Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Gads Zolitūdes tiesā: process lēns, bet pasteidzināt nevajag

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Bezspēcību vides sardzē neatzīst, nākamgad ar piesārņotājiem «auklēsies» vēl vairāk

Vecrīgā, centrā un Grīziņkalnā specifiski pārkāpumi; «Maskačka» kļūst civilizētāka

Vecrīgā, centrā un Grīziņkalnā specifiski pārkāpumi; «Maskačka» kļūst civilizētāka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Rīgā vidēji diennaktī ir 300 līdz 350 notikumi: izsaukumi vai arī policijas darbinieku fiksēta informācija par dažādiem pārkāpumiem. Pārsvarā pašvaldības policiju izsauc gadījumos, ja kāds pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus, piemēram, novieto mašīnu neatļautā vietā. Tāpat virkne izsaukumu saistās ar sabiedriskās kārtības nodrošināšanu.

56 000 pārkāpumu

Vispirms Rīgas pašvaldības policijas ikdienas darbu Latvijas Radio devās vērot kopā ar Latgales pārvaldes inspektoriem Raimondu Pērkonu un Daini Svarinski. Abi jaunie vīrieši policijā strādā vairākus gadus, Dainis – septiņus, Raimonds – trīs. Viņu darba diena sākās deviņos no rīta un turpināsies līdz deviņiem vakarā.

Pirms tam policisti izskatīja pašvaldības policijas notikumu žurnālu, kas sīki un smalki ļauj ieskatīties pašvaldības policijas darbā. Žurnāls pieejams par nedaudz vairāk nekā diviem gadiem – 2014., 2015. gadu un 2016. gada pirmajiem pāris mēnešiem. Šajā laikā

visbiežākais pārkāpums – ceļu satiksmes noteikumu neievērošana, par ko policija uz izsaukumiem devusies 56 000 reižu.

(lsm.lv)

Arī inspektori apliecina, ka ar ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem jāsastopas bieži.

Arī «īpašās adreses» un publiskie pasākumi

Abi inspektori strādā Rīgas Latgales priekšpilsētā, un darba diena sākas policijas iecirknī Ludzas ielā. Žurnāliste un policisti sēžas policijas busiņā, lai apsekotu adreses. Raimonds pie stūres, Dainis viņam blakus. Radio žurnāliste sēž uz aizmugurējā sēdekļa pie loga aiz šofera pie neliela galdiņa. Kamēr izsaukumu nav, ir jādodas uz vietām, par kurām iepriekš no iedzīvotājiem saņemtas sūdzības. Ja viņus izsauks uz kādu notikumu, tad dosies uz turieni.

„Standarta diena pārsvarā ir izsaukumi. Ļoti daudz ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu. Sastādām administratīvo pārkāpuma protokola lēmumus, ja autovadītāja nav uz vietas. Tālāk, ja ir kaut kāds brīvs brītiņš, tad mēs apsekojam adreses, tie ir visi iesniegumi, ko iedzīvotāji mums sūta, kā arī kādi informatīvie, kur pastiprināta uzmanība jāpievērš, kur pulcējas vairāk tautas, kur varētu būt kādi pārkāpumi," klāsta Svarinskis.

Viņš stāsta, ka pārsvarā dienas laikā izsaukumi ir par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu.

Dati liecina, ka visbiežāk ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi notikuši Rīgas centrā – gandrīz piektā daļa no visiem notikumu žurnālā reģistrētajiem gadījumiem.

Otrajā vietā ar 6000 izsaukumu divu gadu laikā ir Vecpilsēta, tad seko Āgenskalns, kurp pašvaldības policija ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu dēļ devusies vairāk nekā 4500 reižu. Notikumu žurnāls rāda, ka pašvaldības policijai šo gadu laikā 26 reizes izsaukuma iemesls bijis „transportlīdzeklis apstādījumos”.

Ikdienas konflikti un trokšņošana naktīs

Pirmais ceļu satiksmes pārkāpums nav ilgi jāgaida. Policisti apseko kādu pagalmu Salacas ielā, kur iedzīvotāji sūdzējušies par mašīnu novietošanu. Arī šoreiz mašīna stāv uz ietves. Šofera līdzās nav, tādēļ nākas izrakstīt sodu.

Pēc kāda laika seko arī izsaukums uz Rīgas Centrāltirgu par divām neatļautā vietā atstātām mašīnām. Centrāltirgū policijas ekipāžu sagaida apsargs. "Otrs tikko aizbrauca - pirms 30 sekundēm," viņš paskaidro.

Mašīna, kura tikko aizbraukusi, stāvot neatļautā vietā teju katru dienu, uzsver apsargs. „Cik es varu ar viņu runāt? Viņš man pa taisno pateica, lai eju…

Man jau vienkārši apnika, cilvēki sūdzas. Busiņš, piemēram, kad stāvēja tā mašīna, nevarēja izbraukt. Viņš tieši pa vidu nolika un aizgāja. Šeit pastāvīgi tas notiek. Cilvēki nāk uz administrāciju un sūdzas, ka nevar normāli iziet," stāsta apsargs. Svarinskis iesaka apsarga priekšniecībai rakstīt policijai iesniegumu.

Svarinskis norāda, ka salīdzinoši daudz izsaukumu dienā ir arī par bezpajumtniekiem reibumā, kuri guļ publiskās vietās. Arī dati rāda, ka šādu gadījumu bijis daudz – gandrīz 17 000. Visvairāk tieši Maskavas forštatē.

„Naktī ir vairāk trokšņošanas, kad traucē kādam atpūsties, gulēt pa nakti un ģimenes konflikti. Bet tie ir visur, pa visu rajonu.

Tas nav noteikts kaut kāds vienā vietā. Mēs strādājam Latgales administratīvajā teritorijā. Mums pašvaldības policijā ir sadalīta teritorija, kur katra iecirknis strādā. Mūsu pārvalde Latgales administratīvajā teritorijā strādā. Mēs pašlaik patrulējam tieši pa Maskavas forštati un pa centru. Citi kolēģi strādā Ķengaragā," saka Svarinskis.

Grīziņkalnā daudz pārrunu ar nepilngadīgajiem

Pašvaldības policijai ir sešas teritoriālās pārvaldes. Centra un Latgales pārvaldē, salīdzinot ar Vidzemes vai Ziemeļu pārvaldi, ir vairāk izsaukumu, norāda Administratīvās pārvaldes priekšnieks Lauris Kudiņš. „Par pamatu tam ir iedzīvotāju blīvums, dažādi infrastruktūras objekti, aktīvās atpūtas vietas, parki, skvēri, izglītības iestādes, interešu centri. Centra teritorijā raksturīga apbūve un infrastruktūras intensitāte. Savukārt Kurzemes pārvaldes teritorijā ir plašākas brīvas teritorijas: Dārziņi, Bolderājas apkaime. Situācija katrā pārvaldē ir nedaudz atšķirīga," pauž Kudiņš.

Lūgts izcelt kādu Rīgas mikrorajonu, Administratīvās pārvaldes priekšnieks min tieši Latgales pārvaldes teritoriju – Grīziņkalnu.

Tur aktuāla problēma esot parādījusies salīdzinoši nesen. Tur, kā arī Rumbulā, ir izplatīta prostitūcija. "Nesaku, ka citās pārvaldēs nav šāda veida pārkāpumu, bet tie ir epizodiski un citās pārvaldēs nav bijusi nepieciešamība norīkot speciālas vienības uz konkrētas teritorijas pieskatīšanu," stāsta Kudiņš.

Notikumu žurnālā gan Grīziņkalns ir līderos vienā jomā – šajā apkaimē veica visvairāk profilaktisku pārrunu ar nepilngadīgajiem. Grīziņkalnā tas noticis 112 reizes no visām 285 reizēm.

«Razģevalkas» vairs nav

Arī Maskavas forštatei ir savs raksturiņš, liecina dati.

Šajā rajonā visvairāk no visiem bijuši izsaukumi par guļošām personām, smēķēšanu neatļautā vietā, atrašanos alkohola reibumā. Ģimenes konflikti vai alkohola lietošana neatļautā vietā visbiežāk manīta Ķengaragā. Bet par laušanos durvīs visvairāk izsaukumu ir uz Purvciemu.

Statistika par ģimenes konfliktiem Rīgā

(lsm.lv)

Runājot par Maskavas forštati, inspektors Svarinskis gan norāda, ka pēdējos gados situācija esot manāmi uzlabojusies. "Agrāk sacīja, ka te nevar paspert 10 soļus, kad tevi kāds jau mēģinās apzagt. Tagad ir pavisam savādāk. Ir drošāk. Var iet mierīgi. Daugavpils ielā ir tunelis, tautā saukta par "razģevalku" ("ģērbtuvi" - latviešu valodā). Tāds ir nosaukums, jo kāds vienmēr sagaidīja. Tagad tur viss ir izmainījies. Tur ir kamera, un policija ļoti ātri reaģē. Arī mājas - jā, ir palikuši deguši grausti, bet lēnām viss atjaunojas," stāsta Svarinskis.

Kautiņi, nenotīrīti jumti un ietves ziemā, kā arī trokšņošana vasaras naktīs

Savukārt visbiežāk policijai nācies doties uz centru, Vecpilsētu, tad Maskavas forštati, Āgenskalnu un Purvciemu.

Tieši uz centru ir bijis praktiski katrs desmitais izsaukums.

Rīgas centram un Vecpilsētai pašvaldības policijas notikumu žurnālā parādās savs, īpašs raksturs. Šurp ir bijusi lauvas tiesa izsaukumu par dabisko vajadzību kārtošanu publiskā vietā – gandrīz divas trešdaļas no visiem izsaukumiem.

Arī izsaukumi uz kautiņiem, konfliktiem, trokšņošanu visbiežāk bijuši no centra un Vecpilsētas. Tas izskaidrojams gan ar salīdzinoši lielo iedzīvotāju skaitu, kas atrodas centrā un Vecrīgā, gan ar to, ka tur notiek daudz dažādu publisku pasākumu un izklaižu.

Policijas žurnālā varam arī sekot sezonālajām problēmām. „Tie ir teritorijas kopšanas gadījumi - neattīrītie jumti no sniegiem. Ja tas ir aktīvās atpūtas vasaras sezonā, tad saistīti ar aktīvās atpūtas pārkāpumiem: grila kurināšanu, trokšņošanu nakts stundās namu pagalmos," norāda Kudiņš.

Ja pieņem, ka atrašanās ar atvērtu alkohola iepakojumu ir vasaras sezonas tipisks pārkāpums, tad visbiežāk šādi grēkāži policijas redzeslokā nokļuvuši Āgenskalnā – 745 reizes divu gadu laikā, kā arī Imantā un Iļģuciemā.

Savukārt, piemēram, krītošs sniegs vai ledus transportlīdzekļus 47 gadījumos sabojājis centrā, bet 13 gadījumos – Brasā. Nenotīrītas gājēju ietves visbiežāk bijušas Mežciemā, bet sniega nenotīrīšana ap transportlīdzekļiem ir problēma Juglā un Daugavgrīvā. Ledus un sniega, kas krīt no jumtiem, radītas traumas pašvaldības policijai raizes sagādājušas 25 gadījumos Pļavniekos un 22 gadījumos Ķengaragā un centrā.  

Iedzeršanu rīkotājs sola vairs naktsmieru netraucēt

Dažādi konflikti raksturīgi visām sezonām.

(lsm.lv)

Arī laikā, kad Radio dodas līdzi policistiem, braucam apsekot kādu dzīvokli. „Nama iedzīvotāji sūdzas par vienu dzīvokli, kur ierodas nepiederošas personas, kas trokšņo, traucē viņiem atpūsties, nepārtraukti lieto alkoholu.

Kolēģi jau bija pārējos dzīvokļus apgājuši, aptaujājuši. Mēs mēģināsim satikt vainīgo dzīvokļu iedzīvotājus. Ar viņiem vajag veikt pārrunas," norāda Svarinskis.

Dzīvoklis, kurā ierodas policija, atrodas vecā koka mājā. Lai līdz tai tiktu ar policijas mašīnu, jābrauc pa bedrainu, milzīgām peļķēm pārklātu grants ceļu.

Dienas laikā dzīvokļa iedzīvotāju, kurš uztrauc kaimiņus, nav mājās.  

Tomēr, kad policija ierodas vakarā pēc sešiem, dzīvokļa iemītniekus izdodas sastapt.

Vīrietis lūdz policistus ar viņu sarunāties kāpņutelpā, runā krieviski. Sievieti atstāj dzīvoklī, pats iziet. Inspektori izskaidro, ka ieradušies, jo nama iedzīvotāji uzrakstījuši iesniegumu. Vīrietim izskaidro, ka atpūsties vienmēr var, taču jāprot apstāties un nedrīkstot traucēt citus iedzīvotājus.

Vīrietis apliecina, ka ir saklausījis policistus un turpmāk netraucēšot citus.

Brauc marihuānas iespaidā

Atpakaļceļā policija saņem izsaukumu uz Lomonosova ielu Maskavas forštatē. Tur citai pašvaldības policijas ekipāžai vajadzīga palīdzība.

Braucot ar ieslēgtām bākugunīm un sirēnu, izsaukuma vietu policija sasniedz aptuveni divās minūtēs. Tur ir redzama cita pašvaldības policijas ekipāža, kas apturējusi kādu vīrieti mašīnā ar ārzemju numuriem. "Pīpēja zāli, braucot ar automašīnu. Iespējams, mašīnā vēl ir zāle," viņš paskaidro.
 
Vīrieti ieveda Daiņa un Raimonda policijas mašīnas aizturēto nodalījumā. Viņus izsauca, jo kolēģi brauca ar mazāku mašīnu, kurā šāda nodalījuma nebija. Pagaidām aizturētā mašīnā narkotiskās vielas neatrada, norāda inspektors Raimonds Pērkons. „Tagad gaidīsim Valsts policiju, Ceļu policiju. Atbrauks Ceļu policija, ja būs aizdomas par kaut kādām narkotiskām vielām, pēc tam atbrauks grupa, eksperti, kas pārbaudīs mašīnu.”

Iereibušo šoferi aizturēja Latgales pārvaldes inspektors Aldis Popens ar kolēģi.

„Automašīna veica tādus nestandarta manevrus bez pagrieziena rādītājiem. Nolēmām, ka jāpārbauda šoferis, vai viņš ir skaidrā. Šinī gadījumā viņš nav skaidrā.

Viņš vienkārši brauca bez pagriezieniem, nolēmām pārbaudīt. Sekojām kādu puskilometru līdz panācām," pauda Popens.

Aizturētais Bulgārijas pilsonis nepretojās un kopumā uzvedās rāmi. Pats atzinis, ka esot lietojis marihuānu, un līdz ceļu policijas ierašanās brīdim atradās policijas busiņa aizturēšanas nodalījumā. Pēc kāda laika atbrauca Ceļu policija un viņi pārņēma darbu, arī aizveda aizturēto uz ekspertīzi.

Notikumu žurnāls rāda, ka personas narkotisko vielu reibumā visbiežāk manītas centrā – 152 reizes, taču ar gandrīz 150 reizēm neatpaliek arī Maskavas forštate.

Alkohola lietošana un konflikti ģimenē ir visur; specifiskas problēmas vien atsevišķās vietās

Pašvaldības policijā norāda, ka kopumā, salīdzinot ar citām Eiropas galvaspilsētām, Rīga esot mierīga.

Visos galvaspilsētas mikrorajonos ir cilvēki, kas lieto alkoholu, pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus un arī ģimenes konflikti veidojas visos mikrorajonos.

Vērā ņemams rādītājs ir gadalaiks. Vasarā izsaukumi ir saistīti, piemēram, ar trokšņošanu naktī pagalmos. Savukārt ziemā ir daudz izsaukumu, piemēram, saistībā ar nenotīrītiem namu jumtiem.

Tikmēr ģimenes konfliktu skaits atkarībā no sezonas paliek nemainīgs. Tāpat ir arī ar ceļu satiksmes pārkāpumiem. Taču būtiski pēc pārkāpumu skaita izceļas galvaspilsētas centrs, jo tur ir vairāk iedzīvotāju, arī tūristu. Tikai atsevišķi mikrorajoni izceļas ar specifiskām problēmām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti