Dienas ziņas

Vērvē audzē biomasu apkurei

Dienas ziņas

SIA «Verems» paplašinās ar Eiropas atbalstu

Vecticībnieku ikonas atgriežas mājās

Vecticībnieki atgūst dažas nozagtās ikonas

Pēdējos gados tikai Latgalē vien vecticībnieku un pareizticīgo draudžu un kopienu priekšmeti ir zaudēti gandrīz 80% apjomā. Nozagto priekšmetu vidū nereti ir vecticībnieku ikonas. Garnadžus piesaistījusi gan svētbilžu lielā materiālā vērtība, gan arī vieglā pieejamība, jo daudzos dievnamos nav bijis signalizācijas. Nozagto svētbilžu skaits mērāms simtos, taču atpakaļ pie  īpašniekiem nonāk tikai nedaudzas. Daļa no tām atrastas aiz valsts robežām. Pirmdien Rēzeknes vecticībnieku draudze atguva divas vērtīgas ikonas.

19. gadsimtā tapušās koka ikonas "Kristus apskaidrošanās" un "Pestītājs tornī ar metāla vainadziņu" atvestas no Tallinas. Igauņu policijas pārstāvji palīdzējuši atrast nozagtās svētbildes. Kriminālprocess tika uzsākts jau 2009. gadā. Ilgs laiks bijis nepieciešams dokumentālo jautājumu nokārtošanai. Tāpat policijai grūtības bieži sagādā svētbilžu meklēšana, jo to pilnīga dokumentācija izmeklētājiem ne vienmēr ir pieejama.

„Ggrūti meklēt ikonu, ja nav nekāda apraksta. Mums dažreiz bija tādi gadījumi, kad ikonas ir nozagtas, bet mēs nezinām, kā izskatās, nav foto bildes, bet tagad es zinu, ka vecticībnieki visi nofotografēja, piefiksēja un tas ir ļoti labi," stāsta Rēzeknes iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Vitālijs Podgaiskis.

Vecticībnieku svētbildēm piemīt ļoti augsta garīga, mākslinieciska un arī materiāla vērtība. Daudzos vecticībnieku lūgšanu namos iepriekš netika uzstādīta mūsdienīga signalizācija, kas palīdzētu laicīgi konstatēt pārkāpumu. Šobrīd vecticībnieku draudzes pārstāvji šo jautājumu cenšas sakārtot, saka  Rēzeknes vecticībnieku kopienas priekšsēdētājs Vladimirs Nikonovs:

„Liekam signalizācijas, daudzos Dievnamos iepriekš signalizāciju nebija vispār.  Ko varam, to ar saviem spēkiem, ko paši nespējam – vēršamies pie valdības, lai arī ne vienmēr veiksmīgi. Lai gan šobrīd būs labojumi – 2. lasījums nākamā gada budžeta sadalei. Es iesniedzu labojumus valdībā, kur lūdzu finansējumu signalizāciju uzstādīšanai un ikonu aprakstam, kas ir saglabājušās – jo tas ir ļoti būtiski."

„Pēdējā laikā šeit uzsāk uzstādīt  mūsdienīgas signalizācijas, savukārt iepriekš – kāda bija apsardze? Principā nebija nekādas aizsardzības, aizvēra ar slēdzeni, restes uz logiem bija, salauzt un nozagt nebija grūti Ne katrs varbūt kaut ko tādu varēja izdarīt, bet šādu speciālistu netrūka," sarūgtinājumu pauž   Lipušku vecticībnieku draudzes vecākais Ivans Vasiļkovs.

Šogad Rēzeknes apkārtnē nav bijis neviena vecticībnieku ikonu zādzību gadījuma, taču iepriekš veikti daudzi šādi noziegumi, daudzas svētbildes joprojām tiek meklētas. Nozagto ikonu galamērķis parasti atrodas ārzemēs, kur pēc tām ir liels kolekcionāru pieprasījums, un arī pašlaik policija domā, ka  svētbildes jāmeklē ārpus Latvijas robežām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti