Vecāki tiesā prasa valstij pilnībā kompensēt bērna ortožu iegādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Valsts no šā gada sāka kompensēt palīglīdzekļu – ortožu iegādi, ko apmaksā līdz 2500 eiro apmērā. Taču ar šo summu nepietiek sarežģītākos gadījumos, kad ortoze ir jāizgatavo ārzemēs. Tad vecākiem ortozei trūkstošā summa nereti jālūdz ziedotājiem. Viena šāda bērna – septiņgadīgās Katrīnas – vecāki tiesā cenšas panākt, lai valsts izmaksas par ārzemēs izgatavotu ortozi segtu pilnā apmērā.

Septiņgadīgajai Katrīnai ir nopietna iedzimta kaite. Meitene lēni sper nelielus solīšus, stumjot rollatoru, palīgierīci uz ritentiņiem. Atbalstoties pret to, meitene var iet. Katrīnas kājas skauj augstas ortozes, kurās iekļauta arī korsete. 

"Nu, ortoze - tas ir tāds kā zābaks, kā slēpju zābaks ar plastmasas un metāla stiprinājumiem," tā Jana Krūmiņa raksturo savas meitas tehnisko palīglīdzekli. Ortozes ir rozā krāsā un nedaudz čīkst, kad meitene staigā.

"Tās satur to locekli, ļauj viņam pareizi pozicionēties, nepieļauj deformācijas. Un Katrīnas gadījumā ļauj staigāt, jo tās ir augstas. Manai meitai ortozes nozīmē to, ka viņa var pārvietoties, pati iet kājām. Viņa daudz labāk iekļaujas bērnudārzā vienaudžu vidū. Bet galvenais ir, ka viņas smagās slimības dēļ tiek deformēti arī locekļi, respektīvi, kājas. Un šīs ortozes pasargā no vairākām deformācijām," stāstīja meitenes mamma.

Tā kā bērns nepārtraukti aug, gandrīz katru gadu nepieciešams iegādāties jaunas ortozes. No šī gada valsts līmenī izdevies panākt, ka tiek kompensēta ortožu iegāde ārzemēs 2500 eiro apmērā. Dažos gadījumos šī summa pilnībā sedz izmaksas. Taču sarežģītāku ortožu izgatavošana maksā dārgāk.

Vidēji Katrīnai nepieciešamās ortozes maksā 5000-6000 eiro. Tāpēc aprīļa beigās ģimene jau atkal vērsīsies pie ziedotājiem ar lūgumu palīdzēt.

Taču Katrīna nebūt nav vienīgais bērns, kam nepieciešama palīdzība. Šobrīd labdarības organizācijas "Ziedot.lv" redzeslokā ir vairāki desmiti tādu bērnu. "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta stāsta, ka organizācijā jau gandrīz 10 gadus vāc līdzekļus ortožu izgatavošanai ārpus Latvijas.

"Jo diemžēl valsts Tehnisko palīglīdzekļu centra izsniegtās ortozes ļoti daudzos gadījumos neder. Līdz šim ir bijušas situācijas, ka valsts naudu iedeva, ortozes izgatavo, bet tās neder. Nauda aiziet vējā un bērna vecākiem par pilnu summu ir jāmeklē citas ortozes. Tā nav normāla situācija. Protams, ka ir uzlabojumi – pašlaik ir līdzfinansējums 2500 eiro. Bet ilgtermiņa tā tam nevajadzētu palikt. Vajadzētu meklēt risinājumu un lai valsts bērniem - jo runa ir par bērniem -, tomēr finansētu pilnībā ortozes. Ja tās individuāli izgatavotas nevar nodrošināt Latvijā, tad Eiropas Savienībā vajadzētu finansēt 100%," stāsta "Ziedot.lv" vadītāja.

Savukārt Bērnu slimnīcas fonds šogad plāno palīdzēt desmit Latvijas bērniem, kuriem ortozes izgatavos Igaunijā vai Vācijā. Projektu vadītāja Ieva Lejniece atklāj, ka tikai diviem bērniem prognozētās ortožu izmaksas nepārsniedz valsts apmaksāto summu.

"Pārējiem ir daudz vairāk. Līdz pat 8000 eiro. Bet vidēji nepieciešamās ortozes izmaksā aptuveni 5000 eiro. Tātad divi no šiem 10 bērniņiem ir tādi, kuriem pietiek tikai ar šo valsts finansējumu," teica Lejniece.

Lai panāktu nepieciešamo ortožu kompensāciju pilnā apmērā, Jana Krūmiņa vērsās ar prasību pret Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centru. Pirmajā instancē tiesa prasību noraidīja, bet šobrīd ģimene iesniegusi apelācijas sūdzību.

"Manā gadījumā ir tiesvedība, jo es uzskatu, ka manai meitai arī pienākas 100% ortožu apmaksa tā kā, piemēram, arī citiem bērniem, kuriem varbūt nav tik smaga invaliditāte. Tiesa ņēma vērā, viņa varbūt skatījās to papīru, to birokrātisko būšanu, lai visiem bērniem būtu līdzvērtīgi. Bet vai tā ir līdzvērtība, ka vienam apmaksā visu, vienam pusi, vienam tikai kaut kādu vienu trešdaļu. Tā nav, man liekas, līdzvērtība," teica Krūmiņa.

Labklājības ministrija, komentējot tiesvedību, norāda, ka ikvienam ir tiesības arī šādā veidā aizstāvēt savas intereses. Pagaidām valsts kompensāciju par ortožu iegādi ārzemēs pieprasījušas sešas personas, stāsta ministrijas eksperte Ineta Pikše.

"Bet mums arī nav pateikts, ka mums jebkurš gadījums 100% būtu jāfinansē. Šajā gadījumā mēs iedodam it kā to dārgāko valstij pieejamo ortožu cenas. Mēs iedevām, jo mums nav pamata pateikt, ka mums būtu jāmaksā vairāk šobrīd. Šobrīd tās ir dārgāko ortožu cenas valstī," teica Pikše.

Šobrīd valsts kompensē tik, cik tā var atļauties. Taču, pēc ministrijas ekspertes teiktā, ja finansiālā situācija uzlabosies, nākotnē valsts piešķirtos līdzekļus ortožu kompensācijai mēģinās palielināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti