Panorāma

Jaunas partijas aug kā sēnes

Panorāma

Uz Daugavpils šosejas noplūdusi slāpekļskābe

Trūkst iekārtu, lai konstatētu smakas cēloni Vecmīlgrāvī

Vecmīlgrāvja smaku cēloņu konstatēšanai vides dienestam trūkst iekārtu

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas ārkārtas sēdē Valsts vides dienesta pārstāvji norādīja uz iekārtu trūkumu, kas neļauj konstatēt, tieši kādas vielas izraisa smaku Vecmīlgrāvī. Tomēr, lai iedzīvotājiem nebūtu ar to jāsamierinās, tiek strādāts pie likuma normas, kas tvaika savākšanas iekārtas ostas termināļos padarīs par obligātām.  

Piektdien, 22.septembrī, vakarā sasauktajā Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas ārkārtas sēdē Valsts vides dienests norādīja, ka nav izdevies konstatēt cēloņus smakai Vecmīlgrāvī.

Iepriekš tika pausts, ka viela, kas izraisīja smaku 12.septembrī, varētu būt merkaptāns, ko mēdz pievienot gāzei, lai varētu konstatēt tās klātbūtni. Izrādās, pārliecības par to nav.

Tādēļ starp opozīcijas deputāti Jutu Strīķi (Jaunā konservatīvā partija) un Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālās pārvaldes direktora vietnieku Elmāru Jasinski izvērtās asāka vārdu apmaiņa.

Jasinskis, atzina, ka VVD pieņēma, ka viela varētu būt merkaptāns.

“Tātad dokumentāli tas pierādīts nav, mēs varam pieņemt, ka tas ir arī kaut kas cits?” jautāja Strīķe.

“Šoreiz paklausieties varbūt mani, nu nevajag. Kā jūs uzskatāt, kā var savākt gāzi, kas ir gaisā, un uztaisīt viņai analīzes? Ja jums ir tādi priekšlikumi...” iebilda VVD pārstāvis.

“Es varu atbildēt. Kriminālistikā jau sen pēc gāzes vai gaisa, kas ir palicis mašīnā, nosaka, ka tas ir konkrēts cilvēks, kas tur ir bijis četras, piecas, sešas stundas, pat diennakti atpakaļ. Pēc gaisa analīzēm var noteikt dažādu vielu atrašanos gaisā. Vai tiešām mēs nevaram kaut ko tik stipru, ko jūt cilvēka deguns, noteikt, kas tas ir?” klāstīja Strīķe.

“Paldies par padomu, mēs turpmāk vērsīsimies kriminālistikas laboratorijā,” ironizēja Jasinskis, piebilstot, ka dienestam šādu iekārtu nav.

Sēdē bija ieradušies arī Vecmīlgrāvja iedzīvotāji, kas dienestu īpaši kritizēja par to, ka cilvēki ilgstoši nezināja, kā rīkoties un vai viņu veselība ir apdraudēta.

Valsts vides dienesta ģenerāldirektores vietniece Aina Stašāne pauda, ka ar savām sūdzībām var vērsties pie dienesta dežurantiem un, ja saņemtas sūdzības no vairākiem cilvēkiem vai dežurants izvērtē, ka sūdzība ir gana nopietna, to pārbaudīt dodas inspektors. No otras puses, daļa atbildība jāuzņemas cilvēkiem.

“Man liekas, ka iedzīvotājiem pašiem ir jābūt gana atbildīgiem par savu veselību un dzīvību un, ja viņi sajūt kādu ļoti aizdomīgu smaku, kas traucē labsajūtu, tad acīmredzot cilvēkam ir jāpaliek mājās labāk, jāaizver logi,” sacīja Stašāne.

Lai mazinātu iespēju, ka Vecmīlgrāvja iedzīvotājiem ar smaku, kas nāk no ostas, jāsamierinās regulāri, tiek strādāts pie likuma normas, lai ostas termināļiem obligāti būtu jāierīko vielas tvaika savākšanai.  

Iepriekš Valsts vides dienests (VVD) ziņoja, ka tam izdevies atklāt iespējamo Rīgas ostas uzņēmumu - "PARS termināls" - kura darbības dēļ Vecmīlgrāvi trešdien, 20. septembrī, pārņēma neizturamas smakas un kā dēļ uz slimnīcu nogādāti divi pusaudži.

Bet vēl pirms nedēļas Vecmīlgrāvī bija jūtama asa gāzes smaka, kuras avots aizvien nav noskaidrots. Toreiz smaku, šķiet, izraisīja gaistošā viela merkaptāns – to mēdz pievienot gāzei, lai vieglāk varētu konstatēt iespējamo gāzes klātbūtni apkārtējā vidē. Smakas dēļ uz slimnīcu aizveda divus kāda termināļa darbiniekus.

Arī iepriekš iedzīvotāji ziņojuši, ka reizēm jūt asu gāzes smaku Vecmīlgrāvī un tā apkārtnē, vainojot tajā netālo ostu un tur esošo gāzes krātuvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti