Pusdiena

Konferencē cer panākt pagrieziena punktu Sīrijas humānajā katastrofā

Pusdiena

Mediķiem slimnīcās nav veselības apdrošināšanas, bet VM ierēdņiem tā sagādāta

Vecākiem Rīgā būs brīvāka izvēle starp privāto un pašvaldību bērnudārzu

Vecākiem Rīgā būs brīvāka izvēle starp privāto un pašvaldību bērnudārzu

Rīgas domes Izglītības komiteja šonedēļ atbalstīja noteikumus, kas liks pašvaldībai turpināt līdzfinansēt bērnus privātajos bērnudārzos arī tad, ja vecāks atteiksies no vietas pašvaldības bērnudārzos. Rīgā par katru bērnu pašvaldība privātajos bērnudārzos maksā 173 eiro. Latvijas Privāto pirmsskolu biedrība atbalsta jaunās izmaiņas, jo tās dos lielāku brīvību vecākiem bērnudārza izvēlē.

Ja pašvaldību bērnudārzos vieta bērnam neatrodas, tad glābiņš ir privātais bērnudārzs, kura izmaksas palīdz segt pašvaldība. Līdzšinējā kārtība noteica, ka pašvaldība var pārtraukt maksāt par bērnu privātā bērnudārzā, ja tam atbrīvojas vieta pašvaldību dārziņā. Pērnā gada nogalē Izglītības likuma grozījumi šo kārtību mainīja, uzliekot pašvaldībām par pienākumu maksāt par bērnu arī tad, ja vecāki izlemj turpināt bērnu vest uz privāto bērnudārzu. Šonedēļ Rīgas domes Izglītības komiteja atbalstīja izmaiņas savos noteikumos, kas jauno kārtību ieviesīs galvaspilsētā,

"Tajā brīdī, kad pašvaldība piedāvā vecākam šo vietu [pašvaldības bērnudārzā], bet viņš jau apmeklē privāto vietu, vecākam ir tiesības pašam izvēlēties, vai pieņemt šo piedāvājumu. Gadījumā, ja atsakās, tad pašvaldības pienākums ir turpināt līdzfinansēt viena bērna izmaksu apmērā, kā tas būs noteikts ar attiecīgo budžetu," teica Rīgas domes Izglītības pārvaldes vadītājs Ivars Balamovskis. 

Ar šādām izmaiņām apmierināta ir Latvijas Privāto pirmsskolu biedrība. Tās pārstāve Daina Kājiņa stāsta, ka iepriekš gadījušās situācijas, kad pusgadu vecs bērns sāk iet privātā bērnudārza, jo pašvaldības bērnudārzos vietu nav, taču pēc pusgada vai gada, kad atbrīvojas vieta, vecāki ir spiesti bērnu pārcelt uz pašvaldības bērnudārzu, jo paši visas izmaksas nespēj segt. Tagad vecāki varēs brīvāk izvēlēties starp bērnudārziem, stāsta Kājiņa.

"Situācija ir pozitīva no tā aspekta, ka lēmumu pieņems ģimene, kā viņiem ir labāk, jo pašvaldībai ar valsti jau ir jārada mehānismi, jārada piedāvājumi, un šī privāto sadarbība ar pašvaldību ir, protams, pozitīva, jo tā ir lielākas izvēles iespējas vecākiem, un, kad vecāks pieņem lēmumu, tad, protams, vecāks ir apmierinātāks, laimīgāks un atbildīgāks par savu izvēli," norādīja Kājiņa.

Rīgas Izglītības pārvaldes vadītājs Balamovskis arī uzsver, ka privāto pirmsskolu bērnu vecāki paši varēs izvēlēties un internetā atķeksēt, vai tie vispār vēlas saņemt pašvaldības bērnudārzu piedāvājums. Savu izvēli varēs mainīt jebkurā laikā, nezaudējot vietu rindā.

Līdzfinansējums privātajos bērnudārzos par vienu bērnu Rīgā ir 173 eiro. Summa aprēķināta pēc jaunas metodikas, kurā iekļauta ne tikai darbinieku alga, bet arī komunālie pakalpojumi, mācību līdzekļi un daudzas citas izmaksas. Tomēr Privāto pirmsskolu biedrības pārstāve Daina Kājiņa stāsta, ka par visām izmaksām nav padomāts.

"Piemēram, kas varbūt ir maza daļa no patiesajām izmaksām – grāmatvedības izmaksas, jurista pakalpojumi, bez kuriem nevar izglītības iestādes iztikt. Šīs izmaksas nav iekļautas, jo pašvaldības viņas nespēj aprēķināt. Varbūt vēl ir vajadzīgs mazliet laiks, lai saprastu šo jautājumu un uzstādījumu. Varbūt varēs viņas aprēķināt. Ir vēl viena izmaksas pozīcija, kas privātos skar – nekustamā īpašuma nodoklis zemei. Pašvaldībai šāda nodokļa nav, privātajiem ir. Ir vēl dažas lietas, kuras, iespējams, ar laiku vēl var uzlabot," norādīja Kājiņa.

Vēl līdz maija beigām privātos bērnudārzus līdzfinansē arī valsts, taču pēc tam pašvaldībām būs jāiztiek ar saviem līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti