Sadaļas Sadaļas

Vecāku pabalstu ārkārtējās situācijas laikā turpinās izmaksāt arī pēc termiņa beigām

Saeima ceturtdien, 2. aprīlī, atbalstīja izmaiņas, kas ļaus Covid-19 ierobežošanai izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā turpināt izmaksāt vecāku pabalstu arī pēc šī pabalsta termiņa beigām.

Grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" izstrādāti, lai noteiktu kārtību vecāku pabalstu saņemšanas turpināšanai, ja tā izmaksa pēc spēkā esošā regulējuma būtu jāpārtrauc.

Grozījumi atbalstīti vienbalsīgi ar 81 deputāta balsi.

Paredzēts, ka turpmāk gadījumos, ja personas bērns, par kuru persona saņem vecāku pabalstu, ārkārtējās situācijas laikā sasniedz vecumu, kad tiek pārtraukta vecāku pabalsta izmaksa, tad persona turpina saņemt vecāku pabalstu līdz ārkārtējās situācijas beigām, kā arī vienu mēnesi pēc tam.

Grozījumi likumā paredz, ka personai, kurai piešķirtā vecāku pabalsta periods (līdz bērna viena gada vai pusotra gada vecumam) beidzas laikā, kad sakarā ar Covid-19 izsludināta ārkārtējā situācija un kura ārkārtējās situācijas radīto apstākļu dēļ nevar atgriezties darbā, jo darba devējs nenodarbina darbinieku vai iestājusies dīkstāve, vai persona nevar gūt ienākumu no saimnieciskās darbības, var pieprasīt piešķirtā vecāku pabalsta turpinājuma izmaksu pēc bērna viena gada vai pusotra gada vecuma sasniegšanas.

Šo vecāku pabalsta turpinājumu var izmaksāt par periodu no 2020. gada 12. marta līdz persona sāk gūt ienākumus kā darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, bet ne ilgāk kā sakarā ar Covid-19 izsludinātās ārkārtējās situācijas beigām.

Par šo periodu vecāku pabalsta turpinājums tiek izmaksāts iepriekš piešķirtā vecāku pabalsta apmērā, bet ne vairāk kā 700 euro mēnesī.

 Vecāku pabalsta turpinājumu neizmaksā, ja persona veic saimniecisko darbību un gūst ienākumus vai tai ir piešķirts dīkstāves pabalsts.  

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) paziņojumā medijiem uzsvēra, ka koronavīrusa izraisītās krīzes laikā tiek meklētas iespējas palīdzēt pēc iespējas vairāk cilvēkiem, tostarp vismazāk aizsargātajām personām, kā arī ģimenēm.

“Māmiņām jājūtas droši par savu un bērnu veselību, par iespēju atgriezties darba tirgū, līdz ar to ir nepieciešami papildu aizsardzības pasākumi,” norādīja ministre.

Par vecāku pabalsta turpinājuma izmaksas periodu netiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Lai saņemtu vecāku pabalsta turpinājumu, personai ir jāvēršas VSAA ar iesniegumu.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. 25. martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā.

Otrdien, 31. martā, 27 Covid-19 saslimšanas gadījumi reģistrēti reliģiskās organizācijas "Zilais krusts" vīriešu patversmē Rīgā. Otrdien tapa zināms arī tas, ka Covid-19 konstatēts 11 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Operatīvās vadības centra darbiniekiem. 

Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos Latvijā, 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim. Cīņai ar vīrusu noteica aizvien stingrākus ierobežojumus, mācībām skolās jānotiek attālināti, atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi, brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri. Noteikti arī jauni pulcēšanās ierobežojumi, ārpus mājām vienkopus ļaujot atrasties ne vairāk par diviem cilvēkiem vai ģimeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt