Sadaļas Sadaļas

Vecāku organizācijas: Bērnu pabalsta izmaiņas bija vajadzīgas jau sen

Valdībā atbalstītais plāns no 2022. gada mainīt ģimenes valsts pabalsta piešķiršanas kārtību un apjomu vismaz divreiz ir apsveicams un ilgi gaidīts, atzina ģimeņu intereses pārstāvošās organizācijas. Tās plānu kopumā atzīts par pareizu, taču norāda, ka pārāk mazs atbalsta pieaugums būs ģimenēm ar vienu bērnu.

Vecāku organizācijas: Bērnu pabalsta izmaiņas bija vajadzīgas jau senJānis Kincis

Ģimenes valsts pabalsta sistēma līdz šim paredzēja samaksu par katru dzimušo bērnu plus piemaksu, ja audzināmo bērnu ir vairāk par vienu. Pašlaik par pirmo bērnu vecāki saņem 11 eiro, par otro 22 eiro, par trešo 34 eiro, bet par ceturto un katru nākamo – 50 eiro mēnesī. Par četru bērnu audzināšanu vecāki saņem arī 116 eiro piemaksu. Tātad kopā par četriem bērniem ģimenes valsts pabalstā mēnesī saņem 234 eiro.

Valdībā apstiprinātā un Saeimā vēl vērtējamā sistēma par vienu audzināmo bērnu līdz 20 gadu vecumam paredz 25 eiro, par diviem – 100, par trīs bērniem – 225 eiro, bet par četriem un vairāk bērniem 100 eiro mēnesī par katru. Tādējādi ģimene, kas audzina četrus bērnus, no nākamā gada pirmā janvāra saņemtu par 165 eiro vairāk nekā pašlaik. To pozitīvi vērtēja Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienības vadītājs Leonīds Mucenieks.

"Mūsu domas ir, ka šīs izmaiņas vajadzēja jau ātrāk un agrāk. Kopējais atbalsts, ja parēķina, ir visām ģimenēm par labu un lielākoties visi ir apmierināti," teica Mucenieks.

Viņš gan norādīja, ka jaunais modelis paredz brīdi, kad ģimenē kopējais pabalsta apjoms saruks, taču arī to kompensē.

"Pašlaik par katru nākamo bērnu pabalsta apjoms pieaug, bet jaunajā modelī maksājums tiek izlīdzināts atbilstoši aprūpējamo bērnu skaitam ģimenē. Piemēram, kad vecākais no četriem bērniem pārsniedz 20 gadu vecumu, ģimene par pārējiem trīs bērniem saņems mazākas likmes. Taču kompleksā risinājumā ir paredzēts arī atbalsts augstākajai izglītībai, kas nemaz nav mazs, tāpēc kopumā šīs ģimenes nebūs zaudētājos," klāstīja Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienības vadītājs.

Biedrības "Vecāku alianse" vadītāja Aira Jēkabsone uzteica valdības lēmumu, lai gan sistēmas izmaiņām vajadzēja būt spēkā jau šobrīd, pandēmijas krīzes laikā.

Vienlaikus jaunajā sistēmā tomēr būtu jāparedz lielāks pabalsta apjoms jaunajām ģimenēm ar vienu bērnu.

"Ļoti priecājamies, ka valdība tik tālu ir nonākusi un ģimenēm ir cerība, ka to budžets no nākamā gada palielināsies. Mūs uztrauc ģimenes ar vienu bērniņu, kam atbalstu paredzēts palielināt no 11,38 līdz 25 eiro. Tas ir smieklīgi. Es domāju, ka šīs ģimenītes jutīsies ļoti apdalītas," atzina Jēkabsone.

Jēkabsone pauda cerību, ka Saeimas deputāti varētu panākt lielāku pabalsta apjomu par vienu bērnu. Līdzīgas atsauksmes saņēmusi arī biedrības "Mammām un tētiem" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. Viņa plānotās pabalstu likmju izmaiņas lielākām ģimenēm aicināja izprast ar kopēju izmaksu pieaugumu par katru bērnu ģimenē.

"Ko vajadzētu saprast šī mehānisma veidošanā, tad katrs var parēķināt, cik daudz no kopējā ģimenes maka tiek katram ģimenes loceklim atkarībā no bērnu skaita. Es aicinātu skatīties no šādas prizmas, taču ikkatrs bērns ir vērtība," uzsvēra Akmentiņa-Smildziņa.

Vērtējot izstrādāto modeli, demogrāfs Ilmārs Mežs trešdien Latvijas Radio izteicās, ka tas bija sen gaidīts, jo Latvijā šobrīd ir viens no lielākajiem ģimeņu nabadzības līmeņiem visā Eiropas Savienībā un ģimenes valsts pabalsta izmaiņas ļaus neiestigt dziļāk nabadzībā.

Galavārds par ģimenes valsts pabalsta izmaiņām trīs lasījumos būs jāpieņem Saeimai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt