Panorāma

"Pīters Pens" Dailes teātrī

Panorāma

Skolēnu skaits pieaug, studējošo – samazinās

Vecrīgā uziet vēstures liecības

Vecrīgā meklē vēstures liecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Nedēļas sākumā Latvijas medijus pāršalca kurioza ziņa – kādā ēkā Vecrīgā arheologi atraduši paša Rīgas dibinātāja bīskapa Alberta ķemertiņu. Par spīti prozaiskajai dabai, šādas vietas vēstures pētniekiem ir ļoti noderīgas, tomēr šī ziņa izrādījusies tikai preses pīle. Kaut vēsturiskajā ēkā netrūkst interesantu liecību par Rīgas pagātni, ar bīskapu Albertu tai nekāda sakara nav bijis.

Trīs blakus esošās ēkās netālu no Jāņa baznīcas Vecrīgā šobrīd rosās strādnieki – viņi restaurē iepriekš līdz graustu līmenim nolaistās viduslaiku ēkas. Likums gan paredz, ka pirms lieliem remontdarbiem vēsturiskās celtnēs ir jāveic arheoloģiskā izpēte. To šobrīd dara Alda Pravorņa vadītie arheologi.

„Mums ir zināms, ka šī ēka ir būvēta virs kādas vēl senākas, iespējams, 13. gadsimta koka statņu būves, no kuras palicis pamatvainags. Bet tā pieder vācu Rīgai, mēs šobrīd neesam atklājuši nekādas liecības par pirmsvācu Rīgu,” atzīst  arheologs.

Saskaņā ar vēsturnieku pieņēmumiem, šī Vecrīgas daļa bijusi apbūvēta jau kopš 1226. gada, bet pirms tam tur atradies kuršu ciemats. Tepat blakus atradusies arī Rīgas bīskapa sēta, tomēr šobrīd pētāmā ēka celta jau vairākus gadsimtus pēc bīskapa Alberta laika.

18. gadsimtā noticis negadījums, kas pamatīgi izpostījis visu kvartālu – uzsprāgusi Miesnieku tornī esošā pulvera noliktava. Tas iznīcinājis daudzas vēstures liecības, bet daudzas saglabājušās ēku pagrabos kā kultūrslānis. Arī šobrīd renovētajā ēkā netrūkst skaistu vēstures liecību.

Arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā (VKPAI) atzīst, ka šajā apkārtnē arheologiem darba būs vēl daudz.

„Bija tā, ka senākā bīskapa pils vieta ir tagadējās Jāņa baznīcas [vietā] un tā vēl ir teritorija, kas nav pilnībā arheoloģiski pētīta. Un es domāju, ka tur nākotnē, tad, kad varbūt arī būs citas tehnoloģijas, - iespējams, ka tur varbūt vēl var būt sensacionāli dažādi atklājumi,” cer  VKPAI Arheoloģijas un vēstures daļas vadītāja Sandra Zirne.

Iespējams, tās gaidāmas nākotnē, bet pagaidām arheoloģiskas sensācijas šajā Vecrīgas nomalē ir tikai fantāzijas augļi.

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti