gadā.

Cietumu veido četras ēkas, un kopumā teritorija ir 72 hektāri. Par cietuma labi uzturētās infrastruktūras un ēku pamešanu uztraucās vietējie iedzīvotāji, jo cietums arī viņus un vietējo bibliotēku apgādāja ar siltumu, ūdeni.

Īpašums tika piedāvāts Vecumnieku pašvaldībai, kura sākotnēji īsti nezināja, ko ar šo īpašumu iesākt. Tagad tā ir noslēgusi līgumu uz desmit gadiem ar biedrību “Kalna svētības kopiena”, kuras paspārnē gandrīz 15 gadus ir atkarīgo rehabilitācijas centrs.

Rozentāle stāsta, ka šī reliģiskā kopiena attīstījusi plašu sociālo darbu. Vecumnieku novadā biedrība izveidoja patvērumu krīzes situācijā nonākušām ģimenēm ar bērniem, pusmūža ļaudīm, kuri sava dzīvesveida dēļ sabiedrībā jūtas atstumti, un sirmgalvjiem.

“Tur ir nodibināta kopiena, kurā dzīvo un strādā dažādas paaudzes, paši uzņemas atbildību par dzīvi. (..) Tur galvenā vērība veltīta sadarbības attīstīšanai, paaudžu pieredzes apmaiņai, dzīvotgribas uzturēšanai,” stāsta laikraksta redaktore.

Tā kā bijušā cietuma infrastruktūra ir labi uzturēta, tur veidos nelielas ražotnes un nodarbosies ar lauksaimniecību.

Jau pašlaik tur atrodas vairākas ģimenes ar maziem bērniem, ar kurām strādā sociālie darbinieki, arī vairāki pusmūža vīrieši un vecāka gadagājuma kundzes. “Kalna svētības kopiena” sadarbojas ar sociālajiem un probācijas dienestiem.

Iepriekš vietējie iedzīvotāji bija satrūkušies par Vecumnieku atklāta tipa cietuma slēgšanu, jo tas nodrošināja darbavietas un, viņuprāt, arī vairoja drošību un palīdzēja uzturēt sakārtotu vidi. Tomēr vairums bijušā cietuma darbinieku atraduši citu darbu iekšlietu struktūrās, bet citi atraduši darbu netālu no dzīvesvietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt