Dienas ziņas

"Rīgas satiksme": Biļetes cena nenosedz pat pašizmaksu

Dienas ziņas

Mākslas darbs sauc pēc palīdzības

Vētra Vecpiebalgā nogāž simtiem koku

Vecpiebalgas vētras postījumu sakopšanai vajadzēs vairākus mēnešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Citur dzied putni, mums nepārtraukti skan zāģis – tā par aizvadītajām brīvdienām stāsta vecpiebaldzēni. Tur notiek uzkopšanas darbi pēc piektdienas vakarā piedzīvotās vētras, kas aptuveni desmit minūšu laikā nogāzusi simtiem koku.  

Vētra piektdien gāza kokus, pārpludināja ceļus, pārrāva elektrolīnijas, kā arī sabojāja infrastruktūru. Vietējie atzīst, ka sakopšanas darbi prasīs vairākus mēnešus.

"Saskaitīju apmēram 15 kokus, tālāk man nojuka. Ceļu atbrīvojām, ateja apgāzās, siltumnīca saliekta, istabā ūdens lija pa lodžiju.

Trieciens bija tāds kā no ugunsdzēsēju šļūtenes. Piecas, desmit  minūtes mēs pat neredzējām neko, jo balts bija, nokapāja. Briesmīgi! Kaimiņam jumtu aiznesa,"

par postījumiem savā sētā stāstīja vietējais iedzīvotājs Pauls.

"Cik ilgam laikam tagad darbs? Man jumts ir traumēts, tad mēģinām uzmanīgi novilkt koku nost, jāsalabo jumts mājai. Man tēvs arī nekad nav teicis, ka te būtu tik traki pūtis, lauzti koki," stāstīja Aigars.

Taču par vētras epicentru kļuva Kārļa Skalbes "Saulrieti". Muzejam pieguļošais mežs šobrīd atgādina kailcirti. 

"Atbraucot uz šejieni, bija jāsaprot, kā vispār pienākt pie ēkas. Šeit bija kādi četri, pieci koki, kas balstījās cits uz cita. Bija skaidrs, ka agri vai vēlu viņi kritīs tieši mājai pa vidu. 

Tādēļ mēs aicinājām arī cilvēkus, ja kādi var, lai nāk palīgā. Jo nāca virsū tumsa, tas bija jānovērš," stāstīja Piebalgas muzeju apvienības "Orisāre" vadītāja Līva Grudule.

Lai arī ēkai nav būtisku bojājumu, ir izsisti logi, cietusi fasāde, nolauzts karoga masts, iznīcināta jaunā brīvdabas ekspozīcija un izpostīta Skalbes kapa vieta.

"Tie koki ir ne tikai lūzuši, tie ar visām saknēm izgāzti. Šur tur bedres ir gandrīz trīs metru dziļumā. Mēs vēl nezinām, ko ir izdarījuši tie koki, kas ir šobrīd vēl uz jumta, jo tas, ka tur kaut kur ūdens plūst, tas ir skaidrs, jo vakar augša pludoja," stāstīja Grudule.

Par spīti tam, ka apkārt valda haoss, muzeja darbiniece Ērika slaucīja lieveni, kā to darot katru dienu. Tas palīdzot savākties un neraudāt par postījumiem šeit, kā arī savā īpašumā. 

"Es pusstundu turēju logu ar rokām, lai vējš neizspiež. Pēc tam paskatos pa logu, mūsu bišu dravā visiem būriem vāki nost, no kalna tek upe.

Bridām līdz ceļgaliem pa dubļiem, glābām bites. Pieejam pie bišu stropa, skatos, tur iekšā krusa, ar saujām grābu. Tiešām savā mūžā ko tādu redzēju pirmo reizi," atcerējās Ērika.

"1987. gadā, kad atklāja šeit Kārļa Skalbes muzeju, īsi pirms tam teju visa latviešu tauta iesaistījās ēkas atjaunošanā. Ideja bija tāda – ja mums atgriezīsies Skalbe, tad mums būs arī Latvija," stāstīja Grudule.

Tāpēc muzeja darbinieki aicina braukt ciemos un ar savu darbu, tāpat kā pirms vairāk nekā 30 gadiem, palīdzēt "Saulrietiem" atjaunoties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti