Vecāku padome: LM topošie grozījumi var negatīvi ietekmēt smagi slimu bērnu ģimenes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Labklājības ministrijā (LM) pašlaik topošie likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" grozījumi varētu pasliktināt to ģimeņu stāvokli, kurās bērni saslimuši ar ilgstoši ārstējamām smagām diagnozēm. Šādas bažas pauž Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Vecāku padome, informēja slimnīcas pārstāve Vita Šteina. 

Kā tagad maksā slimības pabalstu un kā iecerēts?

  • Pašreizējā kārtība

Līdz 14 gadus veca slima bērna kopšanai slimības pabalstu piešķir un izmaksā par laiku no darbnespējas pirmās dienas līdz darbnespējas 21.dienai. Ja saslimšana ir ilgstošāka un bērnam vecāka aprūpe nepieciešama ilgāk, tad var saņemt jaunu darbnespējas lapu – tā atjaunojama ik pēc 21 dienas. Tas vecākiem un ārstiem rada administratīvus šķēršļus, vairākkārt vēršoties pie ārsta un noformējot jaunu darbnespējas lapu, kaut būtībā bērns turpina slimot.

  • Ministrijas priekšlikums

Paredz tiesības vecākiem saņemt slimības pabalstu par smagi slima bērna kopšanu līdz 26 nedēļām, skaitot no darbnespējas pirmās dienas, ja darba nespēja ir nepārtraukta, vai ne ilgāku par 52 nedēļām trīs gadu periodā. Vecāku padome ir apmierināta, ka pašreizējās 21.dienas vietā darbnespējas lapu vajadzētu atjaunot vien pēc 26 vai 52 nedēļām, taču satrauc trīs gadu periods – termiņa ierobežojums, kāda pašlaik nav.

Avots: BKUS un LM sagatavoto likuma grozījumu anotācija.

Viņa klāsta: ja bērnam ir noteikta onkoloģiska diagnoze, ir smaga trauma vai cita smaga ilgstoši ārstējama saslimšana, pastāv ļoti liela iespēja, ka viens no vecākiem vairs nevar apmeklēt darbu, jo viņam jābūt kopā ar bērnu. Dažkārt šis periods ieilgst pat uz trim četriem gadiem.

 

Jaunais likumprojekts paredzot, ka līdzšinējā finansiālā atbalsta vietā ģimenēm vairs nebūs iespēja saņemt slimības pabalstu, ja bērns ārstēsies ilgāk par vienu gadu, kas būtu papildu pārbaudījums ģimenēm, norāda Šteina.

Tāpēc BKUS Vecāku padome iesniegusi ministrijai savus priekšlikumus, kā arī aicina labklājības ministru Jāni Reiru ("Vienotība") nebūt vienaldzīgam un pievērst uzmanību, lai priekšlikumi grozījumiem likumā būtu atbilstoši vecāku un bērnu interesēm, nevis radītu papildu grūtības ģimenēm.

BKUS Vecāku padome kā pozitīvu piemēru min kaimiņvalsti Lietuvu, kas izmaiņas darbnespējas lapas noteikumos jau ieviesusi un izveidojusi ilgstoši ārstējamo diagnožu sarakstu. Darbnespējas gadījumā ekonomiski aktīvajiem vecākiem tiek apmaksāta darbnespējas lapa 364 dienu garumā bez ierobežojumiem.

BKUS Vecāku padome ministrijai rosina:

  • Līdzšinējo 14 gadu vecuma ierobežojuma vietā palielināt bērnu (pacientu) vecumu līdz 18 gadiem, kuru smago diagnožu dēļ viens no vecākiem atrodas bērnam līdzās visas terapijas un rehabilitācijas laikā, par kuru tiek piešķirta un apmaksāta darbnespējas lapa;
  • Pagarināt un apmaksāt darbnespējas lapu vecākiem, kuru bērni slimo ar ilgstoši ārstējamām slimībām (atbilstoši izveidotam šo diagnožu sarakstam), kas pārsniedz 365 dienas. Pagarināt un apmaksāt darbnespējas lapu par visu reālo terapijas (bērna saslimšanas) laiku;
  • Konsultējoties ar BKUS ārstiem, izveidot diagnožu sarakstu, kurā uzskaitītas ilgstoši ārstējamas slimības, īpaši izceļot diagnozes, kuru terapija ilgst vairāk nekā vienu gadu;
  • Pagarināt un apmaksāt darbnespējas lapu arī vecākiem, kuri ir spiesti ārstēt bērnu ārpus Latvijas ilgāk par 21 dienu, ja Latvijā nav iespēja saņemt terapiju, operāciju vai rehabilitāciju.

Lai pārrunātu likuma grozījumu ietekmi uz ģimenēm, kurās ilgstoši - vairāk nekā gadu - ārstējas bērni ar smagām diagnozēm, kā arī vienotos par iespējamiem atbalsta risinājumiem šajā jomā, BKUS Vecāku padome aicina labklājības ministru uz tikšanos, pieaicinot Veselības ministrijas pārstāvjus un BKUS speciālistus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti