Vecpiebalgas novada dome bāriņtiesas darbu vērtēs septembrī

Pēc Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) aizrādījumiem Vecpiebalgas novada dome plāno septembrī vērtēt bāriņtiesas darbu un iestādes vadītājas atbilstību amatam, tikmēr bāriņtiesa norāda, ka inspekcijas konstatētās nepilnības gandrīz novērstas. 

Vairākkārt konstatējusi nepilnības Vecpiebalgas novada bāriņtiesas darbā, VBTAI lūgusi pašvaldību izvērtēt bāriņtiesas vadītājas atbilstību amatam. Šī ir jau otrā reize, kad inspekcija ar šādu aicinājumu vērsusies novada domē.

Kompleksajās pārbaudēs inspekcija secinājusi, ka bāriņtiesa nav izpildījusi likumā noteiktos termiņus par aprūpes vai aizgādības tiesību pārtraukšanu. Bijuši arī trūkumi aizbildnības lietās.  

Vecpiebalgas novada dome bāriņtiesas priekšsēdētājas atbilstību amatam vērtēja jau šī gada janvārī, kad deputāti vienojās bāriņtiesai dot trīs mēnešus laika trūkumu novēršanai, tādējādi ļaujot iestādes vadītājai darbu turpināt. Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, pēc tam veicot atkārtotu pārbaudi, konstatēja, nepilnības novērstas daļēji. Vairākos gadījumos, lai lemtu par bērnu tālāko likteni, Vecpiebalgas novada bāriņtiesa nav pārskatījusi lietu gada laikā, kā to prasa likums.

VBTAI Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gluščenko stāstīja, ka, raugoties no bērnu interešu viedokļa, “šāda līdz galam neatrisināta situācija liedz bērnam iegūt patstāvīgu ģimeni – vai nu atgriezties savā bioloģiskajā ģimenē vai, ja tas nav iespējams, kļūt juridiski brīvam un nonākt adoptētāju aprūpē”.

Vecpiebalgas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Ilze Pērkone savukārt norādīja, šobrīd inspekcijas norādītie trūkumi ir tikpat kā novērsti. Vairākas lietas par aizgādības tiesību pārtraukšanu jau atrisinātas, dažām vēl gaidāms tiesas process. Vienā no gadījumiem mātei aizgādības tiesības atjaunotas un ar ģimeni šobrīd strādā sociālais dienests. To visu nav izdevies paveikt ātrāk, jo trūkst darba spēka, skaidroja Ilze Pērkone.

 “Ir tā, ka bieži vien man vienai pašai jābrauc apsekot ģimeni. It kā jau nav norādīts, cik cilvēkiem pie ģimenes apsekošanā jāierodas, bet labāk, ja ir divi. Viens raksta protokolu un, ko viens nepamana tajā sarunā, to varbūt otrs pamana,”  stāstīja Pērkone.

Lai gan uz katru no pieciem pagastiem ir pa vienam bāriņtiesas darbiniekam, ieskaitot iestādes vadītāju, viņa uzsver, problēma ir, ka darbinieki strādā uz nepilnu slodzi. Pašvaldībai ir lūgts pilna laika darbinieks, taču sekojis atteikums.

Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētāja Ella Frīvalde-Andersone savukārt skaidroja, ka pašvaldība veido budžetu iespēju robežās, jo  “cilvēku jau vairāk novadā nepaliek”.

“Slodzes un darba algas visi darbinieki gribētu vairāk un lielākas. Iespējams, [nepilnību iemesls] ir zināšanu trūkums, un arī tās uzdots papildināt, konsultējoties ar inspekcijas amatpersonām,” sacīja pašvaldības vadītāja.

Atkārtoti bāriņtiesas darbu Vecpiebalgas novada dome plāno izvērtēt septembrī. Ja tiks konstatētas vēl kādas nepilnības, kas nav novērstas, vēlreiz tiks skatīts arī jautājums par iestādes vadītājas atbilstību amatam.

Jau ziņots, ka inspekcija lūgusi izvērtēt bāriņtiesu darbinieku atbilstību amatiem Ropažu, Ikšķiles, Vecpiebalgas, Ogres un Aizputes novadu domēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti